GENEL SAĞLIK

Her Zaman Sağlıklı, Fit ve Güzel Olmanın 7 Sırrı

Melis Demiryas Melis DEMİRYAS
Yayın : 04.03.2013 - Güncelleme : 21.01.2024

Enerjinizi artırmak ve daha mutlu, daha sağlıklı, daha üretken bir yaşam sürmek için, yaşam tarzınızda değişiklik yapmanın zamanı geldi! 

Bazı hastalıkları önlemek zor olsa da, iyi bir fiziksel ve ruhsal sağlık sağlamak için yapabileceğimiz pek çok şey var aslında. 

Sağlıklı olmak, yüksek bir yaşam kalitesini sağlamak için önemlidir. Bu tür bir yaşamı elde etmek istiyorsanız, hem zihinsel hem de bedensel bakımız proaktif olmalıdır. Peki nedir bunlar? Sağlıklı Yaşam ve Beslenme Uzmanı Taylan Kümeli'den sağlıklı yaşam önerileri.

Her Zaman Sağlıklı, Fit ve Güzel Olmanın 6 Sırrı

  Formda ve sağlıklı kalmak için her gün egzersiz yapın.

 

Sağlıklı ve Fit Bir Vücut İçin Ne Yapmalıyız?

1- Düzenli Egzersiz Yapın

Eğer gerçekten sağlıklı kalmak istiyorsanız, günlük egzersize ihtiyacınız vardır. Spor salonuna yazılmak ya da sıkı bir günlük egzersiz planına kendinizi bağlamak zorunda değilsiniz, ancak sağlıklı kalmak istiyorsanız günlük aktivite önemlidir. Her gece akşam yemeğinden sonra sokağınızın bir blok ötesine yürümek kadar kolay bir şey bile sağlıklı kalma şansınızı artırabilir.

  • Günlük Egzersiz Yapın 

Egzersiz, formda ve sağlıklı bir vücuda sahip olmanın anahtarıdır. En az yarım saat veya bir saat egzersiz yapmak veya yürümek için biraz zaman ayırabilirseniz, vücudunuzdaki fazla kilolardan kurtulabilir, kan dolaşımını iyileştirebilir ve kas kondisyonunu geliştirebilirsiniz.

Sağlıksız beslenmeye aşırı derecede bağımlı olan veya obezitesi olan kişiler genellikle yorgunluk, stres ve depresyondan muzdariptir. Bu tür insanlar bu sorunları yalnızca sağlıklı ve dengeli bir beslenmeyle birlikte günlük egzersiz yaparak çözebilirler. Bu onların hayatlarına pozitif enerji, şifa ve detoksifikasyon getirmelerine yardımcı olacaktır.

Kardiyovasküler egzersiz bireylerin kalplerini ve akciğerlerini güçlendirmelerine yardımcı olur. Öte yandan kuvvet antrenmanı kasların güçlenmesine yardımcı olabilir. Ayrıca, bu tür bir egzersiz esnekliği artırmaya yardımcı olacağından yaralanma riskini azaltmak için esneme hareketleri yapabilirsiniz. Formda ve sağlıklı kalmak için her gün egzersiz yapın.

 

Sağlıklı ve Formda Kalmak İçin İpuçları

2- İyi Beslenin

Herkesin bildiği gibi, beslenme hayatımızda genel sağlık açısından önemli bir rol oynar. Bu nedenle, sağlıklı kalmak isteyen herkes için sağlıklı beslenme büyük önem taşımaktadır.

Her Zaman Sağlıklı, Fit ve Güzel Olmanın 6 Sırrı

Eğer vücudunuzu sağlıklı tutmak istiyorsanız, beslenmenizde meyve, sebze ve diğer sağlıklı gıdaların tavsiye edilen günlük porsiyonlarını içerdiğinden emin olun.

  • Dengeli Beslenin, Kahvaltıyı Atlamayın 

Zihinsel ve fiziksel performans için sizi enerjik tutan sağlıklı bir kahvaltı yapmalısınız. Kahvaltı yapmak, kan şekeri seviyelerinin sabit kalmasına ve sağlıklı bir kiloya sahip olmanıza yardımcı olur; çünkü günün ilerleyen saatlerinde yemek yerken aşırıya kaçma olasılığınızı azaltır. 

Formda ve sağlıklı kalmanın en iyi yollarından biri dengeli beslenmektir. Dengeli beslenme, bireyin ihtiyacına göre uygun miktar ve kalitede farklı gıda maddelerinden oluşur.

Dengeli bir diyet kolayca sindirilebilir ve proteinleri, vitaminleri ve mineralleri doğru oranlarda içerir. Bu beslenme şekli, bedensel gereksinime (fiziksel durum dikkate alınarak) ve doktorların görüşüne göre kişiden kişiye değişebilir. Dengeli beslenmenin yanı sıra abur cuburdan kaçınmalı ve bunun yerine taze meyve, sebze, kuruyemiş ve tohum tüketmeye başlamalıdır.

Fit Olmak İçin Ne Yapmalıyız? 

3. Daha Fazla Su İçin 

Nasıl sağlıklı kalacağınızı merak ediyorsanız birkaç çözüm var. Böyle kolay bir yol, sulu kalmaktır. Vücudumuzun en iyi şekilde çalışmasını sağlamak için vücudumuzu nemli tutmalıyız ve sudan daha iyi bir alternatif olamaz.

Sağlıklı bir sindirim sistemi ve enerjiyi sürdürmek için günde en az 16 bardak su içmelisiniz. İçme suyu doğal olarak vücut sıvısının korunmasına ve cilt ve idrar yoluyla toksinlerden kurtulmaya yardımcı olur. Bu nedenle bol su için ve organlarımızı temizleyen bu doğal temizleyicinin işini yapmasına izin verin.

4-Duygusal Sağlığınız İçin Yoga ve Meditasyon Yapın 

Akıl sağlığı vücudunuzun genel sağlığı açısından oldukça önemlidir. Depresif hissetmek veya sürekli olarak yorgunluğun kalıntılarıyla uğraşmak, sağlığınız üzerinde olumsuz sonuçlar yaratır. Bu nedenle; eğer sağlıklı kalmak istiyorsanız olumlu zihinsel dengeyi korumalısınız. Destek grupları, yoga, stres yönetimi ve bunlar gibi çalışmaların tüm stresli insanlar için ölçülemez derecede etkili yararlar sağladığı bilinmektedir.

Evde nasıl formda kalacağınızı merak ediyorsanız, yoga ve meditasyon yapmaktan daha iyi bir yol olamaz. Bazı araştırmalar, meditasyonun ardından gelen yoganın, düşünce süreçlerini basitleştirdiği ve bireyleri içeriden iyileştirdiği için sağlığı iyileştirebileceğini gösteriyor.

Yoga ve meditasyon yapmak önemli hormonal ve bedensel değişikliklere, doğal olarak yaşama pozitif bakmaya yardımcı olur.  

Stres sağlımız için iyi değildi;  çünkü vücuda zarar verir ve kalp rahatsızlığından sindirim sorunlarına kadar sayısız soruna neden olabilir. Egzersiz, meditasyon, sevdiğiniz işi yapmak, sınırlara uymak, maneviyat, doğada olmak ve keyifli hobiler stresin beden üzerindeki zararlı etkilerini hafifletmeye yardımcı olur.

Yapılan araştırmalarda yoga yapan kişilerin stresle, depresyonla daha iyi mücadele edebildikleri, hormonal dengeyi, vücut gücünü ve esnekliği geliştirebildikleri de fark edildi. Öte yandan meditasyon beyin gücünü geliştirir ve düşünce süreçlerinin sağlıkla uyumlu hale getirilmesine yardımcı olur.

  

5-Yeterince Uyuyun

Yeterli uyku almak, formda ve sağlıklı bir vücuda sahip olmak için hayati öneme sahiptir. Bireyler yeterince uyuyamadıklarında bu durum metabolizmayı olumsuz etkiler ve ruh halini, konsantrasyonu, motor becerileri, stres hormonlarını, kalp-damar sağlığını ve bağışıklık sistemini etkiler. Minimum 6-8 saatlik uyku vücudun iyileşmesine, onarılmasına ve sağlığının yenilenmesine yardımcı olur.

Yeterli uyku ve dinlenme olmadan vücudun sağlıklı kalması mümkün değildir. Çok yoğun bir hayatınız olsa bile, vücudunuzu ve zihninizi sağlıklı tutmak açısından her gece en az sekiz saat uyumak çok ama çok önemlidir.

Her Zaman Sağlıklı, Fit ve Güzel Olmanın 6 Sırrı

Yaşamda her ne yaşıyorsak yaşalım, her zaman pozitif kalabilmek, insanın daha uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmesine yardımcı olabiliyor. 

İyi Bir Vücuda Sahip Olmak İçin Ne Yapmalıyız? 

Dahası, vücudunuzu formda tutmak için asla gücünün üstünde hareketler yapmayın. Her doktorun söylediği gibi, aslında dinlenmek (ve iyi hissetmek) ilerlemek için çıkılan yolda en gerekli adımdır.

 

6- Kötü Alışkanlıklardan Kurtulun

Bildiğiniz gibi, bazı kötü alışkanlıkların sağlığınıza zararı büyüktür. Eğer sigara içiyor ve fazlasıyla ilaç kullanıyorsanız, bu zararlı maddeleri hayatınızdan çıkarmak, sağlığınızı tamamı ile olumlu etkiler. Aynı şekilde içki de... Arada bir içilen bira veya bir kadeh şarap tamamdır ama aşırı içme ve alkol bağımlılığının sağlığınız açısından etkileri gözle görülür derecede kötüdür.

 

7-Hobi Edinin

Tadını çıkarabileceğiniz eğlenceli bir hobiye zaman ayırmak için, gününüzün fazla meşgul geçtiğini düşünseniz bile, sağlıklı bir yaşam için hayatınızda bir hobinizin olması çok önemlidir. 

Gün içinde eğlenceli bir hobiye zaman ayırdığınız zaman, genel vücut ve zihin sağlığını olumlu bir şekilde geliştirmiş olursunuz. Günde 10 dakikayı güzel bir kitaba ayırmanın bile günlük yaşamda duygusal sağlığı ve memnuniyeti nasıl etkilediğini gördüğünüzde siz de şaşıracaksınız.

Konular :

#sağlıklı olmak #fit olmak #güzel olmak #her zaman fit olmak #sağlıklı olmak #her zaman güzel olmak