ÇOCUK BESLENME VE SAĞLIK

Çocuklarda Gömülü Diş Çekimi Nasıl Olmalı?

Melis Demiryas Melis DEMİRYAS
Yayın : 11.12.2023 - Güncelleme : 12.12.2023

Çocukların ön yargı ve korkularını yıkarak diş tedavilerini klinik koşullarda tamamlamak her zaman mümkün olmadığı gibi, gömülü diş çekimleri gibi cerrahi işlemlerin planlanması gerektiği hastalarda, çocuk hastanın tedaviye uyum göstermesi çok daha güç hale geliyor.

Dişlerin kemik içinde geliştiği dönemdeki problemler veya bazı hastalıklar, diş sayısında eksiklik ya da fazlalıklara neden olabiliyor. ‘Süpernumere diş’ olarak adlandırılan, normal diş dizisi dışında, fazla bir diş olarak oluşan dişler hem süt diş dizisinde hem daimi diş dizisinde görülebiliyor.

Çocuk hastalarla ilk tanışmalarının genellikle diş ağrısı sebebi ile olduğunu aktaran Çocuk Diş Hekimi Dt. Nurgül Demir hastaların çoğunun, deneyimledikleri diş ağrısının tedirginliği ile isteksiz, arkadaşlarından duydukları hikayelerle endişeli olduklarını ifade etti.

Çoğu hastanın kliniğe eski diş tedavisi randevularının sebep olduğu korku ile geldiğini de ifade eden Dt. Nurgül Demir bu sebeple en uygun tedavi yönteminin uyutma olduğunu sözlerine ekledi.

Çocuklara Gömülü Diş Çekimlerine Nelere Dikkat Edilmeli
Süpernumere diş’ çocuklarda sıklıkla görülmeye başladı…

Gömülü Diş Ameliyatı Zor mu? 

1. Süpernumere Diş Ne Demek?

"Süpernumere diş’ diye tabir edilen dişlerin çoğunlukla, üst keser dişler bölgesinde oluşur.  Ağız içinde keser dişlerin komşuluğunda, sürmüş olarak görebileceğimiz bu fazla dişler, gelişimini kemik içinde de sürdürmeye devam edebilir, gömülü olarak kalabilir.

Çocuk hastalarda sıklıkla görmeye başladığımız süpernumere dişler için; rutin diş kontrolleri veya diş ağrısı, travma kaynaklı diş kırıkları, diş renklenmeleri gibi şikayetler sebebiyle kliniklerimize başvuran hastalarımızın ilk muayeneleri sırasında aldığımız diş filmleri tanı koydurucudur. Yani çoğu zaman, farklı bir şikayet için başvuran hastalarımızda klinik muayene veya radyolojik değerlendirme ile süpernumere diş varlığını tespit ederiz.

Damakta Gömülü Dişin Tedavisi Nasıl Olmalı? 

2. Gömülü Diş Tedavi Edilmezse Ne Olur?

  • Tedavide geç kalmamak önemli

Kemik içinde gelişimini sürdürmeye devam eden fazla dişler; daimi diş dizisinde aralanmalara, konum ve sürme bozukluklarına, diş sürmelerinde gecikmelere neden olabileceği gibi; zaman içerisinde bölgede kist oluşumuna, komşu diş dokularında hasarlara, ağrı ve şişliklere de sebebiyet verebilir.

Çocuk diş hekiminin eksiksiz muayenesi ve diş filminin detaylı değerlendirilmesi sonucunda, çekimi planlanan süpernumere dişin; ideal zamanda, doğru bir tedavi planlamasıyla ve mutlaka ‘çocuk hastalarda cerrahi işlem deneyimi olan’ bir ‘ağız, diş ve çene cerrahisi uzmanı’ tarafından alınması gerekir.

Çocuk diş hekiminin eksiksiz muayenesi

Çocuk Diş Hekimi Dt. Nurgül Demir, çocuklarda gömülü diş ameliyatına dair anne babaları uyardı. 

İşlem sonrasında hastanın, düzenli kontroller ve periyodik olarak alınan filmlerle yapılan diş sürme ve dizilim takipleri çok önemlidir. Gömülü süpernumere dişlerin erken teşhisi ve tedavisi, ileride ortaya çıkabilecek diş aralanmaları, diş sürme gecikmeleri, diş dizilimi bozuklukları, kistik problemler, bölgesel enfeksiyonlar ve yakın komşuluktaki sağlıklı diş dokularının zarar görmemesi açısından çok önemlidir. 

Reklam

Süpernumere Dişin Çekiminde Genel Anestezi Kararı Neye Göre Verilir?  

3. Gömülü Diş Ameliyatı Zor mu? Ne Zaman Gömülü Diş İçin Ameliyat Gerekir?

-Diş hekimi fobisi veya kontrol edilemeyen bulantı refleksi varlığında, korku ve kaygı düzeyinin çok yüksek olduğu vakalarda, 

-Bazı sistemik hastalıkların sebep olduğu ve hastamızın koltukta yapılan işlemlere uyum göstermesini engelleyen özel durumlarda ve özel gereksinimli hastalarımızda 

-Diş hekimi koltuğuna sınırlı süre ve belirli işlemlerde tolerans gösterebilen çocuk hastalarımızda, gömülü diş çekimlerini çoğunlukla uyutarak planlamamız gerekiyor. 

-Hastanın yaşı, genel sağlık durumu, yapılacak olan diş tedavileri ve planlanan tedavi süresi göz önünde bulundurularak; Amerikan Pediatrik Diş Hekimleri Derneği’nin yönergelerine göre tedavi yapılmalı.  

-Ameliyathane koşullarında uyutularak, genel anestezi altında yapılması planlanan işlem için anestezi uzmanı ile birlikte planlama yapılır.  

-Uyutularak tedavi planlaması yapılacak her hastanın tıbbi hikayesi mutlaka ilk sırada sorgulanmalıdır. Eğer takip altında olduğu herhangi bir sağlık problemi varsa anestezi kararı ilgili tıp hekimine danışarak verilmelidir. 

Konular :

"çocuklarda diş çekimi, gömülü diş çekimi,, çocuk diş tedavisi, diş tedavisi, gömülü diş ameliyatı"