KÜLTÜREL ETKİNLİKLER

Atatürk Kültür Merkezi'nde 10 -16 Nisan Haftasında Neler Var?

Melis Demiryas Melis DEMİRYAS
Yayın : 04.04.2023

Atatürk Kültür Merkezi'ndeki her atölyede yepyeni bir aktiviteyle tanışan çocuklar doyasıya eğlenirken, aynı zamanda sanatla bir arada olmanın keyfini yaşıyor. İşte, Atatürk Kültür Merkezi'nde 10-16 Nisan haftasındaki etkinlikler.

AKM ÇOCUK SANAT MERKEZİNDE BU HAFTA
 

AKM ÇOCUK SANAT MERKEZİNDE BU HAFTA

AKM ÇOCUK SANAT MERKEZİNDE BU HAFTA

1. ERKEN MÜZİK ATÖLYESİ // 11, 12, 14, 15 NİSAN // AKM ÇOCUK SANAT MERKEZİ // 14.00, 14.00, 14.00, 12.00

Çocukları erken yaşta müzikle tanıştıran Erken Müzik Atölyesi, davuldan metalofona, ritim çubuklarından üçgen zillere pek çok çalgıyı küçük sanatçıların hayatına sokuyor.

Çocuklar bu sayede hem ritim duygularını geliştiriyor hem de bir orkestranın parçası olma, el-göz-beyin koordinasyonunu geliştirme ve konsantrasyonu artırma gibi kazanımlar elde ediyor.

Eğitmen Eda Kocatürk’ün yönetimindeki atölyede müzikle tanışan 4 ve 6 yaş arası çocuklar, oyun ve müzik aracılığıyla keyiflerine keyif katıyor.

2. ÇOCUKLAR İÇİN YARATICI DRAMA ATÖLYESİ // 11, 12,13,14 NİSAN // AKM ÇOCUK SANAT MERKEZİ  // 16.00

AKM, 4 -6 yaş aralığındaki çocuklara yaratıcılığı çok yönlü kazanmaları amacıyla, çocukların sosyal becerilerini geliştiren Yaratıcı Drama Atölyesi düzenliyor.   Çocuklara hayal kurmayı, rol yapmayı, topluluk içerisinde güvenle kendini ifade etmeyi deneyimleten atölye sonrasında minikler, iletişim ve dil becerilerini geliştirmelerinin yanı sıra konsantrasyon, iş birliği, aktif görev alma konularında sanat yoluyla güçleniyor.

3. RİTİM ATÖLYESİ // 11, 12, 14, 15 NİSAN // AKM ÇOCUK SANAT MERKEZİ // 15.00, 15.00,15.00, 11.00

Ritim Atölyesi, çocuklara hem eğlenceli hem de öğretici bir deneyim sunuyor. Eğitmen Eda Kocatürk yönetiminde düzenlenen atölyede çocuklar, kendilerine dağıtılan vurmalı çalgılarla önce ritim kalıplarını öğreniyor, sonrasında toplu olarak oluşturdukları ritim grupları ile çalınan müziğe eşlik ediyor. Atölye, çocukların içlerindeki müzisyeni ortaya çıkarmaları için güzel bir fırsat yaratıyor. 

4. ÇOCUKLAR İÇİN UKULELE ATÖLYESİ // 15 NİSAN // AKM ÇOCUK SANAT MERKEZİ // 16.00

AKM Çocuk Sanat Merkezindeki Ukulele Atölyesi, müziksever minikleri yepyeni bir enstrümanla tanıştırıyor. Ukulelenin temel akorlarını ve parmak kombinasyonlarını öğrenen çocuklar, atölye için belirlenen şarkıyı hep birlikte çalıp söylüyor. Her atölyede yepyeni bir şarkıyla tanışan çocuklar doyasıya eğlenirken, aynı zamanda geniş bir ukulele repertuvarına da hâkim oluyor.

5. RESİMLE TANIŞIYORUM ATÖLYESİ // 11, 12, 15, 16 NİSAN // AKM ÇOCUK SANAT MERKEZİ // 16.00, 16.00, 11.00, 11.00

AKM Çocuk Sanat Merkezinde Metin Ceyran’ın eğitmenliğinde düzenlenen ‘Resimle Tanışıyorum’ atölyesi, 4–6 yaş arasındaki minikleri sanatın büyülü dünyasıyla buluşturuyor. Her atölyede yepyeni bir şarkıyla tanışan çocuklar doyasıya eğlenirken, aynı zamanda geniş bir ukulele repertuvarına da hâkim oluyor.

