GENEL SAĞLIK

Ağız ve Diş Sağlığımız Vücudumuzun Aynasıdır

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 22.11.2013 - Güncelleme : 16.02.2024

Ağız ve diş sağlığımız ile ilgili sorunlarımız yaşamımızda öncelikli olarak yer alması gerekirken maalesef genelde en sona bırakılıyor. Güzel bir gülüş sadece estetik bir tercih olarak değil, aynı zamanda sağlığın bir yansıması olarak da dikkat çekiyor. Sağlıklı bir gülüşe sahip olmanın yolu ise etkili diş bakım alışkanlıklarından geçiyor.

Toplum olarak ağız diş sağlığı anlayışımızın tamamen değişmesini bir  zorunluluk haline gelmesi gerektiğini söyleyen Uzman Diş Hekimi Kemal Kavut ağız ve diş sağlığı konusunda daha duyarlı olmaya davet ediyor.

Ağız ve Diş Sağlığımız Vücudumuzun Aynasıdır

İşte, dişlerimizi ömür boyu korumak için doğru diş fırçalama tekniklerinden, bilinçli tüketim alışkanlıklarına kadar pratik ve etkili diş bakım önerileri.

1. Diş Sağlığımızı Neden Önemsemeliyiz?

  • Ağız ve Diş Sağlığının İhmal Edilmesi Hayati Tehlikeye Neden Olabiliyor 

Toplumların gelişmişlik düzeyleri sadece ekonomileri ya da kişi başına düşen gelir oranları ile değil, eğitim ve sağlık ölçütleri de göz önünde tutularak değerlendirilmektedir. Ülkemizde ise ağız ve diş sağlığına yeteri kadar önem verilmemesi, önemli bir toplum problemi olarak gözlenmektedir. Öncelik tanınan sağlık sorunları ile beraber vücut sağlığının bir parçası olan ağız ve diş sağlığı korunmadığında birçok hastalık da beraberinde gelmektedir.

Bireylerin tam fiziksel sağlığı ve psikolojik sağlığı tüm organların sağlığı ile mümkündür.  Fakat ağız ve diş sağlığı bireyler tarafından hayati tehlike oluşturmadığı düşünülerek pek de fazla önemsenmeyen bir konudur. 

  • Diş Nedeniyle Kalp, Sindirim Sistemi ve Dolaşım Sisteminde Rahatsızlar Oluşabiliyor 

Ağız ve dişlerin sağlıksız olduğu durumlarda vücudun birçok bölümü olumsuz etkilenir. Basit bir çürük vücudun diğer bölgesindeki organlarda enfeksiyona ve dolayısıyla çeşitli hastalıklara yol açmaktadır. Dişlerdeki çürük olayı diş enfeksiyonu ile kana, kan yolu ile de vücudun çeşitli yerlerine yerleşebilir. Dişten dolayı kalp, sindirim sistemi, dolaşım sisteminde çeşitli rahatsızlıklar oluşmaktadır.

 

2. Diş Fırçalama Nasıl Olmalı? 

Sağlıklı Ağız ve Diş Sağlığı İçin Günde 3 Defa, Dakika 

Diş fırçalamayla ilgili olan konseptimizin artık değişmesi gerekiyor, ağzımızı daha uzun fırçalamamız gerekiyor. Ama tabii uzun fırçalarken kullandığımız macunun da ayrı önemi var. Artık aşındırıcı içermeyen, dişi onarıcı, tükürük miktarını destekleyici macunlar kullanmamız lazım.

Diş çürükleri ve dişeti hastalıklarından korunmada; bireyin kendi sağlığının bilincinde olması, son derece önemlidir. Birey olarak fırçalama ve diş ipi kullanma alışkanlığını kazanmak için, (3x3+1) kuralını uygulayınız, (Günde 3 defa 3 dakika süreyle dişlerinizi fırçalayınız ve 1 defa diş ipi kullanınız). Ayrıca beslenme alışkanlıklarının düzenlenmesi, düzenli olarak diş hekimine gitme alışkanlığının kazanılması gerekmektedir.

  • Çocuklar Bizim Aynamızdır 

Toplumlarda ağız ve diş sağlığı bilincinin oluşması için, ebeveyn olarak küçük yaşlardan itibaren çocuklarımıza diş fırçalama alışkanlığını kazandırmamız gerekir. Çocuklarımızın bizim aynamız olduğu unutulmamalıdır.  

Bu yüzden ebeveynler, diş fırçalamayı banyoda (kapalı mekânda) yapmak yerine, küçük yaşlardaki çocukları ile birlikte banyoya birlikte girerek; diş fırçalama ve diş ipliği kullanımını eğlenceli bir oyun şeklinde çocuklarına benimsetmeleri gerekir. 

  • Çocuklarımızın Diş Sağlığı İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Küçük yaşlarda fırça ve diş ipliği kullanım kültürü kazanan çocuklarımız, bu davranışlarını alışkanlık haline getirerek devam ettirebilirler. Bilinçsiz ebeveynler diş bakımını banyoda tek başına yapıp çıkmak ile büyük hata yapmış olurlar.

