SAĞLIK

Bebekler Neden İsilik Olur?

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 20.07.2011
Bebekler Neden İsilik Olur

Yaz mevsiminde bebeklerde sıkça rastlanan; anne ve babaların en büyük sorunları arasında yer alan isiliklerle ilgili, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Özlen Kaya Çardak önemli bilgiler verdi.

İsilik Yaz Mevsimini Seviyor

İsilik, derideki küçük ter bezi kanalları olan gözeneklerin tıkanması sonucu ortaya çıkan deri döküntüleridir. Bu döküntüler sıcak havada ya da bebeğin aşırı sıcak ortamda bulunması halinde daha da artabilir. İsilik ya da sıcak döküntüleri bir ya da iki aylık bebeklerde daha sıkça rastlanan bir sorundur.

İsilik çeşitli şekillerde ortaya çıkabilir. Daha hafif olan isilik küçük ve kolayca patlayıp ince pullar oluşturan su kabarcıkları halinde görülür. Daha ağır vakalarda, kaşıntılı ve su toplayan kırmızı döküntüler oluşabilir.

Bu döküntüler sıcakta karıncalanma veya kaşınma hissi yaratabilir. Döküntü birkaç gün sonra kaybolur, ancak yineleyebilir. İsilik genellikle yaz aylarında veya aşırı sıcak ortamlarda oluşur. Aşırı terlemeye neden olan kalın giydirilme, sık yıkanmama gibi nedenler de kolaylaştırıcı etki yapar.

Bebeğinize Kalın Kıyafetler Giydirmeyin

İsilik genellikle yaz aylarında veya aşırı sıcak ortamlarda oluşur. Bebeklerin ciltlerinin hassas olması, hava sıcaklıklarının artması, bebek ve çocukların gereğinden fazla giydirilmesi isiliğe sebep olmaktadır.

Aşırı terlemeye neden olan kalın giydirilme, sık yıkanmama gibi nedenler de kolaylaştırıcı etki yapar. Bebeklerin cilt yapısı ince olduğu için ve ısı değişikliklerine yanıtları daha zor olduğu için erişkinlere göre isilik daha sık görülür.

Sarışın ve Açık Tenli Bebeklerde Daha Sık İsilik Çıkıyor

İsilik tüm vücutta olabilir ama özellikle çok terleyen bölgelerde; bebeklerde baş bölgesinde ve kıvrım yerlerinde olur. Kızarıklıkların üzerinde bir süre sonra kaşıntı ve iğnelenme hissi başlar. Bebek, eğer bu alanları kaşırsa enfeksiyon ve kabuklanmalar ortaya çıkabilir. Sarışın ve açık tenli bebeklerde isilik daha sık olabilir.

İsiliği Önlemek İçin Neler Yapabilirsiniz?

• Sıcak havada bebeğinizi serin tutun.
• Kalın ve dar giysiler giydirmekten kaçının.
• Çok fazla nemlendirici kullanmaktan kaçın.
• Bebeğin altını sık sık değiştirin.
• Bel lastiği sıkı olan naylon külot giydirmekten kaçının.
• Bebeğinizin terli kalmasını engelleyin.
• Terlediği takdirde terini emecek pamuklu kıyafetler giydirin.
• Bebek sıcak ve havasız ortamlarda tutulmamalıdır.
• Kışın yattığı odanın aşırı sıcak olmasından kaçınılmalıdır
• İsilikle karşı karşıya kalan bebeğe mutlaka her gün duş aldırın.

En İyi Tedavi Sık Banyo Yapılması

Kış ayları bile olsa ev içi ısı 23-24 derece olması yeterlidir, daha sıcak ortamlarda bebekler sık terleyeceğinden kış aylarında bile isilik görülebilir. Banyo yapılması isilik için ilaç tedavisinden önce gelir. Genelde birkaç gün içinde kaybolan isilik bulaşıcı değildir.

Banyo Sonrası Nemlendirici Sürün

Ciltte kaşıntı varsa kaşıntı ve yangıyı giderici kremler hekim kontrolünde kullanılabilir. Doğal ve temiz deniz suyu ile temas ter bezlerinin uçlarını açık tutacağından yaz aylarında aşıları tamamlanmış bebekler için önerilebilir. Özellikle kilolu bebeklerde kıvrım yerleri isilik için riskli bölgelerdir, banyo sonrası bu bölgelere nemlendirici kullanımı (losyon veya bebe yağları veya zeytinyağı) faydalı olacaktır.

Konular :