SPOR

Hamilelikte Yapılan Sporun 9 Mucizevi Etkisi

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 05.11.2014 - Güncelleme : 09.07.2022
Hamilelikte Yapilan Sporun 9 Mucizevi Etkisi

Hamilelikte yapılan egzersiz; dolaşımı hızlandırır, enerji düzeyini artırır ve erken doğuma sebep olabilen yüksek tansiyon ve diyabeti önler. Buna ek olarak aerobik egzersizler hamilelik sırasında doğal ağrı kesici işlevi görürler. Elbette hamilelik sırasında çok fazla efor gerektiren hareketler zararlı olabilir. Eğer daha önce hiç egzersiz yapmadıysanız ağır bir egzersiz programı uygulamanız riskli olur.

Hamilelik Döneminde deFit Olmak Mümkün

9 aylık hamilelik sürecinde anne adaylarını birtakım fizyolojik değişiklikler bekliyor. İlk 3 ay yaşanan bulantı ve kusmalar 20. haftadan itibaren beliren karın büyümesiyle gelişen bel ve kasık ağrıları ile kilo artışı bunlara sadece birer örnek.

Bol Su Tüketilmeli

Egzersiz uzmanları, hamile kadınların hafta da üç, beş kez on beş yirmi dakika egzersiz yapmalarını ve aslında her egzersiz seansında yer alması gereken ısınma ve soğuma hareketlerini uygulamamalarını tavsiye ederler. Ayrıca doğumu kolaylaştırmak üzere zaten gerilmiş olan bağlara zarar vermemek için esneme hareketlerinin yapılması gerektiği öne sürülür. Egzersiz için düzenli bir program uygulanmalıdır. Egzersiz öncesi vesonrasında su eksikliğine sebep olmamak için bol miktarda su içilmelidir.

Sporun Hamileler İçin Faydaları

Hamilelik döneminde alınan fazla kiloların önlenebileceğini belirten Kadın Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Faruk Onur Başeğmez, sporun hamileler için önemini anlattı.

Sağlıklı spor ve düzenli beslenmeyle hamilelik döneminde yaşanan sorunları aşmanın mümkün.

Sporun Hamileler için faydalarını şöyle sıralıyor:

1.Daha Az Kilo Alınır: Spor yapan anne adayları yapmayanlar göre 7 kilo daha az kilo alıyor.

2.Daha Kolay Doğum Yapılır: Kuvvetli karın kasları ve güçlü pelvik taban sayesinde normal doğumdaki ağrılara annenin itici gücü de eklenince rahat normal doğum kaçınılmaz hale geliyor. Amerika’da yapılan bir çalışmaya göre spor yapan kadınlarda yapmayanlara oranla normal doğum oranı yüzde 58 daha fazla.

3.Daha Düşük Diyabet Riski: DAHA 28-40 haftası arası rastlanan ani bebek ölümü, yüksek doğum ağırlığı gibi riskler taşıyan gebelik şekeri (gestasyonel diyabet) riski spor yapanlarda yüzde 27 daha az.

4.Daha Az Kabızlık: Anne adayları gebelik boyunca östrojen hormonunun yükselmesi nedeniyle kabızlık ve buna bağlı gelişen hemoroitlerden şikâyet eder. Düzenli yapılan egzersiz ve sıvı tüketimi bu şikâyetleri büyük ölçüde azaltmaktadır.

5.Yüksek Moral ve Az Gözyaşı: Gebelik boyunca çizgi film izlerken ağlayan anne adayları sıkça görülür. Düzenli yapılan spor anne adaylarının psikolojisi üzerinde olumlu etki yapar.

Hamilelikte Yapilan Sporun 9 Mucizevi Etkisi

6.Daha Az Sezaryen: Düzenli yapılan yoga, pilates ve esneme egzersizleri pelvik tabanı, relaksin denilen bir hormon aracılığıyla gevşetir ve bu sayede sezaryen doğum olasılığı azalır.

7.Daha Az Ödem: Hamileliğin son döneminde vücutta

dolaşımda gelişen bir takım hormonal etkilerden dolayı bacak şişmeleri görülür. Düzenli egzersiz ile bu durum önlenebilir.

8.Daha Rahat Uyku: Gebeliğin son döneminde gelişen uykusuzluk için de düzenli spor birebir.

9.Daha Fit Bir Görüntü: Gebelikte artan kilolar, karın kaslarının ayrılması (diastesis rekti) , şişen bacaklar tüm bunlar görsel anlamda anne adaylarını mutsuz eder. Düzenli egzersiz bu durumların gelişmesini engeller.

Hamilelik Döneminde Hangi Egzersizler Yapılabilir?

Egzersiz seçiminde hamilelik öncesi spor yapan ve yapmayan anne adayları olmak üzere 2 gruba ayırmak gerekir.

Yürüyüş, Yüzme, Hamilelik Pilatesi, Fitness ve Yoga

Çalışmalar gebelik öncesi aktif spor hayatı olan kişilerin gebeliğinde bir risk olmadığı sürece rutin aktivitelerine devam etmesinde bir sakınca olmadığı yönündedir. Gebelik döneminde spor yapmaya başlayacak anne adayları ise yürüyüş, yüzme, gebelik pilatesi, fitness ve yoga yapabilir. Ancak tüm bunlar konusunda deneyimli kişisel antrenör takibinde yapılmalıdır.

Hamilelikte Spor Yaparken Nelere Dikkat Etmeli?

Egzersizler, bir doktor ya da sağlık uzmanı kontrolünde başlatılmalı ve sürdürülmelidir. Eğer rahim ağzının darlığı gibi tıbbi sorular söz konusuysa egzersiz yapılmamalıdır. Aşırı şişmanlık, aşırı zayıflık, diyabet gibi durumlarda doktorun onayı olmadıkça egzersizlere başlanmamalıdır. Egzersiz yapmak, vücut ısısını artırdığından, çok sıcak günlerde, özellikle ateşiniz de varsa ara vermek faydalı olur. Hamilelik sırasında saunaya ya da hamama girilmemelidir.

Konular :