SAĞLIK

Bebeklerin Kolik Krizi ile Nasıl Baş Edebilir?

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 18.04.2013

Bebeklerin Kolik Krizi ile Nasıl Baş Edebilir

Kolik, genellikle 3-4 haftalıkken başlıyor ve 3 aya kadar devam ediyor. Hatta bazen 5-6 aya kadar sürebiliyor. Kolik için kesin bir tedavi yöntemi yok; fakat uygulanan tedaviler bazı çocuklarda yararlı olabilir. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Nuray Keçecioğlu, kolik ile ilgili en çok merak soruları yanıtladı.

Kolik Neden Olur? Ne Zamana Kadar Sürer?

Herhangi bir sağlık sorunu olmayan sağlıklı bebekte, her tür kontrol edilemeyen ağrıya ''kolik'' denir. Büyüme ve gelişimi normal olan 0-3 aylık bebeklerdeki, en az 3 hafta süre ile haftada 3 günden ve günde 3 saatten fazla ve başka nedenlerle açıklanamayan bu şekildeki huzursuzluk ve ağlama dönemleri ''kolik'' olarak değerlendirilir.

Bebeklerde gaz sancısı neden olur?

Bu bebekler günde ortalama 3 saatten fazla ağlarlar. Bu durum haftada 3 günden fazla tekrarlar. Genellikle ailenin ilk bebeklerinde ve erkek bebeklerde daha sık olmak üzere görülen bu durum, %40-50 vakada 3. ayın sonunda kaybolurken,%10 vakada 6. aya kadar devam edebilir.

Genellikle akşam saatlerinde daha fazla olmak üzere günün aynı saatlerinde olur ve 2-4 saat arası sürebilir.

Neden Bazı Bebeklerde Kolik Görülür?

Koliğin nedeni tam bilinmemektedir. Anne sütü alan bebekte annenin yediklerine alerji, mama alan bebekte mama içeriğine alerji, sindirim sisteminin henüz tam olgunlaşmamış olması, artmış bağırsak gazı, annenin psikolojik durumu ile ilgili olabileceği düşünülmektedir. Yapılan muayeneleri tamamen normal olduğu için bu endişelenilmemesi gereken ve zamanla geçecek bir durumdur.

Bebeklerin Kolik Krizi ile Nasıl Baş Edebilir

Annenin Beslenmesi Kolik Üzerinde Etkili midir?

Koliğe anne diyetindeki alkol, çay kahve neden olabilir. Annenin aldığı baharatlı gıdalar, kuru fasulye, nohut, lahana, karnıbahar, brokoli, sarımsak neden olabilir. Annenin gıdalarından ara ara bu gıdaları çıkararak hangisini yaptığının tespit edilmeye çalışılması uygun olur. Ayrıca bebeklerin hava yutmadan emmesi sağlanmalıdır. Bu sadece meme başının değil, renkli kısmının da tamamen bebeğin ağzına alınması ile sağlanabilir.

KolikKriziYaşayan Bebeğinizi Nasıl Rahatlatabilirsiniz?

Kolik ağrısı başladığında bebeğe yalnız olmadığını hissettirmek için kucağa almak, sarılmak, müzik dinletmek, ninni söylemek uygundur. Karnına ılık yağ ile masaj yapmak, bebek arabası ile gezdirmek, emzik vermek, ılık banyo yaptırmak da faydalı olabilir. Ayrıca kolik tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar ve çayların da yararı var.

Konular :