6. RESİM SEVİNCİ ATÖLYESİ // 11, 12, 15, 16 NİSAN // AKM ÇOCUK SANAT MERKEZİ // 15.00, 15.00, 12.00, 12.00

Metin Ceyran ile Resim Sevinci Atölyesi, AKM Çocuk Sanat Merkezinde geleceğin ressamlarını yetiştiriyor. Farklı temalarda benzersiz resimlere imza atan 7-11 yaş aralığındaki çocuklar, duygu ve düşüncelerini kâğıda aktarırken, zengin iç dünyalarını da boyayla dışa vuruyor.

7. MİNİ BALE ATÖLYESİ // 15, 16 NİSAN // AKM ÇOCUK SANAT MERKEZİ  // 13.00

Can Kandara eğitmenliğinde AKM Çocuk Sanat Merkezinde gerçekleşen Mini Bale Atölyesi, 4 ve 5 yaşlarındaki geleceğin sanatçılarını küçük yaştan itibaren sanatın güzellikleriyle tanıştırıyor.

AKM ÇOCUK SANAT MERKEZİNDE BU HAFTA

 

Atölyede çocuklar dans ve ritim becerilerini artırmanın yanı sıra bale figürlerinin sağladığı düzen ve ölçüyle el, kol ve bacak koordinasyonlarını geliştiriyor, canlandırılan masal ve hikâyeler ıs¸ıgˆında hayal güçlerini zenginleştiriyor ve daha düzgün, dengeli ve kuvvetli bir bedene sahip oluyor.

8. ÇOCUKLAR İÇİN DANS ATÖLYESİ // 15, 16 NİSAN // AKM ÇOCUK SANAT MERKEZİ // 15.00, 16.00

Yaratıcılığı dışa vurmanın en güzel yollarından biri olan dans çocuklarla buluşuyor. AKM Çocuk Sanat Merkezinde Can Kandara’nın eğitmenliğinde 7-12 yaş aralığındaki çocuklar, popüler şarkılar eşliğinde hep birlikte çeşitli kombinasyonlar oluşturup, özgün dans hareketleri ortaya çıkarıyor. Çocuklar müziğin ve dansın büyüsüyle coşarken, aynı zamanda beden koordinasyonları ve ritim duyguları da gelişiyor.

9. ÇOCUKLAR İÇİN YARATICI DANS ATÖLYESİ // 15, 16 NİSAN // AKM ÇOCUK SANAT MERKEZİ // 14.00, 15.00

AKM Çocuk Sanat Merkezindeki Yaratıcı Dans Atölyesi, 4-6 yaş aralığındaki minik sanatseverlere yaratıcılıklarını dans yoluyla ifade etme fırsatı sunuyor. Sevdikleri müzikler eşliğinde basit dans hareket kombinasyonlarıyla tanışan çocuklar, dans ederken doğaçlama yapmayı ve hayal güçlerini kullanmayı da öğreniyor.

Minik dansçılara yaşıtlarıyla gönüllerince dans ettikleri keyifli bir deneyim sunan Can Kandara’nın eğitmenliğini üstlendiği atölye, çocukların zihinsel ve bedensel gelişimlerine katkıda bulunuyor.

10. ÇOCUKLAR İÇİN DRAMA ATÖLYESİ // 11,12,13,14 NİSAN // AKM ÇOCUK SANAT MERKEZİ // 15.00

Çocuklar İçin Drama Atölyesinde 7–11 yaş arasındaki çocuklar hayal güçlerini sahneye yansıtıyor. AKM Çocuk Sanat Merkezindeki atölyede rol yapmayı, canlandırmayı, doğaçlamayı öğrenen çocuklar, bir olaydan yola çıkıp farklı maceralara atılıyor.

AKM ÇOCUK SANAT MERKEZİNDE BU HAFTA

 

Atölye, çocukların sosyal beceri, iletişim ve özgüven gibi konularda yaratıcılıklarının gelişmesine eğlenceli bir yöntemlerle katkı sağlıyor.

11. CAZ DANS ATÖLYESİ // 15,16 NİSAN // AKM ÇOCUK SANAT MERKEZİ // 16.00, 17.00

Atatürk Kültür Merkezi, 6 -8 yaş aralığındaki çocukları dünyanın en seçkin caz eserleriyle buluşturuyor.  Caz Dans Atölyesinde çocuklara önce caz eserlerini dinliyor, ardından yeni dans cümlelerini öğreniyor.

Son olarak müzikle birleştirilen cümleler bir dans koreografisine dönüştürülerek çocukların yeni öğretileriyle bir dans performansı sergileniyor. Bu kısa performans da bir videoya dönüştürülerek ailelere hediye edilerek, eğlence dolu Caz Dans Atölyesi keyifli bir anı haline geliyor.

12. BASKI ATÖLYESİ // 15 NİSAN // AKM ÇOCUK SANAT MERKEZİ // 13.00

AKM Çocuk Sanat Merkezi, 10-12 yaş aralığındaki çocuklara özel baskı atölyesi düzenliyor. 15 Nisan Cumartesi günü gerçekleşecek Baskı Atölyesi’nde çocuklar, strafor kalıplardan kendi desenlerini tasarlayarak; geleneksel yazmalardaki baskıların nasıl yapıldığı, motiflerin neyi anlattığı gibi geleneksel kumaş baskısı tekniklerini öğrenecekler.

13. YAPRAKLARLA PATİLİ DOSTLARIM // 15 NİSAN // AKM ÇOCUK SANAT MERKEZİ // 14.00

#hermamabirnota” projesi kapsamında hem sokak hayvanlarına destek sağlayan hem de çocuklara ilgi çekici etkinlikler sunan Atatürk Kültür Merkezi, 15 Nisan Cumartesi günü, 6 -8 yaş aralığındaki çocuklara yönelik Yapraklarla Patili Dostlarım atölyesine ev sahipliği yapıyor.

Proje kapsamında gönüllü öğretmenlik üstlenen Nurgül Kocatürk koordinatörlüğünde gerçekleşecek atölyede, çocuklar yapraklarla kolaj çalışması yaparak o atölye için seçilmiş hayvan görselini oluşturacaklar. Çocukların psikomotor becerilerini ve hayal gücünü geliştirecek bu atölyede minikler aynı zamanda oluşturduğu hayvanla ilgili bir şarkı da öğrenecekler.

14. KENDİ TAKIMI KENDİM TASARLIYORUM // 15 NİSAN // AKM ÇOCUK SANAT MERKEZİ // 16.00

AKM Çocuk Sanat Merkezinde 15 Nisan Cumartesi günü gerçekleştirilecek Kendi Takımı Kendim Tasarlıyorum atölyesi ile çocuklar çeşitli boncukları kullanarak kolye veya bileklik yapımını deneyimleyecekler. Sokak hayvanlarına destek amacıyla geliştirilen #hermamabirnota projesi kapsamında atölyenin eğitmenliğini Nurgül Kocatürk gönüllü olarak üstleniyor.

15. PİYANO İLE TANIŞIYORUM// 15 NİSAN // AKM ÇOCUK SANAT MERKEZİ // 14.00

Atatürk Kültür Merkezi, çocukları piyano ile tanıştırıyor. 15 Nisan Cumartesi günü AKM Çocuk Sanat Merkezinde gerçekleştirilecek Piyano ile Tanışıyorum atölyesi, 4 -11 yaş aralığındaki çocuklara yepyeni deneyimler sunuyor. #hermamabirnota projesi kapsamında gönüllü öğretmenlik üstlenen Eda Kocatürk tarafından koordine edilecek atölyede çocuklar, piyano hakkında bilgi edindikten sonra kısa bir resital dinleyecek. Ardından piyano çalgısını deneme fırsatları olacak. 

16. MARAKAS YAPIMI // 15 NİSAN // AKM ÇOCUK SANAT MERKEZİ // 15.00

Çocuk Tasarımcılar Kulübü, 5-7 yaş grubu çocuklara atık malzemeler kullanarak kendi müzik aletlerini tasarlamanın yolunu gösterecek. AKM Çocuk Sanat Merkezindeki marakas yapım atölyesinde çocuklar hem plastik tabaklar ve renkli kağıtlarla bir müzik aleti yapmanın tadını çıkaracak hem de geri dönüşüm konusunda farkındalık edinecek.

Atölye sonunda çocuklar kendi ürettikleri çalgılarla müzik yaparak doyasıya eğlenecek.

Konular :

AKM Çocuk Sanat Merkezi, Atatürk Kültür Merkezi, Çocuk Etkinlikleri, Çocuk Atölyeleri 

BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR