KÜLTÜREL ETKİNLİKLER

Bir Evlilik Komedisi Hisse-İ Şayia Şehir Tiyatroları'nda

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 26.10.2016

Hisse-i Şayia Bir Evlilik Komedisi

Şehir tiyatroları, bir evlilik komedisi hisse-i şayia adlı oyunu bu hafta seyirciyle buluşturuyor.

ASIRLIK YAPIM HİSSE-İ ŞAYİA (BİR EVLİLİK KOMEDİSİ) TARIK ŞERBETÇİOĞLU REJİSİYLE ŞEHİR TİYATROLARI’NDA

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, İ. Ahmet Nuri Sekizinci’nin yazdığı, Tarık Şerbetçioğlu’nun yönettiği oyun 26 Ekim 2016 Çarşamba günü saat 20.30’da Kadıköy Haldun Taner Sahnesi’nde prömiyerini yapıyor.

Şehir Tiyatroları 1916 yılında sahnelenmiş olan “Hisse-i Şayia”yı 100 yıl sonra bugünkü ustalarıyla yeniden canlandırıyor. 1923 Temmuz’unda İstanbul’un işgali sürerken de tiyatro yapmaya devam eden Darülbedayi Heyeti, Gazi Mustafa Kemal’i İzmir’de ziyaret etmiş ve bu tarihte Türk kadınına sahneye çıkması için ilk izni almıştı.

Bedia Muvahhit’i tiyatro oyunculuğu yapması için bizzat teşvik eden Mustafa Kemal, işgalden yeni kurtulmuş kül altındaki İzmir’de 16 Temmuz gecesi, “Hissei Şayia” temsilini beğeniyle izlemişti.

Oyunun konusu:

Meşrutiyet dönemi tiyatrosunun öncü ismi İbnürrefik Ahmet Sekizinci'nin oyunu; ayrıldıktan sonra da didişmeye devam eden ve biricik kızlarını bir türlü paylaşamayan ("hissei şayia") karı kocanın bitip tükenmek bilmeyen kavgalarını konu alıyor.

Hissei Şayia Bir Evlilik Komedisi

Birbirini Seven Karı Koca ve Onların Arasında Kalan Genç Kızın Eğlenceli Öyküsü "Hisse-i Şayia”da

Şiddetli geçimsizlikle boşanıp yıllarca birbirinden ayrı kalan, her karşılaşmada ezeli-ebedi kavgalarını tekrarlayan, birbirlerine dava üstüne dava açan, gülünç duruma düşseler de bu didişmeden adeta zevk alan fakat aslında her şeye rağmen birbirini seven karı kocanın ve onların arasında kalan genç kızın öyküsü eğlenceli bir üslupla aktarılıyor.

Usta Oyuncular Sahnede

Sahne tasarımını Eylül Gürcan’ın, kostüm tasarımını Sabahat Çolakoğlu’nun, ışık tasarımını Mustafa Türkoğlu’nun, efekt tasarımını Umut Yüzbaşıoğlu’nun yaptığı oyunda; Aybar Taştekin, Hikmet Körmükçü, Selma Kutluğ, Uğur Dilbaz, Yağmur Damcıoğlu Namak, Zeynep Göktay Dilbaz, Sezai Aydın ve Zihni Göktay rol alıyor.

Oyun Hangi Tarihlerde Sahnelenecek?

26-29 Ekim 2016 ve 2-5 Kasım 2016 tarihleri arasında Kadıköy Haldun Taner Sahnesi’nde

17-19 Kasım 2016 ve 24-26 Kasım 2016 tarihleri arasında ise Kağıthane Sadabad Sahnesi’nde

seyirciyle buluşacak.

Konular :
BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR