YEMEK HAKKINDA HERŞEY

10 Pratik Mutfak Sırrı

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 01.07.2012

10 Pratik Mutfak Sırrı

Mangal ızgarasını temizlemek sizin için adeta bir işkence mi? Pişirdiğiniz kek, kalıbından bir türlü çıkmıyor mu? Böreğinizin üzeri için mutfağınızda yumurta kalmadıysa ne yapmalısınız?

İşte, işinize yarayacak10 pratik mutfak sırrı.

1.Pişirdiğiniz kek kalıbından çıkmıyor ise, kabın altına ıslak bir bez yayarak biraz bekletmeniz yeterli olur.

10 Pratik Mutfak Sırrı

2.Tazeliğini yitirmiş, pörsümüş yeşilliklerinizi canlandırmak için bunu deneyebilirsiniz: İki kaşık limon suyu karıştırılıp buzlu su dolu kabın içine koyun, 1 saat buzdolabında bekletin.

3.Yeşil sebzelere renk veren klorofil maddesidir. Pişirdiğinizde sebzelerin bu yeşil rengi daha az kaybetleri için, önce bol buzlu suda bekleterek, klorofilin sabitleşmesini sağlayın.

4.Börek veya poğaçalarındaha güzelkızarması için üzerlerineyumurta sürülür, peki ama evde yumurta yoksa ne yapmalısınız? İşte pratik bir yöntem: Biraz yoğurdu bir yemek kaşığı yağla karıştırıp sürün, hamur işlerinizin güzel bir renk aldığını göreceksiniz.

10 Pratik Mutfak Sırrı

5.Reçel yapacağınız meyvaları iyice yıkayıp kurulamalısınız. Karıştırırken mutlaka tahta kaşık kullanmalısınız. Şekerlemeyi önlemek için, limon tozu yerine limon suyu kullanın. Kavanozlara koyduğunuzda, iyice soğumadan ve üzerindeki hava kabarcıklarını kağıt havlu ile almadan kavanozun ağzını kapatmayın. Reçellerinizi serin ve karanlık yerde saklayın.

6.Tavuk eti çabuk bozulan gıdalardandır. Son kullanıcı olan müşteriye ulaşıncaya kadar hijyenik ortamlarda saklanması bir zorunluluktur. Tavuk eti müşteri tarafından satın alındıktan sonra, buzdolabında en fazla 1 gün bekletilip tüketilmelidir. Derhal tüketilmeyecek ise, plastik folyoya sarılarak derin dondurucuda bekletilmelidir. Ayrıca, tavuk eti, et tahtası üzerinde kesilmemelidir. Kırmızı etten farklı olarak mikro organizmalara karşı daha dayanıksız olan tavuk etinin, mermer veya plastik üzerinde kesilmesi gerekir.

7.Soğan soymaya başlamadan önce parmaklarınızı sirkeye batırırsanız, soğan kokusunun elinize sinmediğini göreceksiniz.

10 Pratik Mutfak Sırrı

8.Etleri limon suyu ile pişirirseniz daha lezzetli olmasını sağlayabilirsiniz.

9.Pilavı tekrar ısıtırken bir kabın içine su koyup, bu kabın üzerine pilav tenceresi koyularak ısıtılırsa, pilav taneli kalır ve tazeliğini muhafaza eder.

10 Pratik Mutfak Sırrı

10.Mangal ızgarasını temizlemek zordur. Ilıkken cam sille temizleyin veya ıllıkken nemli gazete kağıdına sarın bir müddet sonra sertleşmiş atıklarının yumuşadığını göreceksiniz.

Konular :