SAĞLIK

Yürümeye Başlayan Çocuklarda Yaşanan Ayak Problemleri

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 28.11.2016

Yürümeye Başlayan Çocuklarda Yaşanan Ayak Problemleri

18 ay dolana kadar çocuklarda ayakkabıların mümkün olduğunca yumuşak, yer temasına müsaade eden ve çocuğun yeri algılamasına yardımcı olan ayakkabıların tercih edilmesi gerektiğini söyleyen Ayak Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Selim Muğrabi, yürümeye yeni başlayan çocuklarda yaşanan ayak problemleri hakkında hepimizaileyiz takipçilerine bilgi verdi.

Çocuklarda İçe Basma, Düz Tabanlık Sorunu Düzelebilir mi?

Op. Dr. Muğrabi yürümeye başlayan çocuklarda ortaya çıkan içe basma, düz tabanlık ve parmak ucu yürüyüşü gibi sorunların anne ve babalarda endişelere yol açtığını oysa bu problemlerin çok büyük bir çoğunluğu iyi yapılan bir takiple çocuk büyürken kendiliğinden düzeldiğini belirtiyor.

Çocuğunuz Yürümek Yerine Kucağınızdan İnmiyorsa Dikkat!

Çocukların yürümeye başlamasıyla birlikte fark edilen düz tabanlık, ebeveynler tarafından ya hiç önemsenmemekte ya da gereğinden fazla büyütülmektedir. Oysa bebeklik döneminde yaşanan ayak sorunlarının büyük bölümü çocuk büyüdükçe kendiliğinden geçme eğilimindedir. Bunu anlamanın en iyi yolu çocuğu konusunun uzmanı bir ortopediste göstermektir.

Ayak Muayenesi Kaç Yaşında Yaptırılmalı?

Çocuklarda yürüme genellikle 12-18 aylıkken başlar. Çocuklarda ayak kavisini destekleyip, oluşturan adalelerin fonksiyonlarını tam olarak kazanması dört yaşına kadar kadar devam edecektir. Bu sebeple birçok çocuk bu süreçte düz taban olarak algılanır. Bu sebeple çocuklarda ayağın muayenesi dört yaş civarında yapılmalıdır.

Nasıl Ayakkıları Seçmeli?

18 ay dolana kadar çocuklarda ayakkabıların mümkün olduğunca yumuşak, yer temasına müsaade eden ve çocuğun yeri algılamasına yardımcı olan ayakkabılar tercih edilmeli.

" Eyvah! Çocuğum Düztaban.."

Aynı şekilde dört yasına kadar kas gelişimi sürdüğü için ayağın iç tarafının destekleyen ayakkabı kullanımı önem taşır. Ayakkabının önünün geniş ve yuvarlak olması gelişmekte olan ayakta parmakların şekil bozukluğu oluşmasını engeller.

İşte o zaman düztabanlığın getirdiği çeşitli problemler gündeme gelir. Erken yorulma, kucaktan inmeyen çocuk olma, koşmalı spor sonrası ağrı (dizde ve bacak iç tarafında ), zıplamada zorluk en sık rastlanan şikayetlerdir.

Yürümeye Başlayan Çocuklarda Yaşanan Ayak Problemleri

Çocuklar Tabanlık Kullanabilir mi?

Bazı çocuklarda ergenlik döneminde kas güçlerinin artışı ile ayak kavisini destekleyen kasın da güçlenmesi izlenebilir ve bu tablo kendiliğinden düzelebilir. Ancak bu tablo erişkinlik hayatında kalıcı olarak devam edebilir. Tabanlık kullanımının bir gözlük etkisi olduğu ve kullanıldığı sürece tüm şikayetleri ortadan kaldıracağı unutulmamalıdır. Tabanlık kullanımı ile çocukların hem ağrı, hem yorgunluk sorununu gidermek, hem de sosyal alanda geri kalmasını engellemek sağlanabilir.

Konular :