YEMEK HAKKINDA HERŞEY

Mükemmel Lezzette Kek Yapmanın Püf Noktaları

Aysegul Baran Ayşegül BAŞARAN
Yayın : 14.11.2012 - Güncelleme : 02.03.2023

Yaptığınız keklerin pastaneden satın almış gibi lezzetli olması için ne yapmalısınız? Mükemmel lezzette kek yapmanın sırrı nedir? Bir keki, lezzeti ve kalitenin zirvesinde nasıl tutarsınız? Mükemmel bir kek yapmak, bilgi ve dikkat etmeniz gereken detayları gerektirir. Bu yararlı bilgiler, bir sonraki kekinizin mükemmel lezzetle ve görünümde olmasını garanti ediyor; bizden söylemesi! 

İşte, usta pasta şeflerinden mükemmel lezzette kek pişirmenin gizli tüyoları. 

Mükemmel Lezzette Kek Yapmanın Püf Noktaları

 Mükemmel lezzette kek yapmak için bu pasta şeflerinin tavsilerini mutlaka okuyun. 

Mükemmel Lezzette Kekleri Nasıl Yapacağınızı Öğrenin 

1. Kekin Pişirileceği Fırın, İyi Bir Kek İçin Önemlidir 

Pek çok tarifte oluduğu gibi kek tariflerinde de pişirme, pişirme süresi ve kullanacağınız malzeme ve fırın çeşidi çok önemlidir. Birçok fırın ve enerji çeşidi vardır. Fırınınızı iyi tanımanız gerekir. Özellikle kek yapımında bu çok önemlidir.

Eğer turbo bir fırın kullanıyorsanız en iyi sonucu elde edebilmek için kullanım talimatlarını mutlaka kontrol edin. Mikrodalga fırın kullandığınızda pişirme süresi ve sonuç farklıdır.

 

  • Fırınınızın Kullanım Talimatını Mutlaka Okuyun 

Fırının tel ızgarasını tam orta kata yerleştirin. Kek kalıbının da ızgaranın tam ortasında olmasına dikkat eden. Bu şekilde kek hamuru en iyi şekilde pişer. Kek pişiriken fırın ayarları çok önemlidir. Fırın ayarlarından emin değilseniz kullanım talimatlarına göz atın.

Birçok kek aynızamanda tek fırın içinde pişirebilir. Önemli olan kek kalıplarının birbirine değmemesi ve fırın duvarına temas etmemesidir. Aksi halde fırının içindeki hava sirkülasyonu etkilenir.

Pişirme zamanının yarısında alttakini üste, üsttekini alta koyarak tepsilerin yerlerini değiştirin. Bu işlemi hızlı ve dikkatlice yapın. Kek yapımındaki en iyi sonuç fırının istenilen sıcaklığa gelmesi için önceden ısıtılmasıdır. Bu 30 dakikanın altında pişirilen kekler için önemli bir ayrıntıdır. 

2. Harika Kekler Pişirmenin Tüyoları

• Tarifte özellikle belirtilmediyse karışık keklerde blender kullanmanızı önermiyoruz.

• Mikser kullanın ve özellikle yağ başta olmak üzere tam katkı maddelerinin oda sıcaklığında olmasına dikkat edin. Erimiş veya yumuşamış tereyağı kekin dokusunu değiştirir.

• Katkı maddelerini yavaş yavaş ekleyin. Tümünü aktardıktan sonra hamuru çırpmayı hızlandırın.

• Kremalı kekler tahta kaşıkla karıştırılır ve uzun zaman alır.

• Keke süt veya su ekleyecekseniz, bu işlemi her zaman ölçü kabı kullanarak yapın. İşlemi göz kararıyla yapmaya kalkarsanız hata yapabilirsiniz.

• Bal ve krema gibi maddeleri kaşıkla ilave ettiğiniz zaman tamamını kaşıktan sıyırın. 

3. Kek Kalıbını Hazırlamanın İncelikleri

• Alüminyum, teflon ve silikon kek kalıpları kek yapımında iyi sonuçlar verir. 

• Alüminyum kalıplar dışındaki herhangi bir materyalden yapılmış kek kalıpları kullanıldığında fırın ısısının her seferinde yaklaşık 10 derece yavaş yavaş düşürülmesi gerekir.

• Kek kalıbını yağlamak için çeperlerine ve tabanına eşit miktarda tereyağı sürün.

• Bazı tariflerde kalıplar hem yağlanır hem de unlanır. Yağladıktan sonra unu serpmek için 1-2 dakika bekleyin. Sonrasında fazla unu kabın içinden alın.

• Ballı kekler yüzeye daha kolay yapışır. Kekin tabanını ve çeperlerini anlatılan şekilde unlayıp yağlamanızı öneririz.

Mükemmel Lezzette Kek Yapmanın Püf Noktaları

• Kek kalıbını kek kağıdının ortasına yerleştirip bir kalemle ölçüsünü alın ve kesip kalıbın tabanına yerleştirin.

• Çeperleri için keseceğiniz kağıdın kek kalıbı yüksekliğinden 5 cm daha uzun olmasına dikkat edin. Böylece kekin üzerini korumuş olursunuz. Bu işlemi her türlü kek kalıbına uygulayabilirsiniz.

  

4. Fırına Koymadan Önce Hamurun İçindeki Hava Baloncuklarını Patlatın

Kekinizin fırından mükemmel şekilde çıktığından emin olmak için bunu deneyin: Keki, fırına koymadan önce hamuru koyduğunuz kek tavanızı tezgaha sertçe vurun. Bu, hava kabarcıklarının çoğunu ortadan kaldıracaktır.

  • Keklerin Pişirken Kurumasını Önlemek İçin Ne Yapmalı?

Özellikle ıslak kek yaparken, fırına her zaman bir kap su koyun. Isı, nemi bu şekilde dengeler. 

5. Kekip Pişip Pişmediğini Nasıl Anlarsınız?

• Tüm keklerin pişme zamanı yaklaşık olarak verilir. Önerilen pişirme süresi dolduğunda kekin pişip pişmediğini kontrol edin.

• Kek hamuru kahverengileşmeye başlar ve çeperlerinden içeri doğru küçülür. Hafifçe parmağınızla kekin üzerine bastırıp kekin yumuşaklığından pişip pişmediğini anlayabilirsiniz.

• Kürdan ve tahta bir çubuğu tam ortasından tabana kadar batırıp çıkarabilirsiniz de. Kürdan veya çubuk üzerine herhangi bir kırıntı yapışmadıysa kek pişmiş demektir. 

• Bu arada meyveli keklerde kürdanlara meyve yapışabilir. Bu kekin pişmediği anlamına gelmez.

• Kekinizin kalıptan kolaylıkla çıkması için kabın yağlanıp unlanmasının dışında, keki fırından sıcakken çıkarıp mutfak tezgahına serdiğiniz nemli bezin üzerine alın. Kek soğuduktan sonra kalıbı ters çevirerek kolaylıkla çıkarın.

6. Keki Piştikten Sonra Kalıbından Kolayca Çıkmasını Sağlamak İçin Bu Yöntemi Deneyin

Keklerin tavadan kolayca çıkmasını sağlamak için ne yapmalı? Yaklaşık 2 yemek kaşığı tereyağını veya margarini eritin ve kek kalıbızını içine dökün.  Ardından tavayı alt ve yan taraflar eşit şekilde kaplanana kadar çevirin. Tavayı dondurucuya koyun; birkaç dakika içinde yağ kalıp içinde sertleşir. Şimdi kek hamuruzu tavaya dökün ve pişirin.  Bu yöntemle kekiniz kalıptan rahat çıkar ve asla kalıba yapışmaz.

7. Kekin Uzün Süre Taze Kalması İçin Ne Yapmalısınız?

• Tüm kek tariflerinin en sonunda genelde raf ömrü belirtilir.

• Bizim önerimiz 2 veya 3 günlük raf ömrüdür. Unutmayın ki, kekin yağ oranı yüksekliği raf ömürünü de uzatır.

• Kekin saklanmasında oda sıcaklığınde olması ve hava ile temasının kesilmesi önemlidir. Böylece kekin yüzeyinde hava sirkülasyonu engellenmiş olur.

• Dondurmaya uygun kekleri tamamen dondurmamak genellikle daha iyidir. Çünkü erime süreci sırasında çoğu kez kekin üzerindeki krema çatlar. En iyisi keki bir gece önceden buzdolabına almaktır.

• Zengin meyveli kekleri buzdolabında tutmanızı tavsiye ederiz. Böylece kek, daha iyi kesilir. Bir kere kesildiğinde ise tekrar oda sıcaklığında tutmak gerekir.

Konular :

mükemmel lezzette kek yakmak, lezzetli kek yapmak, kabarık kek yapmak, kek yapmanın püf noktaları, nasıl lezzetli kek yapılır,