MODA

Bir İş Görüşmesi İçin Giyinmenin Kuralları

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 13.03.2014

Bir Is Gorusmesi Icin Giyinmenin Kurallari

Bir iş görüşmesi için giyinmenin en önemli kuralı, iyi bir izlenim yaratmak için giyinmektir. Görüşülecek kişi bir yönetici, insan kaynakları uzmanı ya da bir işveren olabilir, dikkat edeceğiniz birkaç basit kural ile iyi bir izlenim bırakarak, işi alma şansınızı yükseltebilirsiniz.

Kıyafette iyi bir uyum, son derece önemlidir. Koyu renk bir elbise (lacivert veya siyah) bir iş görüşmesi için ideal bir seçimdir. Veya koyu renkte bir etek, üzerine açık renk bir bluz ile eşleştirilebilir. Eteğinizin dikişleri, kumaşı, üzerinize oturuşu çok önemli detaylardır. Bunun için sizi hem rahat ettirecek hem de yakışacak formlarda bir etek tercihetmeye çalışın.

Şirketin kıyafet ve örgüt kültürü hakkında önceden ufak bir araştırma yapmanız da lehinize olur.

Bir Is Gorusmesi Icin Giyinmenin Kurallari

Seksi Elbiseleri Tercih Etmeyin

Çok seksi detaylara sahip bir elbise, iş görüşmesinde size avantaj değil, dezavantaj sağlar bunu aklınızdan çıkarmayın. Eğer vücudunuzu saran kıyafetlerden hoşlanıyorsanız, vücudunuz buna öncelikle müsait olmalı. Bir diğer detay eğer eteğinizi dar seçiyorsanız üzerinegiyeceğinizbluz dökümlü bir model olmalı.

Bir Is Gorusmesi Icin Giyinmenin Kurallari

İyi bir izlenim bırakmakta giyinmenin gücünü küçümsemeyin. Eğer gerçekten bir iş görüşmesi için öyle özel hazırlanmak istemeyenlerdenseniz, size önerimiz, hiçbir zaman çok rahat ve salaş kıyafetlerle iş görüşmesine gitmeyin.

Siyah Kalem Etek Sizi Son Derece Şık Gösterebilir

Siyah kalem etek, son yıllarda oldukça moda. Yalnız kısa olmaması dikkat etmeniz gereken bir başka detay. Eğer eteğinizin kısa olduğunu düşünüyorsanız, koyu renkli bir külotlu çorap ile kullanabilirsiniz.

Bir Is Gorusmesi Icin Giyinmenin Kurallari

Bir İş Görüşmesiİçin Nasıl Ayakkabı Tercih Edilmeli?

Bir başka dikkat edilmesi gereken detay da ayakkabı seçiminde. Yüksek topuklu, platformlu ayakkabılardan mümkün olduğunca uzak durun. Trendleri burada unutun, ve ayak parmaklarınızı kapatan, orta yükseklikte topuklara sahip zarif bir ayakkabı tercih edin. Unutmayın söz konusu iş görüşmesi olunca trendler değil, seçimler sizi kurtarır!

Bir Is Gorusmesi Icin Giyinmenin Kurallari

Bir İş Görüşmesine Giderken Hangi Takıları Kullanmalı?

Eğer takım bir elbise giymeye karar verdiyseniz, takıyı olabildiğince az tutmanız gerekir. Küçük bir çift küpe en iyi seçimdir. Erkeksi hatları ile bir saat de görünümünüzü mükemmel bir şekilde tamamlayabilir. Abartılı takılardan ve çok pahalı mücevherden kaçının.

Bir İş Görüşmesiİçin Makyaj Nasıl Olmalı?

Özenle yapılmış minimal bir makyaj yeterli olur. Makyajla belirginleştirilmiş kalın dudaklar, ağır göz makyajından uzak durun. Hafif bir göz makyajı, cildinize uygulayacağınız uyumlu bir pudra ve çok az hafif bir parfüm yeterli olur. Parfümünüzü giysilerinizen üzerine püskürtmek yerine havaya püskürterek üzerine yürüyün. Böylelikle daha hafif ve güzel kokarsınız.

Bir Is Gorusmesi Icin Giyinmenin Kurallari

Bir İş Görüşmesi İçin Tırnaklar Nasıl Olmalı?

Bir yönetici her zaman bu kadar ayrıntılara bakmayabilir ama eğer görüşeceğiniz kişi bir insan kaynakları uzmanıysa aynı şeyi söyleyemeyiz. Cilalanmış, bakımlı tırnaklar karşı tarafta olumlu bir izlenim yaratır. Tırnaklarınızın çok uzun olmaması da dikkat edin.

Bir İş Görüşmesi İçin Saçlar Nasıl Olmalı?

Saçınız için mutlaka önceden bir kuaföre gidin. Yüzünüzü ve giyim stilinize yakışacak, abartıdan uzak, yalınbir saç stilibelirleyin.

İstediğiniz işi alma şansınızı en üst düzeye çıkarmak istiyorsanız, bir iş görüşmesi için nasıl giyinilmesi gerektiğinin kurallarını bilmeniz şart. İş bulma şansınızı bakımımınız ve kıyafetinizle artıracağınızı unutmayın!

Konular :