CİNSEL HAYAT

Bahar Yorgunluğu Cinsel Hayatı Tehdit Ediyor

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 11.04.2012

Bahar Yorgunluğunun Cinsel Hayatınızı Tehdit Etmesine İzin Vermeyin

Baharın yavaş yavaş etkisini gösterdiği bugünlerde sinsice yaklaşan bir tehdit yatak odalarını vurabilir. Çünkü cinsel terapistlere göre “bahar yorgunluğu” olarak bilinen durum, cinsel isteksizliğe yol açabiliyor.

Terapistlere göre, bahar yorgunluğu, cinsel isteksizlik, genel bitkinlik hali, güçsüzlük, isteksizlik, uykusuzluk veya huzursuzluk gibi şikâyetlerle kendisini gösteriyor.

Son Zamanlarda Hiç Hareket Yoksa…

Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği (CİSED) cinsel terapistlerine göre, önümüzdeki birkaç ay, bireylerde bilinenin tersine bir etki yapabilir. İlkbaharla birlikte havadaki elektrik yükünün arttığına dikkat çeken terapistler, bu mevsimle birlikte birçok kişide bahar yorgunluğu olarak bilinen birtakım değişimlerin baş gösterdiğini ifade ettiler.

Büyük Şehirlerdeki Koşullar Cİnsel İsteksizliğin ArtmasınaNeden Oluyor

Doğayla iç içe olan yerleşim yerlerinde havadaki pozitif iyonların artması insana zindelik verebilirken, İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa gibi büyük şehirlerde yoğun olan negatif iyonlar, cinsel isteksizliğe, gerginliğe, duygusal iniş çıkışlara, uykusuzluğa, iştahsızlığa, eklem ağrılarına ve yorgunluğa yol açabiliyor.

CİSED Onursal Başkanı Dr. A. Cem Keçe, hava ve mevsim değişiminin insan biyoritmini olumsuz etkilediğinin bilimsel bir gerçek olduğunu vurgularken, bu dönemde yeterli uyku alındığı halde gün içinde yorgunluk hissi yaşandığını belirtti. Dr. Keçe’ye göre, bahar yorgunluğunun nedeni, kış şartlarına uyum sağlayan vücudun, baharda havanın ısınmasıyla birlikte başlayan sürece uyum sağlayamaması. Bahar stresine giren bünyenin, ihtiyaçlarını ve enerjisini kontrol edememenin getirdiği bir kaygı içine girdiğini kaydeden Dr. Keçe, bu kaygıyla bedenin, yoğun enerji gerektiren cinsel aktiviteleri ertelediğine dikkat çekti.

Cinsel İsteksizlik Duyduğunuzda Ne Yapmalısınız?

Hemen her bireyin başına gelmesi muhtemel olan bahar yorgunluğunun ve beraberindeki cinsel isteksizliğin önüne geçmek mümkün mü? CİSED Genel Başkanı Doç. Dr. Cebrail Kısa, birtakım basit önlemlerle bu sürecin atlatılabileceğini belirtiyor. İşteDr. Kısa’nın önerileri:

Bol Sebze ve Sıvı Tüketin

“Şikâyetlerin üstesinden gelebilmenin ilk şartı, bol sebze meyve ve su tüketimidir. Günde 5–6 porsiyon sebze-meyve yiyin. Açık havada yürüyüş yapın ve bol bol güneşten faydalanın. Isınan havanın etkisiyle vücudun su kaybı yaşayacağını unutmayarak, günde en az 3 litre su içmeyi ihmal etmeyin."

Vitaminler Yorgunluğunuzu Alacak, İsteksizliğinizi Azaltacaktır

“Sabahları aç karnına en az 5 dakika yürüyün ve 10–15 dakika aç karnına jimnastik yapın. Bu size zindelik sağlar. Yeşil çay için. A, B, C ve E vitaminleri, potasyum, selenyum ve omega 3 kullanın. Sentetik değil, pamuklu kumaştan üretilen kıyafetleri tercih edin. Her gün akşam ya da sabah duş alın. Bağırsak sistemini güçlendirdiği bilinen probiyotik ya da prebiyotik içeren yiyecek ve içecekleri bolca tüketin. İlkbaharda meydana gelen cinsel isteksizlik ve yorgunluk ile mücadelede spor aktivitelerinin faydası tartışılmaz. Bunun yanında bulunduğunuz ortamın iyi aydınlatılmasına ve bol oksijen için havalandırılmasına dikkat edin.”

Meditasyon, Yoga ve Nefes Egzersizleri İmdadınıza Yetişiyor

Alkol ve sigara tüketiminin azaltılmasının önemine dikkat çeken CİSED Genel Sekreteri Psikolog Serap Güngör; meditasyon, yoga, nefes ve gevşeme egzersizleri gibi keyif veren her türlü etkinliğin gerçekleştirilmeye çalışılmasının altını çiziyor ve şu önerilerde bulunuyor: “Hoşlandığınız insanlarla vakit geçirin. Doğa ile baş başa olabileceğiniz yerleri tercih edin. Bahçe işleriyle ilgilenin. Ancak tüm bu önlemlere rağmen cinsel isteksizlik halinizde bir değişiklik yoksa mutlaka bir cinsel terapiste başvurmaktan çekinmeyin.”

Konular :