UYKU

Bebeğinizin Uyku Sorununu Nasıl Çözebilirsiniz?-3

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 17.09.2011

Bebeğinizin Uyku Sorununu Nasıl Çözebilirsiniz

Bebeğiniz dokuz aylık olduğunda yatma saatini belirleyip buna kesinlikle uyun. Bebeğiniz, yatağına götürüldükten sonra bir türlü yatışmıyorsa, şu taktiklerin bir hafta süreyle ve kararlılıkta uygulanması yararlı olacaktır.

Kısa bir zamanda, her ağladığında yanında olacağınızı ancak onu kucağınıza almayacağınız öğrenmiş olur.

Bebeğiniz için eğlenceli oldu kadar sevgi dolu ve yatıştırıcı bir uyku öncesi alışkanlığı geliştirin. Üzerini örtüp yanından ayrılırken arkanızdan ağlarsa geri dönüp onu rahatlatacak bir öpücük daha kondurun. Ama sakın kucağınıza almayın ve uzun süre yanında kalmayın.

Yine ağlarsa, ona rahatlatıcı bir sesle seslenin, yeniden yanına gitmek için beş dakika bekleyin.

Yanağına Kondurduğunuz Küçük Bir Öpücük Ona Huzur Verecektir

Geri döndüğünüzde altını ıslatıp ıslatmadığını ya da canını yakan bir şey olup olmadığını kontrol edin. Ağlama nedeni bu gibi durumlar değilse sırtını sıvazlayıp iyi geceler öpücüğü verin, üzerini örtün. Ona karşı yumuşak ama kararlı olun. Yanından ayrılın. Kararsız kalmayın; bu noktada bebeğinizin iradesi sizinkinden çok daha güçlüdür. Sizi yanında kalmanız için ikna edebilir.

Ağlamaya devam ederse beş dakika bir yanına gelip kısa bir süre kalın. Yarım saat sonra araları açın, ancak bebeğinizi çeyrek saatten fazla ağlar durumunda bırakmayın.

Sonunda ağlamalarına karşılık olarak alacağı tek ödülün arada bir sırtının sıvazlanması olduğunu, bunun da katlandığı zahmete değmediğini anlayacak ve uykuya dalacaktır.

Konular :