BESLENME

Sağlıklı Bir Ramazan İçin Mutlaka Sahura Kalkılmalı

Aysegul Baran Ayşegül BAŞARAN
Yayın : 05.04.2023

Oruç tutan kişilerin sahura kalkmalarının önemine işaret eden Beslenme ve Diyet Uzmanı Özden Örkçü, sahurda özellikle protein alımının gerekliliğine dikkat çekti. Sahurda yumurta, peynir, yeşillik ve tam tahıllı ekmek tüketilmesini tavsiye eden Örkçü, sahura kalkılmaması halinde 16 saatlik açlık süresinin uzayabileceğini ve kan şekerinin düşebileceği uyarısında bulundu.  

Beslenme ve Diyet Uzmanı Özden Örkçü, Ramazan’da oruç tutan kişilerin doğru ve dengeli beslenmesine ilişkin önerilerde bulundu.

Sağlıklı Bir Hayat İçin Lifli Besinler Yiyin

Beslenme uzmanları sağlıklı bir Ramazan için mutlaka sahura kalkılması gerektiğini belirtiyor.  

 Sağlıklı Bir Sahur Yemeğinde Neler Olmalı?

1. Sahurda Neler Yemeli?

  • Vücudun protein, yağ ve karbonhidrat ihtiyacı karşılanmalı

Vücut temelde protein, yağ ve karbonhidrat üzerine çalışır. Bu noktada sağlam bir protein, yağ ve karbonhidrat kaynağına ihtiyaç var. Ekmek ve makarna gibi yiyecekler karbonhidrat ihtiyacını karşılamak üzere tüketilen yiyeceklerdir.

Sahurda beyaz ekmek ve pide yerine tam tahıllı bir ekmek tercih etmek bile karbonhidrat kaynağımızı sağlıklı seçtiğimizi gösterir.

Yumurta konusunda zorluk yaşanıyorsa sahur öğününde mutlaka bir peynir çeşit olması gerekiyor. Sağlıklı bir yağ kaynağı olarak zeytin tüketilebilir. Yumurta da sahur sofrasında mutlaka olmalı. Mutlaka yeşillik hatta meyve bile sahur tabağında ihmal edilmemeli.

Süt ve yoğurdun da aynı şekilde tüketilmesine özen gösterilmeli. Böylece sağlıklı bir sahur öğünü planlamış olunacaktır. Aslında kahvaltı öğünü sahura taşınmış olmalı.

Neden Mutlaka Sahur Yapılmalı?

2. Sahurda Uzun Süre Tok Tutan Gıdaları Tüketmeli 

Sabahları çoğu insan aç uyanıyor. İnsanlar 3-4 arası sahuru yaptıktan sonra uyuyorlar.  Uyanıp güne başlayınca da aç başlıyorlar. Böyle bir durumda mide erken boşalıyor. Bu yüzden doğru besinleri tercih etmesi gerekiyor. Daha çok yağlı kızartmalar, önceki günden kalan yiyecekler ve makarna ile sahur yapılınca güne biraz daha aç başlanabiliyor. ‘Ben sahur yapmadan tutuyorum, hiç kalkamıyorum. 

Uykuya yenik düşenler kalkmakta biraz zorluk çekiyorlar. İftarlarını yaptıktan sonra gece 12-1’e kadar sabredip az miktarda yiyerek uyuyanlar da var, sahura kalkıp bir bardak su içerek uyuyanlar da var. Bu durum 16 saatlik açlık süresini uzatıyor, hatta tek bir öğün ile beslendikleri için 20-24 saati bulabiliyor. Çok fazla uzayan açlık süresinde kan şekeri düşebiliyor.

Normal sıhhatli bir insan dahi olsa aşırı kan şekeri düşüşlerinden dolayı gün içerisinde rahatsızlık yaşanabiliyor. Bu sebepten dolayı da mutlaka sahura yapılması gerekiyor.

3. Uzun Süre Açlık İnsülini Düşürür

  • 16-17 saatlik açlık hipoglisemiye yol açabiliyor

Sağlık sorunu olmayan bir birey normal bir şekilde insülin salgılarken diyabet hastalarında insülinin yeterli salgılanmaz veya tam tersi şekilde çok fazla salgılanır. 16-17 saatlik açlık süresinde insülin düşüklüğünden dolayı hipoglisemiye girebiliyorlar. Hipoglisemi atakları beraberinde titremeye ve acil servise gitmeyi gerektirecek vakalara neden olabiliyor.

Tam tersine iftar sonrasında artan insülin ile beraber insanlar şekerlerinde ani çıkışlar olabiliyor. Vücuttaki sistemlerin bozulmasına yol açtıkları için diyabet hastalarının hangi tip olduklarını bilmeleri gerekiyor.

Hekimlerine tutmalarının doğruluğunu danışmalarında fayda var. Günde 3 doz insülin alanların oruç tutmaları sağlıklı görünmüyor.

4. Böbrek Yetmezliği Olanlar Nasıl Oruç Tutmalı?

  • Böbrek yetmezliği olanlar hekime başvurmalı

Böbrek yetmezliği olan bireylerin ilgili alandaki bir hekime mutlaka başvurmaları gerekir. Bu sıvı ve böbreklerden emilen mineral, vitamin süzülmesinden kaynaklı bir sıkıntı olabiliyor. Vücut çok fazla susuz kalabiliyor.

Böbrek rahatsızlıklarının da böyle bir durumda vücuttan atılan sıvı elektronik dengesi bozulacağı için aslında oruç tutmaları çok da doğru olmayacaktır.

Maneviyatı yaşamak adına belki çok niyet ediyorlar. Bunları gerekçe olarak kendilerinde görmüyorlar ancak bir yandan da sağlıklarını bozuluyor. 

  • İkiden fazla ilaç kullanmayanlar oruç tutabilir

Oruç sıhhatlidir. Günlük kalori miktarını alınırsa, bir sağlık problemi yoksa veya günde 1-2 ilaçtan fazla kullanma ihtiyacı olmayan sağlıklı yaşlı bireylerin de oruç tutmalarında bir sakınca görülmüyor. 

Konular :

Ramazan, oruç tutmak, iftar, sahur, sahura kalkmanın önemi, sahurda ne yemeli