CİNSELLİK

Hamilelikte Cinsel İlişki Yasak mıdır

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 25.01.2014 - Güncelleme : 09.07.2022
Hamilelikte Cinsel Iliski Yasak midir

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Kayhan Yakın, gebelik sürecindeki birçok çiftin merak ettiği sorulara açıklık getirdi.

En Sık Yaşanan Endişe "Bebeğe Zarar Verir mi?"

Genellikle gebelerde cinsel arzular iki farklı yönde gelişir. Bazı gebelerde ilk ve üçüncü trimesterde cinsel istek azalırken, ikinci trimestrede belirgin bir artış yaşanır. Bazı gebelerde ise gebelik ilerledikçe cinsel iste de aynı paralellikte azalır. Erkeklerde eşine yönelik cinsel isteği azaltan en önemli faktör ise ilişkinin bebeğe zarar verebileceği düşüncesidir.

ÇiftlerBirbirlerine Düşüncelerini Açıklamaktan Çekinmemeli

Eğer eşlerden birinde cinsel istek artmış, diğerinde baskılanmış ise o zaman problemler ortaya çıkar. Cinsel isteksizlik ile karşılaşan bir çiftin, bu düşüncelerini birbirileri ile paylaşmaları, problemin çözümünün anahtarıdır.

Cinsel Beraberlik Şart Değildir

Cinsel isteksizlik ile karşılaşan bir çiftin, bu düşüncelerini birbirleri ile paylaşmaları, problemin çözümünün anahtarıdır. Cinsel beraberliğin mutlaka cinsel birleşme ile sonuçlanması gerekmediğinin, dokunma, sarılma, okşama ve sevgi sözcüklerinin de ihtiyaç duyulduğunun unutulmaması gereklidir.

Risk Olup Olmadığını Doktorunuza Mutlaka Sorun

Hamilelik döneminde seks olmayabilir. Eğer seks yapılmazsa bu dünyanın sonu değildir. Bu dokuz aylık dönemde seks yapılmaması daha sonra seks hayatının bitmiş olduğu anlamına da gelmez. Riskli durumlardan birinin varlığında cinsel birliktelik, bir düşük ya da erken doğum için tetikleyici olabilmektedir. Bu nedenle doktorunuza cinsel birliktelik yönünden bir riskiniz olup olmadığını sormayı ihmal etmemelisiniz.

Hamilelikte Cinsel Iliski Yasak midir

Annedeki fiziksel değişiklikler sadece dış görünümdekilerle kısıtlı kalmamakta, vücut içerisinde de belirgin değişiklikler olmaktadır. Bebekler beraber büyüyen rahim, anne düz yattığında vücuda kan dağıtan ve toplayan büyük damarlar üzerine basınç yapar ve kan dolaşımını bozar. Bu nedenle seks sırasında düz yatar pozisyonda uygun değildir. Bunun yerine eşlerin yan yana yattığı bir şekilde veya annenin üstte olduğu pozisyon daha güvenlidir. İlişki sırasında vajenden lekelenme tarında bir kan gelmesi halinde panik yapmamak gerekir.

Unutmayın!

Gebelikte rahim ağzında bazı değişiklikler olur ve bu değişiklikler rahim ağzını daha hassas bir hale getirir. İlişki sırasında bu bölgenin travmasına bağlı olarak hafif bir kanama gözlenebilir. Ancak kanamanın lekelenmeden fazla olması veya bir günden fazla sürmesi halinde doktorunuza görünmekte fayda olacaktır.

Gebelik süresince her türlü kanamayı doktorunuza haber vermeniz lehinize olacaktır.

Konular :