SAĞLIK

Güvenliği Sağlamanın ve Kazaları Önlemenin 12 Yolu

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 09.12.2012

Güvenliği Sağlamanın ve Kazaları Önlemenin 12 Yolu

Kaza geliyorum demez deriz hep fakat çoğu kez dikkatsizliğimiz yüzünden kazalara davetiye çıkarırız. İyisi mi evimizde yapacağımız birkaç düzenlemeyle hem bebeğimizin güvenliğini sağlayalımhem de olası kazalara karşıönlemimizi alalım. İşte bebeğinizin güvenliğini sağlamanın ve ev kazalarını önlemenin birkaç püf noktası.

1)Yenidoğan döneminden itibaren bebekleri koltuk ve sandalye gibi yüksek eşyaların üzerindeyken yalnız bırakmayın. Bebeğinizin fiziksel gelişiminin sürekli olacağını devamlı hatırlayın. Birçok alie yeni yürümeye başlayan çocuğunun mobilyanın üzerine tırmanarak karyolasından çıkmaya çalışabileceğini tahmin edemez.


2)Çocuğunuzun yakın çevresindeki potansiyel tehlike noktalarını öğrenin.


3

)Ailenizin yaşam alışkanlıkları hakkında düşünün ve bazı düzenlemeler yapacağınızı kabul edin. Örneğin ilaçları yatak başı komodininin üzerinde tutmayacağınızı bilin. Daha önce açık bırakıyor olsanız da artık kapıları kapalı tutmanız gerekebilir.

Güvenliği Sağlamanın ve Kazaları Önlemenin 12 Yolu


4)Çocuğunuz için en güvenli çevreyi (bu bir oda veya evin tamanı olabilir) yaratmalısınız. En tehlikeli olan risklere öncelik verin. Yapılacak risk analizinde mutlaka ve öncelikle olarak en kısa zamanda yapılması gerekenler, yapılması iyi olacak konular gibi bir risk analizi yapılabilir. Örneğin merdivenlerinden veya pencerelerden düşmesini önlemek, bir sehpanın köşesine köşe koruyucu koymaktan daha öncelikli olur.


5)Çocuk emeklemeye başladığından itibaren merdiven kenarları, pencereler ve balkonlar tehlikeli alanlardır. Buralarda gerekli güvenlik önlemleri alın.


6)Küçük parçalı eşyaları ve oyuncakları kullanıldıktan sonra ortamdan kaldırın.


7)Ev temizlik malzemelerini kilitli dolaplarda ya da çocuğun ulaşamayacağı yüksek raflarda saklayın.


8)Ocağın üzerindeki tencere, tava ve su kaplarının sapları ocağın arka tarafına doğru çevirin. Banyo sırasında suyun ısısını ve çocuğunuza vereceğiniz yiyeceklerin sıcaklığını kontrol edin.

Güvenliği Sağlamanın ve Kazaları Önlemenin 12 Yolu


9)Her türlü ilacı çocukların ulaşamayacağı yüksek ve kilitli dolaplarda saklayın ve çocuklara ilaç içmenin tehlikeli olduğunu anlatın.


10)Çocukları trafikten uzak oyun alanlarına götürün.


11)Evde çocuk güvenliği sürekli devam eden bir süreçtir. Devamlı, olacabilecek potansiyel tehlikelere karşı çocuğunuzun yaşı ilerledikçe önlem alınmalıdır.


12)Yaz aylarında balkon ve teraslarda, çocuk yanınızda dahi olsa, üstüne çıkacağı boş bir sandalye ya da basamak bırakmayın.

Konular :