UYKU

Çocuğu Sallamaya Alıştırmayın

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 25.06.2014

Cocugu Sallamaya Alistirmayin

“2,5 yaşındaki bebeğim gece 7-8 kez uyanıyor ve ayağımda sallamadan uyumuyor. Ayakta sallamak ona zarar verir mi? Bu alışkanlığından nasıl vazgeçirebilirim?”

Takipçimizin bu sorusunu Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehtap Coşar bakın nasıl yanıtladı:

İkinci yıldan sonra uyku bozuklukları ve uykuya dalma sorunları sıkça gözlemlediğimiz bir durumdur. Ayrıca üçüncü yaşlardan itibaren daha belirgin olmak üzere gördüğü kaygı verici rüyaların etkisiyle çocuk uyumayı reddedebilir. Rahatsız edici rüyalar çocukta korku uyandırır ve bu durumda ailesiyle birlikte güven dolu ortamda kalmak için daha fazla çaba harcamasına yol açar. Ya da sık uyanmaya başlar.

Masum sebeplerin dışında, çocukta var olabilecek pek çok değişik sağlık probleminde de çocuğun uykusu bozulmakta, çok sık uyanmakta, uyku düzeni bozukluğunun muhtemel tüm bu sebepler açısından incelenmesi gerekir.

Çocuğu uyuması için hafif hafif sallamanın belirgin bir zararı olmadığı düşünülse de artan uykusuzluğa paralel olarak annelerin çocuğun başarı bir şekilde sallamaları, çok tehlikeli sonuçlar doğurabiliyor. Bu şekilde sallanan çocuklarda beyin kanaması, körlük, felç gibi ciddi sağlık sorunları ortaya çıkabiliyor.

Cocugu Sallamaya Alistirmayin

Yavaş Yavaş Bu Alışkanlığından Onu Vazgeçirin

Her ne kadar hafifçe sallamanın çocuğun gelişimini az da olsa hızlandırdığını, daha erken ayakta durmaya başladığını gösteren gözlemlere sahip olsak da ciddi komplikasyonları nedeniyle çocukları sallamadan uyutmak gereklidir. Yani, çocuğu sallamaya alıştırmamak gereklidir. Bu alışkanlığı edinmiş çocukların da yavaş yavaş bu alışkanlığından vazgeçirilmesi en doğrusu elbette.

Size önerim, çocuğunuzun sık uyanmasının, uykusuzluğunun araştırılabilmesi için en kısa zamanda çocuk sağlığı konusunda uzman bir doktora başvurmanızdır.

Konular :