YEMEK HAKKINDA HERŞEY

Şifa Kaynağı, Hücre Yenileyici Şalgam Suyu

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 06.08.2012

Şifa Kaynağı Hücre Yenileyici Şalgam Suyu

En önemli hammaddesi mor havuç olan şalgam suyunun A vitamini deposu olduğunu belirten İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mesut Başak, içeceğin bağırsakları çalıştırıp, hücreleri yenilediğini söyledi.

Kolay Sindirimin Doğal İlacı “Şalgam Suyu”

Şalgam suyunun sağlığı olumlu etkilediğini belirten İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mesut Başak, içeceğin önemli bir antioksidan kaynağı olduğunu söyledi.

“Şalgam suyu toksin atmada çok önemli bir rol oynar” diyen Prof. Başak’a göre şalgam suyunun faydaları saymakla bitmiyor. İşte Prof Başak’ın değerlendirmesiyle şalgam suyu ve vücuda etkileri:

Şalgam Suyu Günde En Az Bir Kere Tuvalete Çıkmanızı Sağlar

“Şalgam suyu üretiminde kullanılan mor havuç, şalgam turpu, az tuz, bulgur mayası ve acı süs biberiyle iştahı açıyor, vücuttaki toksinleri atıyor, sindirimi kolaylaştırıyor. Mide ve karaciğere faydalı, B grubu vitaminleri de içeren şalgam suyu kalsiyum ve potasyum yönünden çok zengindir ve afrodizyak özelliği de vardır.

Bağırsakları çok iyi çalıştırarak günde mutlaka en az bir kez büyük tuvalete çıkmanızı sağlıyor. Fazla kiloların atılmasına yardımcı olan şalgam suyu insanları rahatlatıyor ve stresi gideriyor. Hücre yenileyici özelliği de bulunan şalgam suyunun içerisinde sıfır şeker bulunuyor.

Hazmı Kolaylaştırıyor

Özellikle bu yıl Ramazan ayında iftar ile sahur arasındaki sürenin kısa olması sebebiyle yemeklerle birlikte, yemeklerden önce veya sonrasında içilecek bir iki bardak şalgam suyu hazmı kolaylaştırıcı etkisiyle sindirim sistemini hızlandırıyor. Şalgamın mayalanması esnasında şalgam suyunun oluşması için içerisine konulan doğal bulgur mayası şalgamın içerisindeki şekerin tamamını parçalıyor ve böylece şalgam suyunun içerisinde bulunan şekeri sıfırlıyor.

"Şalgam Suyu Zayıflatıyor"

Şeker hastalarının da kolaylıkla tüketebileceği doğal bir içecek olan şalgam suyu kalori bakımından son derece düşük bir içecek olma özelliği taşıyor. Yüksek tansiyon hastaları ve hamileler şalgam suyu tüketim oranına dikkat etmeli. Yarım litre şalgam suyu içerseniz ancak 15 kalori alırsınız. Diğer yandan bol miktarda içerdiği kalsiyum elementi, metabolizmayı hızlandırıcı fayda sağladığı için “şalgam suyu zayıflatır mı?” sorusunun cevabı ‘kesinlikle evet’tir.”

ntvmsnbc

Ev Yapımı Şalgam Suyu Nasıl Yapılır?

Malzemeler:

1 kg kırmızı havuç
1 avuç nohut
2 avuç bulgur
1 çay kaşığı limon tuzu
1 ekmeğin 1/3

Hazırlanışı:

Öncelikle tadı damağınıza uygun olacak şekilde içme suyuna tuz karıştırıp eritiniz. Limon tuzunu da atıp karıştırın. Havuçları yıkayıp 2-3 yerinden tıraşlayın.

Büyük kavanozaatın. Yukarıdaki diğer malzemeleri ekmeğin ortasına doldurup, içine sığacak büyüklükte tülbent parçasının ortasına koyup ağzını iyice bağlayın ve bunu dakavonoza atın.18-19 gün sonra şalgam suyunuz hazır. Acı suyu ayrıca alınız ve içeceğiniz zaman ekleyin. Arada bir altı üstüne gelecek şekilde karıştırın. Şalgam suyu hazır.

Konular :