KÜLTÜREL ETKİNLİKLER

Sağlıklı Bir Yaşamın Anahtarı: Kalp Yogası

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 17.09.2011

Sağlıklı Bir Yaşamın Anahtarı Kalp Yogası

Bypass sonrası hastaların normal yaşamlarına dönmelerini sağlamak amacıyla yapılan Kalp Yogası, 20 Eylül’de Memorial Şişli Hastanesi’nde başlıyor.

Yogayla, Zamana Meydan Okuyun

Memorial Şişli Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bingür Sönmez yönetiminde, Yoga Uzmanı Dr. Neslihan İskit tarafından yapılan Memorial Kalp Yogası, bypass olan hastalara temel yoga prensiplerini öğreterek, kan basıncı ve nabız sayılarının düşürülmesini amaçlıyor. Bypasslıların sağlığına katkıda bulunmanın yanı sıra; bir arada vakit geçirmelerini sağlayan Kalp Yogası, hastalar arasındaki iletişim ve paylaşımı artırıyor.

Kalp ve Damar Cerrahisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bingür Sönmez yoganın kalp sağlığına etkileri hakkında bakın nasıl bilgilendiriyor:

“Yogadaki hafif egzersizler kasları güçlendiriyor, nefes teknikleri kalbe daha kolay oksijen göndermeyi sağlıyor, meditasyon da stresi azaltıyor. Araştırmalara göre; 3-6 aylık dönemde yoga yapanların kan yağları, kan şekerleri ve tansiyonları daha iyi kontrol ediliyor. Daha az ilaç kullanımıyla tansiyonları düzene girebiliyor. Bu yoganın stres hormonu adrenalini azaltıp, mutluluk hormonu endorfini artırmasının bir sonucudur.”

Yoga Uzmanı Dr. Neslihan İskit yönetimen gerçekleşiyor. Dr. İskit, yoganın yaşamımızdaki önemine dair şunları söylüyor:

“Herkesin yogaya ihtiyacı vardır. Tek ders yapan biri bile kendinde değişiklik hissediyor. Yoga, zamana meydan okuyarak, stresi azaltan, kalbi açan, hayatı zenginleştiren, bilimsel metotlarla kalp hastalarına yardımcı oluyor. Yoga, kalp ameliyatı geçiren hastaların günlük yaşamlarına daha hızlı dönmelerini, ameliyat sonrası yaşanan depresyon dönemini geçirmeden hayata devam etmelerini sağlıyor.”

“Kalp Fonksiyonlarım Düşmüştü”

Kalp fonksiyonlarının yoga ile düzeldiğini söyleyen Osman Müftüoğlu isimli hasta iyileşme sürecini şu sözlerle anlattı; “Geçirdiğim kalp krizinin ardından kalp fonksiyonlarım yüzde 28’e kadar düşmüştü, herkes vefat edeceğimi düşünüyordu. Daha sonra Kalp Yogası ile tanıştım. 2 yıl boyunca kalp yogasını uyguladım. Kalp fonksiyonlarım önce yüzde 40’a şimdi de yüzde 67’ye kadar yükseldi. Böylece bypass olmama gerek kalmadı. Sağlığıma kavuşmamda büyük katkı sağlayan Kalp Yogasını herkese öneriyorum.”

“İlaç Almak Yerine Yoga Yapıyorum”

3 yıl önce bypass olan ve ameliyattan bir ay sonra yogaya başlayan Nur Satar da, “Oprasyondan sonra pek çok bypasslı hasta gibi panik atak sorunu yaşadım, bu rahatsızlığı ilaç kullanmadan yoga yaparak atlattığım için çok mutluyum” diye konuştu.

Program:

Başlangıç Tarihi: 20 Eylül 2011
Gün: Her Salı ve Cuma
Saat: 19.00
Yer: Memorial Şişli Hastanesi Konferans Salonu

Bilgi ve kayıt için: 444 7 888

Konular :
BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR