KÜLTÜREL ETKİNLİKLER

Burcu Göker'in Türkiye Turnesi'ni Kaçırmayın

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 04.05.2011

Burcu Gökerin Türkiye Turnesini Kaçırmayın

Akademik ve konser kariyerini Amerika’da sürdüren keman sanatçısı Burcu Göker, Türkiye adına büyük başarılara imza atıyor.

Göker, Florida State University’i temsilen mayıs ayında dünyanın en prestijli konser salonu New York Carnegie Hall’de konser verdi.

Sanatçı, 2011 Türkiye Turnesi kapsamında ise 6 ilde 11 konser verecek.

Florida State University’i temsilen New York’taki dünyanın en prestijli ve efsanevi konser salonu Carnegie Hall’de 2 Mayıs’ta bir konser veren Türk keman sanatçısı Burcu Göker, Amerikalı piyanist Eric Jenkins ile birlikte Mayıs ayında Türkiye’ye geliyor.

Dünyaca ünlü müzik eleştirmenlerinin de davetli olduğu 120 yıllık Carnegie Hall’deki konserinde, Göker ve Jenkins, çok farklı bir repertuarla seçkin müzikseverlerin karşısına çıkmanın yanısıra Ahmet Adnan Saygun’un eserlerine de yer verecekler.

Bu konserin hemen ardından Türkiye’ye gelecek olan ikili, 9 Mayıs’tan itibaren altı kenti kapsayan geniş bir turneyle Türkiye’deki klasik müzik tutkunları ile buluşacak.

Eleştirmenlerce “Kemanın Genç Divası” olarak anılan Göker, bir Türk sanatçısı olarak klasik müzik dünyasında üstün başarılar elde etmenin gururunu daha fazla yaşadığını ifade ediyor. Göker’e göre sanatındaki başarının sırrı; disiplinli çalışma, titiz araştırma olduğu kadar, doğup büyüdüğü ve her yıl ziyaret ederek duygularını beslediği Türkiye coğrafyası.

Sanatçının Kıbrıs Bella Pais Müzik Festivali ile İzmir, Antalya, Samsun ve Düzce’deki üniversite konserlerinin yanısıra satışa açılan İstanbul ve Antalya’da vereceği konserlerin biletleri Biletix’ten edinilebilir.

Burcu Göker & Eric Jenkins Konserleri

10 Mayıs 2011Caddebostan Kültür Merkezi Büyük Salon / İstanbul
21 Mayıs 2011Halis Kurtça Kültür Merkezi / İstanbul
28 Mayıs 2011Antalya Kültür Merkezi Aspendos Sahnesi / Antalya

Üniversite Konserleri

12 Mayıs 2011Dokuz Eylül Üniversitesi / İzmir
16 Mayıs 2011 Ege Üniversitesi / İzmir
17 Mayıs 201119 Mayıs Üniversitesi / Samsun
20 Mayıs 2011Akdeniz Üniversitesi / Antalya
24 Mayıs 2011İzmir Ekonomi Üniversitesi / İzmir
30 Mayıs 2011 Düzce Üniversitesi / Kocaeli

Özel Konserler

25 Mayıs 2011Adnan Saygun Kültür Merkezi / İzmir
05 Haziran 2011 Bella Pais Müzik Festivali, Girne / Kıbrıs

Burcu Göker Kim?

İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı tam zamanlı lise keman bölümünü 14 yaşında sınıf atlayarak takdir derecesi ile bitiren Göker, 1996 yılında Eczacıbaşı bursu ile gittiği Paris’te Paul Dukas Konservatuarı’nda Sylvie Gazeau'nun ‘Superior’ sınıfına kabul edildi.

1999 yılında Paris birincisi olarak “Premiere Prix avec Felicitations” ile konservatuarı bitirdi. Fransa'da bulunduğu sürede 1997-1998 U.F.A.M, 1997 Concours de Nerini, 1998 Etienne Vatelot yarışmalarında ‘superieur’ seviyelerinde birincilik ödülleri aldı.

2003 yılında USA Lawrence University’den aldığı tam burs ile Stephan Tran-Ngoc ile keman, Matthew Michelic ile viyola ve Johanne Metcalf ile kompozisyon eğitimine başladı. Haziran 2007'de Lawrence University’den “Magna cum Laude” derecesi ile mezun oldu. 2004 yılında girmiş olduğu Uluslararası Concord Konçerto yarışmasında birinci oldu ve Uluslararası Concord Orkestrası’nın solisti olarak Khachaturian Keman Konçertosu’nu yorumladı. 2005 ve 2006 yıllarında keman dalında “Elisabeth Miller” ödülünü aldı.

Eylül 2007’de Kanada Calgary Üniversitesi’nin araştırma bursu ile üniversitede araştırma görevlisi olarak Edmond Agopian’la keman dalında lisansüstü seviyesinde solistlik eğitimine devam etti. Nisan 2009'da University of Calgary’den master derecesini birincilikle tamamladı.

2007 ve 2008 yıllarında, University of Calgary tarafından K&M Winter Graduate Music Scholarship ödülüne ve üniversite genelinde bölümler arası yapılan Dean’s Master’s Scholarship yarışmasını kazanarak bu ödülü alma hakkına sahip olan tek yabancı oldu.

Aralık 2007’de Calgary Filarmoni Orkestrası’nın düzenlemiş olduğu Konçerto Yarışması’nı kazanıp, Mart 2009’da Calgary Filarmoni Orkestrası ile Tchaikovsky Keman Konçertosu’nu solist olarak çaldı.

Konular :
BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR