SAĞLIK

"Sağlıklı Dişler İçin Bebeğime Flor Tableti Vermem Gerekir mi?"

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 01.08.2013

Sağlıklı Dişler İçin Bebeğime Flor Tableti Vermem Gerekir mi

"Bebeğim 19 aylık. Dişleri için flor tableti kullanmam gerekir mi?" Takipçimizden gelen bu soruyu uzmanlara sorduk. İşte aldığımız yanıt.

Neden Flor Desteğine İhtiyaç Duyulur?

Flor dişlerin yapısına girerek onları çürümelere karşı daha dirençli olmalarını sağlayacak gerekli bir elementtir. Flor bileşiklerinin dişlerin ağızda görüldükten sonra alınması uygun görülür.

Neden Doktorlar Flor Tableti Önerir?

Özellikle sudaki flor seviyesinin yetersiz olduğu yörelerde hekimler çocuklara flor tabletleri şeklinde eksikliğe göre flor desteği sağlarlar. Flor ayrıca diş macunu ve ağız gargaraları ile diş hekimleri tarafından uygulanan koruyucu jeller içinde de kullanılan bir elementtir.

Flor Tabletlerinin Yan Etkisi Var mıdır?

Günümüzde padontistler (çocuk diş hekimi) tarafından tablet yoluyla flor verilmesi pek önerilmiyor artık. Sadece ileri derecede çürük tehdidi altında olan çocuklara, erken dönem diş çürükleri başlayanlara yine ihtiyacı oranında flor tablet şeklinde ağızdan veriliyor.

Bu Tabletler Çürümeyi Önlemek İçin Kullanılır Ama...

Bu tür sistematik uygulamaların bazı yan etkileri olduğu da biliniyor. Özellikle aşırı alınan florun dişlerde renk değişikliği, kemiklerde deformasyon gibi yan etkileri var. Bu nedenle dişlerin çürüğünü önlemede flor tabletlerin kullanımı yerine dişlerin düzenli fırçalanması çok daha etkili bir yöntem olarak öneriliyor.

Sağlıklı Dişler İçin Bebeğime Flor Tableti Vermem Gerekir mi


Eğerbebeğinizin dişleriningörünümü sağlıklı ise, erken dönem çürükleri yoksa artık flor takviyesine de ihtiyaç yok demektir. Elbette belirgin yan etkisi olmayan yüzeysel flor uygulamaları diş hekimiz sayesinde uygulanarak dişler korumaya alınabilir.


Büyümekte olan çocuğunuzun dişlerinin sağlıklı gelişiminin izlenmesi, gerekli tedavilerinin yapılabilmesi için uygun gördüğünüz diş hekim ile iletişime geçebilirsiniz.

Konular :