SAĞLIK

Süt Dişleri Daimi Dişlerin Rehberidir

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 20.08.2016

Süt Dişleri Daimi Dişlerin Rehberidir

Süt dişlerinin bakımı neden çok önemli?

Süt dişlerinin temel fonksiyonlarını öğrendikten sonra, minik bebeğinizin dişlerini çok daha titiz temizleyeceksiniz!

Süt Dişleri Yüzün Şekillenmesinde Etkilidir

YüzünBüyüme gelişmede önemli rolleri vardır. Dil, dudak ve ağız çevresindeki bütün kaslar ve çene eklemi süt dişlerini ile ilişkilidir. Doyalısıyla süt dişleri çocuğun yüzünün şekillenmesinde etkilidir. Sağlıklı dişlenme bütün bu yapıların sağlıklı gelişmesinde önemlidir.

Süt Dişi Erken Kaybedildiğinde Ne Yapılmalı?

Bazı seslerin çıkartılmasında da dişler büyük rol oynar. Erken dönemde travma veya biberen çürüğü nedeniyle ön dişlerin kaybedilmesi durumunda, dişli yer tutucular yapılarak çocuğun konuşmasının bozulması engellenmeye çalışılır.

Minik bebeğinizin süt dişlerinin bakımı neden çok önemli?

Süt dişleri alttan gelecek daimi dişlerin süreceği yeri tutar ve kökleriyle onlara rehberlik yaparlar. Düşme zamanından önce, çürük veya travma sonucu kaybedilen dişlerin boy yerine komşu diler eğilerek yaklaşırlar ve alttan gelecek daimi diş, rehberini ve yerini kaybettiği için ya da sürme yolunu değiştirir ya da hiç süremez. Bu durum ileride uzun süreli ortodontik tedaviyi gerektirir.

Süt Dişleri Daimi Dişlerin Rehberidir

Süt Dişlerindeki Enfeksiyon Ağrıya Neden Olur

Bebeklerin katı besinlere geçtiğinde, ısırmak ve çiğnemek ve elbette bu fonksiyonları doğru yapabilmesi için sağlıklı süt dişlerine ihtiyaçları vardır. Süt dişlerindeki bir enfeksiyon, dişler ve dişetinde ağrıya, nihayetinde de beslenme bozukluklarına sebep olur. Enfeksiyon altındaki ve etrafındaki dokuların da tahrip olmasına sebep olur.

Sağlıklı süt dişleri, hiç şüphesiz bebeklerin ve çocukların rahatça gülümsemesine ve sevimli görünmesi, dolayısıyla kendilerine güvenmeleri için de oldukça önemlidir.

Süt Dişleri Nasıl Temizlenmeli?

Bebek 6-8 aylıkken dişlerde temizleme işlemi başlamalıdır. Sabah kahvaltısı sonrası ve gece yatmadan önce dişler en azından çiğneme yüzeyleri temiz bir tülbent ya da gazlı bez ıslatılarak silinmeli. Anneler 4-5 yaşına kadar bebeklerinin bu diş bakımlarını yapmalı.

Tülbentle başlayan diş temizlikleri ilerleyen dönemlerde çok yumuşuk diş fırçalarıyla devam edebilir. Ayrıca her türlü gıda alındıktan sonra çocuğa su içirilmesi de diş sağlığı için önemli.

Çürük Süt Dişleri Nelere Sebep Olur?

Süt dişlerinin çürümesi sonucunda daha sonra çıkacak olan alttaki daimi dişler farklı yerlerde çıkabilir; bu da çapraşıklıklara, bozukluklara neden olabilir.

Konular :