Anne ve babanın diş fırçaladığını göremeyen bir çocuktan, diş fırçalamayı sadece sözel olarak “dişini fırçala”, “dişlerini fırçalamayı unutma” sözleri ile bu alışkanlığı kazanmasını beklemek pek inandırıcı değildir. Bu sözleri duyan çocuk, anne ve babasının dişlerini fırçalamadığını görünce, bu alışkanlığı benimseyip uygulamasını beklememeliyiz. Anne ve baba ne yaparsa çocuk da onlardan gördüğünü yapar. Özellikle küçük çocukları olan ebeveynlerin bu gerçeği unutmaması gerekir.

 

3. Sağlıklı Ağız ve Dişler ile Güzel Gülümsemenin Gücünü Keşfedin 

  • Unutmayın Gülümseme Her Zaman İlk İmajdır 

Vücut sağlığının yanı sıra, ağız ve diş sağlığının estetik açıdan da etkileri vardır. Toplumda birçok insan rahat bir şekilde gülümseyemez. Gülümserken çekinir. Oysa güzel bir gülüş insanlar üzerinde pozitif bir etki bırakır. İlk tanışmada, iş ve sosyal hayatında, kişiler arasındaki iletişimde gülümseme her zaman ilk imajdır ve hafızada kalır.

Ağız ve Diş Sağlığımız Vücudumuzun Aynasıdır

Ağız ve diş problemlerinin giderilmesinden sonra birçok kişinin, daha iyi göründükleri, kötü görünen bir gülümseme yerine daha güzel gülümsedikleri, daha rahat konuşabildikleri ve sonuçta kendilerine olan özgüvenlerinin arttığı görülmektedir. Ağız ve diş sağlığı konusunda birey ve toplum bilincinin oluşturulması gerekmektedir. Toplum bilincinin oluşturulması ve geliştirilmesi konusunda diş hekimlerinin yanı sıra, ailelere, eğitimcilere ve basın mensuplarına da görev düşmektedir.

 

4. Doğru Beslenerek Diş Sağlığınızı Koruyabilirsiniz

Peynir lazein içermesiyle ağız ve diş sağlığını bozan mikroorganizmalar üzerinde oldukça olumsuz etkiye sahip. Yer fıstığı ise zengin fosfat içeriği ile tükürük yapısını besliyor. Yeşil çay, ada çayı antioksidan özellikleri ile tükürük yapısı ve diş eti sağlığını olumlu anlamda etkiliyor. Çilek, elma, kivi gibi yiyeceklerin ısırılarak yenmesi diş ve diş etlerinin sağlığı açısından da oldukça faydalı.

5. Tükürük Dişler İçin Bir Tampon Görevi Görür

Ağız sağlığında genellikle göz ardı edilen bir unsur olan tükürük kalitesi, diş sağlığını koruyabilmek ve ömür boyu estetik gülüşlere sahip olabilmek için bir diğer önemli etken olarak dikkat çekiyor. Dişleri asit erozyonlarına karşı koruma, ağız kuruluğunu önleme ve dişlerde oluşabilecek aşınmaları engelleme konularında tükürük yapısı kritik bir öneme sahiptir.

Bizim için tükürük ve tükürüğün kalitesi çok önemli çünkü tükürük dişi koruyucu bir unsur aslında. Dişlerin üzerinde bir film tabakası gibi kalıp yiyeceklerin asidik etkisini ortadan kaldırıyor ve bir tamponlayıcı görevi görüyor. İçerisinde kalsiyum var, fosfat var. Örneğin, sadece tükürük kalitesizliği bile çürüğe yol açabiliyor. Akışkan bir tükürüğünüz var ise dişi yıkar, ama köpüksü ve yapışkan bir yapıda ise gıda artıklarının dişe daha çok yapışmasını sağlar, daha çok diş taşı oluşumuna neden olur.

Doğru Beslenerek Diş Sağlığınızı Koruyabilirsiniz

6. Ağız Vücudun Aynasıdır 

Günümüzde diş hekimliği teknolojisi, aileleri ve çocuklarını ağız ve diş sağlığı bakımına motive etmek yönlendirmek için gerekli bilgiye ve teknolojiye sahiptir. Kaliteli bir dişhekimliği hizmetinden yararlanabilmek için de bireyin diğer sağlık problemlerinde olduğu gibi ağız ve diş sağlığı problemleri için de bütçe ve zaman ayırması, konuyu önemsemesi hijyen ve kaliteden ödün vermemesi gerekmektedir. Çünkü sağlık ağızda başlar. Ağız vücudun aynasıdır. Sağlıklı diş ve dişetleri vücudun sağlığının göstergesidir.

 

Konular :

#ağız ve diş sağlığı #diş sağlığımızı nasıl koruyabiliriz #diş çürüklerini önleme