ÇOCUK EĞİTİMİ

Çocuğunuza Tedbirli Olmayı Öğretin

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 20.07.2012

Çocuğunuza Tedbirli Olmayı Öğretin

Her çocuğa mutlaka öğretilmesi gereken tedbirler vardır. Çocuğunuza bazı hayati durumlarda tedbirli olmayı öğrettiğiniz taktirde, hayatlarındaki bazı olası üzücü olayları yaşamasının da önüne geçmiş olursunuz.

Çocuğunuzun Her Zaman Yanında Olamazsınız

Eğitmek mi denetlemek mi? Çocuğunuzun bir kaza yapmasını engellemek için her zaman doğru anda müdahale etmeye hazır ve doğru yerde bulunabilmeniz neredeyse imkansızdır. Bu yüzden çocuğun yaşına uygun dille ve örneklerle ona tedbirli olmayı öğretmenizson dereceönemlidir.

Fiziksel Tehlikelere Karşı Hangi Önlemleri Alacağı Konusunda Bilinçlendirilmeli

Bir çocuğa ilk öğretilecek tedbir fiziksel tehlikelere karşı uyarılmasıdır. Yürümeye başlayan çocuklara, yakınında bir büyük yokken, caddelerden, arabalardan, yüksek yerlerden, sıcak nesnelerden ve sudan uzak durması öğretilmelidir. Arabada tek oturabilecekleri yerin araba koltuğu olduğunu öğrenebilirler.

Çocuğunuza Tedbirli Olmayı Öğretin

Biraz daha büyüdükçe ve dolapların kapaklarındaki kilitler kaldırıldıkça, yuva çağı çocuklarına bazı ev malzemelerinin zehirli olduğu öğretilebilir. Ayrıca kendi emniyet kemerlerini bağlamayı ve buna arabaya her bindiklerinde yapmayı öğrenebilirler. Okul çağı çocukları bisikletle ilgili güvenlik tedbirlerini (özellikle başlık takmayı), sudaki güvenlik konusunu (banyoda bile) ve evde yalnız kaldıklarında bilmeleri gereken güvenlik tedbirlerini öğrenebilirler. Bunların dışında daha pek çok güvenlik konusu düşünebilirsiniz. Çocuğun yağı dikkate alınarak, çocuğa hepsi öğretilebilir.

Çocuğunuza Tedbirli Olmayı Öğretin

Çocuğunuza, siz orada olsanız da, olmasanız da güvenlikle ilgili önlemleri dikkate almasını öğretmeniz gerekmektedir.

Öğretilmesi gereken diğer bir konuda doğal afetlerle nasıl başa çıkılacağıdır. Çocuklar herhangi bir doğal afet karşısında nasıl davranacaklarını, güvenli bir yere gitmeleri konusunda bilgilendirilmelidir.

Evlerde güvenlikle ilgili öğrenilmesi gereken konu yangından korunmadır. Yangın sırasında evden güvenle nasıl çıkabilecekleri öğretilmelidir.

Çocuğunuza Tedbirli Olmayı Öğretin

Ne yazık ki günümüz dünyasında çocukları yabancılardan, okuldaki problem çocuklardan ve hatta onlara uygunsuz bir şekilde dokunmaya çalışan komşu ya da akrabalardan sakınmalarını öğretmek zorundayız.

Çocuklarınıza akıllıca bir yargılama yaparak tedbirli davranmalarını ve her şeyi sizinle konuşmalarını mutlaka öğretin. Böylelikle yaşamlarındaki bazı olası üzücü olayların önüne geçmiş olursunuz.

Konular :
BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR