ÇOCUK EĞİTİMİ

TEOG'da İlk Sınavda Başarısız Olanlara Öneriler

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 20.04.2017

TEOGda İlk Sınavda Başarısız Olanlara Öneriler

26 - 27 Nisan 2017 tarihlerinde gerçekleştirecek ve hayal ettikleri liseye kavuşup kavuşamayacaklarının belirleneceği bu son aşama için geri sayım çoktan başladı. Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş, TEOG sınavlarının ikinci dönemi için son haftaya girildi. Öğrencilerin stresi gittikçe artıyor. Peki, bu durumda çocuklara destek olmak için ne yapılmalı? Aileler nasıl davranmalı?

Çocuk ve Genç Psikolojik Uzmanı Klinik Psikolog Gülşah Ergin anlatıyor.

TEOG'a Son Bir Hafta Kala Bu Uyarılara Dikkat!

Geçen kasım ayında yapılan Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş, TEOG 1. dönem sınavlarının stresini üzerinden yeni atan öğrenciler, şimdi de ikinci aşamanın heyecanını yaşıyor.

Döneminin hem veliler hem de öğrenciler için zorlayıcı

Birçok öğrenci, ilköğretimden liseye geçiş döneminde bu sınanma duygusunu ilk defa çok yoğun bir şekilde deneyimlemektedir. Birçoğunun yoğun bir stresle karşı karşıya kaldığı bilinen bir gerçektir.

Bu yaş grubundaki öğrencilerde yüksek stres kaynağının sınava hazırlanmak olmadığı, stresi doğuran esas faktörün anne - baba ve eğitimcilerin davranışlarıyla şekillenen bakış açısı olduğu araştırmalarla ortaya konmuştur. Yani, öğrencilerin bu dönemini ebeveynlerden ve eğitimcilerden ayrı olarak düşünmek çok da mümkün değildir.

TEOGda İlk Sınavda Başarısız Olanlara Öneriler

TEOG'da İlk Sınavda Başarısız Olanlara Öneriler

Sınav Kaygı Seviyesi ve Akademik Başarıyı Doğru Orantılı

Araştırmalar, ailesinden ve öğretmenlerinden yeterince destek gören, sosyal desteği olan öğrencilerin daha başarılı olduğunu göstermektedir. Ayrıca öğrencilerin yalnızlık ve sınav kaygı seviyeleriyle akademik başarıları arasında da doğru orantılı bir ilişki olduğu bilinmektedir.

Özellikle sınavla ilgili bu son düzlükte öğrencilerin, ailelerinden ve okullarından alacakları destek çok önemli.

TEOG'a Girecek Çocukları İçin Anne Babalar Nelere Dikkat Etmeli?

Ancak bu şekilde karşılaşabilecekleri engellerle daha kolay başa çıkabilmeleri ve dolayısıyla potansiyellerini daha iyi ortaya koyabilmeleri mümkün olacaktır. Yine bu dönemde anne, babaların ve eğitimcilerin mükemmeliyetçi olmamaları ve öğrencilerden başaramayacağı şeyleri istememeleri gerekir.

TEOGda İlk Sınavda Başarısız Olanlara Öneriler

TEOG'da İlk Sınavda Başarısız Olanlara Öneriler

Sadece sonuç odaklı olmak yerine öğrencilerin çalışmaları sırasındaki çabalarını da ödüllendirmeleri onları daha çok motive edecektir. Ayrıca öğrenciler başkaları ile karşılaştırmamalı; onların zayıf yanlarından ziyade güçlü yanlarına odaklanılmalı ve takdir edilmeli.

İlk sınavı başarısız olanlar için…

İlk sınavda beklentisinin karşılığını alamamış öğrencilerde ‘Yapamam’, ‘Başa çıkamam’, ‘Yeterince iyi değilim’ gibi olumsuz inançlar gelişmiş olabilir. Bu öğrencilerin kalan kısa zamanda, kendileri ile ilgili daha çok olumlu alana odaklanması önemlidir. Yani yapamadıkları şeyler olsa bile yapabildikleri şeyler de olduğunu fark etmeleri içsel kaynaklarını keşfetmelerine, dolayısıyla kendilerini daha güçlü hissetmelerine fayda sağlayacaktır.

İstemedikleri olumsuz bir durumla karşılaştıklarında ‘Neden yapamıyorum?’ diye düşünmek yerine, ‘Bu sorunu halletmek için neye ihtiyacım var?’ diye kendilerine sormaları ve bunun üzerinde düşünmeleri onları çözüme daha kolay götürecektir. Elbette ki yapabilecekleri daha çok şey olabilir ama kendilerini hali hazırda yaptıkları için takdir etmeyi de unutmamaları gerekir.

Konular :
BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR