CİLT BAKIMI VE ESTETİK

Güneş Kremi Baş Ağrısına Neden Olur mu?

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 28.06.2018

Güneş Kremi Baş Ağrısına Neden Olur mu

Uzmanlar uyarıyor:Sıcak Havalarda Kokulu Kremler Baş Ağrısını Tetikliyor!

Sıcaklıklara bağlı olarak yaz mevsiminde baş ağrılarında da artışlar görülüyor. Yapılan çalışmaların da bu durumu desteklediğini dile getiren Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Yaşar Kütükçü, “Yazın özellikle deniz kenarlarında sıcak havada baş ağrısı tetikleyicilere eklenen bir diğer faktör ise parfüm kokusu olan güneş kremi kullanmak” dedi.

Parfüm kokulu güneş kremleri baş ağrısı nedeni

National Headache Foundation’ın çalışmalarına göre, kronik baş ağrısı ya da migreni olan hastaların yüzde 75’inin sıcaklık artışı ya da diğer bir tetikleyici faktör olan rüzgârlı havalardan kaçınmalarından dolayı dışarıda yapılan spor faaliyeti gibi aktivitelere katılamadıklarını belirten Prof. Dr. Yaşar Kütükçü, “Sıcak havalara ek olarak kokulu kremler de baş ağrısını tetikleyebiliyor. Migren hastaları aslında kokuların migrenlerini tetiklediklerini çok iyi bilirler fakat krem sürerken bu detay gözden kaçabilir” diyerek uyarıda bulundu.

Güneş Kremi Baş Ağrısına Neden Olur mu

Güneş Kremi Baş Ağrısına Neden Olur mu?

Sıcak havalarda vücudun susuz kalmamasına özen gösterilmeli

Baş ağrısı olan hastalar özellikle de migren hastalarının baş ağrısı sıklığı sıcak havalarda daha çok artıyor. Ayrıca sıcak havaya eklenen nem oranında artışında da daha çok baş ağrısına neden olabileceği de saptanmış. Yani, nemli ve sıcak yaz günlerinde baş ağrısı çekme olasılığınız artıyor hele de sıcakta yürüyüş yapıp yeterli sıvı almaz ve vücudunuz susuz kalırsa baş ağrısı riski daha da artıyor.

Sıvı eksikliği sıcak çarpmasına neden olabilir

Sıcak çarpması sıcak havada ve yüksek nem ve fazla hareket sonucu oluşur. Zonklayıcı baş ağrısının yanında kas krampları, çarpıntı, mide bulantısı ve kusma, yorgunluk, kuru ve soğuk bir cilde neden olur. Sıvı eksikliğinin sıcak çarpmasında rolü çok fazladır.

Sıcak çarpması olduğunda sıcaklığı düşürme amacı ile olması gereken terleme gerçekleşemezse vücut ısısının düşürülemez. Sıcakta baş ağrısı ve bu diğer bulgular olduğunda mutlaka yapılan faaliyetlere ara verilmeli; bol su içilmeli ve gölge bir yere gidilmeli.

Konular :