SPOR

Gebelikte Egzersiz Yapılabilir mi?

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 27.05.2011
Gebelikte Egzersiz Yapılabilir mi

Uzmanlar, gebelikle güvenlik sınırlarına dikkat edilerek yapılan orta düzeydeki düzenli egzersizin, kalp-damar kondisyonunun korunmasını sağladığını ve gebelikte oluşabilecek kas-iskelet sistemine dair sorunları en aza indirgediğini söylüyorlar.

Son yıllarda kadınların çeşitli egzersiz programlarına olan ilgilerinin giderek artması, bu aktivitelerin gebelikte de sürdürülmesine, hatta özellikle bu dönemde estetik kaygılar ile egzersiz yapma isteğinin artmasını sağladı.

Uzmanlar Zor Doğumların Hareketsiz Yaşam Biçiminden Kaynaklandığını Söylüyor

Fiziksel yönden aktif olan kadınların daha kolay doğum yaptıklarına dair kanıtlar çok eskiye dayanıyor. Günümüzde de tarlada çalışan kadınların daha kolay doğum yaptıkları biliniyor.

Gebelikte Vücudunuzda Görülebilen Değişiklikler...

Gebelik, kadının vücudunda fiziksel, hormonal ve psikolojik değişikliklere yol açan uzun bir süreçtir. Kas-iskelet sisteminde gebelikte salgılanan hormonlar sebebiyle birtakım değişiklikler meydana gelir. Bağ dokusu gevşer ve eklemler daha kolay yaralanabilir hale gelebilir.

Özellikle el ve ayak bileğinde oluşan ödem, karpal tunel ve tarsal tunel sendromlarına neden olabilir. Gebelikte büyüyen rahimin yaptığı bası ve yerçekiminin etkileriyle pelvik taban 2.5 cm aşağıya çöker. Bu dönemde pelvik taban uygun egzersizlerle desteklenmez ise; ilerde idrar kaçırma, pelvik organların dışarı çıkması ve seksüel fonksiyon yetersizliği gibi sorunlar baş gösterebilir.

Gebelikte Vücudunuz Doğuma Hazırlanır

Rahimin büyümesi sonucu vücudun ağırlık merkezinin değişmesi, kadının duruşunu etkiler. Bel kavisi artar, kalça öne doğru yer değiştirir, omuzlar öne yuvarlaklaşır, baş daha önde yer alır. Bu değişikliklerden bazıları, gebelik sonrasında kalıcı hale gelebilir.
Karın kasları büyüyen rahime uyum sağlamak için gerilir. Bu durum hormanların gevşetici etkisiyle birleşince karın duvarında ayrılmaya neden olur. Zayıflayan karın kasları bel ve sırt ağrılarının nedenidir.
Uzmanlar, gebelikte gerek fiziksel gerek ruhsal sağlığın korunabilmesi için, kontrolllü bir egzersiz programının oluşturulması konusunda hemfikirler.

Gebelikte Spor Yapmanın Faydaları:

Fiziksel kondisyonun korunmasını sağlar,
Postür(duruş) bozukluklarını önler,
Dolaşım ve sindirimi düzenler,
Doğum için gereken kas aktivitesini destekler,
Kilo kontrolünü sağlar,
Doğum sonrası iyileşmeyi hızlandırır.

Gebelik Dönemindeki Hangi Egzersiz Niçin Yapılır?

Gebelikte egzersiz programı, düzgün duruş ve nefes eğitimiyle başlar. Uygun vücut hareketleri öğretilir. Doğum sonrası çocuk bakımı için kol kaslarının kuvveti önemlidir. Kol kaslarını kuvvetlendirecek hareketler yapılmalı. Spor yapmadan önce, ödem, varis ve kramplar konusunda bilgilendirilmelisiniz. Pelvik taban kas kontrolü için, spor hocanız egzersiz verir. Kalp-damar sağlığının korunması için, aerobik egzersiz önerilir. Böylelikle doğumda kullanılacak kaslar kuvvetlendirilir. Gevşeme ve solunum eğitimi verilir.

Uzmanlardan Önemli Tavsiyeler:

Kadın doğum uzmanınızın izni olmadan egzersize başlamayın.

Kadın doğum uzmanınızla düzenli görüşmeniz, sağlığınız ve bebeğinizin sağlığı için son derece önemlidir.

Egzersiz sırasında beslenmenize önem verin.

Egzersiz sırasında kalp atışlarınızı ve vücut sıcaklığınızı kontrol edin.
Belirlenen ve uygun görülen seviyede yürüyüş ve yüzme hamilelik döneminde yapılabilecek güvenli aktivitelerdendir.

Konular :