CİNSEL HAYAT

Doyurucu Seks, Sağlam Evlilik Demektir

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 12.06.2013

Doyurucu Seks Sağlam Evlilik Demektir

Mutlu bir evlilik seks ile mi olur? Evlilik sorunlarıyla ilgilen cinsel terapistler mutlu bir evliliğin anahtarının seks ve koşulsuz sevgiden geçtiğinde hemfikirler...

"Mutlu evliliğin anahtarı seks ve koşulsuz sevgidir” diyen Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği (CİSED) cinsel terapistleri, evliliklerde ve ikili ilişkilerde çifti "biz" yapan ve " aile" kavramını oluşturan anahtarı doğru zamanda ve doğru yerde uygulamanın püf noktalarını açıklıyor.

Mutlu Evliliğin Anahtarı Seks ve Koşulsuz Sevgi

Aktif bir cinsel yaşam mutlu evliliklerin sabır, sadakat, koşulsuz sevmek, samimiyet, vefa, şefkat, tutku ve karşılıklı saygı gibi temel taşlarını birbirine sabitleyen harçtır. Nasıl ki, sağlıklı bir yapı elde edebilmek için temelin sağlam olması kadar tuğlalar arasına yeterli miktarda harç koyulması da önemliyse; ikili ilişkilerin ve evliliklerin sağlıklı bir şekilde yol alabilmesi için de, cinsel ilişkinin karşılıklı doyuma ulaşılarak devam etmesi en önemli şartlardan biridir.

Cinsel İstek İnsan Doğasının Normal Bir Parçasıdır

Karşılıklı anlaşma, sevgi, saygı ve aşk, çifti bir araya getiren oldukça önemli faktörlerken, birlikteliğin sürmesinde birincil olarak rol oynayan fiziksel birleşmedir, sekstir. Yani seks evliliğin harcıdır. Sanılanın aksine, çiftlerin nedense son sıralara attıkları cinsel hayat aslında mutlu bir evliliğin ve ikili ilişkilerin önemli bir anahtarıdır. Çünkü cinsel içgüdü insanın mutlu olması için sarf ettiği enerjinin temel nedenidir ve cinsel istek duymak insan doğasının normal bir parçasıdır.

Doyurucu Seks Sağlam Evlilik Demektir

Doyurucu Seksin Püf Noktaları Nelerdir?

CİSED Onursal Başkanı Cinsel Terapist Cem Keçe bu soruyu şöyle yanıtlıyor:

"Bir erkeğin ereksiyon yaşaması ya da bir kadının vajinasının ıslanması, uyarılma, arzulama ve istek duyması karşılıklı olarak doyum noktasına ulaşmaları için yeterli değildir. Ereksiyon sağlanması ve vajinanın ıslanması genellikle heyecanla birlikte gelişen tepkimelerdir. Bu nedenle, çiftler seks yapmak için seks yapmamalı, gerçekten ne istediklerini sorgulamalıdırlar. Çünkü seks iyi olursa evlilikte sağlam olacaktır.

Eşinizle Düşüncelerinizi ve Hislerinizi, Ne Hissettiğinizi Mutlaka Paylaşın

Cinsel hayatta yaşanılan sorunların evlilik hayatını etkilemesini hiç kimse istemez. Bu nedenle çiftlerin seks yapmadan önce uyarılıp uyarılmadıklarını, uyarılmak için nelere ağırlık vermeleri gerektiğini (ön sevişmenin uzun tutulması, erektil bölgelere daha fazla dokunulması, uyarılmayı artırıcı seks oyuncakları ve cinsel temalar kullanılması ) paylaşmaları daha doğru olacaktır.

Evliliklerde Cinselliğin İkinci Plana Atılması Sorun Yaratır

Karşılıklı olarak isteklerin ve beklentilerin konuşulması daha iyi ve doyurucu bir seksin kapılarını açacağı gibi evlilik hayatında çıkabilecek sorunların da üstesinden gelinmesini sağlayacaktır.

Doyurucu Seks Sağlam Evlilik Demektir

Ayrıca cinselliğin, cinsellik hakkında konuşmanın ve cinsel paylaşımların ikinci plana atılması gündelik yaşamı olumsuz etkileyebilir, evliliklerin ve ikili ilişkilerin sarsılmasına neden olabilir."

Yakın İlişkilerde “Biz” Olmanın Yolu Seksten Geçer!

Evlilik ve ilişkilerde "Biz" olmanın önemine dikkat çeken CİSED Genel Başkanı Cinsel Terapist Cebrail Kısa bakın neler söylüyor:

"'Biz' olabilmek için inanın sevmek, saymak, affetmek, unutmak, görmek ve destek olmaktan çok daha fazlası lazım. İnce hesaplarla uğraşmak ve misillemeler yapmak yerine olabildiğince 'biz' olmak gerekiyor. Peki, biz olabilmenin püf noktası nedir? Elbette ki, paylaşmak… Paylaşmak ama bedeni, ruhu ve arzuları paylaşmak... 'Biz' olabilmek için utanç duygularının ve korkuların bir tarafa bırakılması gerekiyor. Bu süreçte çiftlerin neden seks yaptıklarını kendilerine sormaları ve verecekleri yanıtları partneriyle paylaşmaları, ikili ilişkilerinde ve evlilik hayatlarında her şeyin düzene girdiğini fark etmelerini sağlayacaktır. Bilindiği gibi seks, paylaşımın en son raddesi ve 'ben'i 'biz' yapan en önemli duygu yoğunluğudur."

Seks Çiftin Bağlılığını Güçlendirir

Aşk, evlilik ve yakın ilişkilerin kadim bir kervan yolculuğu olduğunu söyleyen CİSED Genel Sekreteri Cinsel Terapist Serap Güngör’de çiftlere önemli tavsiyelerde bulunuyor:

"Bu anlamlı yolculukta tahmin edilemeyecek kadar güzel anların yanında hesaba katılamayan sorunlar da yaşanabilir. Önemli olan kervanı yolda düzmektir. Bu süreçte fazlalıklar atılabilir, eksikler tamamlanabilir. Diğer bir değişle, evlilikte ve ikili ilişkilerde seks, çiftin uyumunu destekleyici bir eylemdir. Sabır, sadakat, koşulsuz sevmek, samimiyet, vefa, şefkat, tutku ve karşılıklı saygının olmasının yanında, çiftin kendi ailelerine olan bağımlılıklarından uzaklaşması ve kendi aile bilinçlerini oluşturabilmeleri gerekir. Bu sağlıklı ve mutlu bir cinsel hayatın keşfedilmesi gereken önemli bir kilit noktasıdır. Bilindiği üzere, cinselliğin aşkı alevlendirdiği ve bağlılığı artırdığı artık kabul edilen gerçekler arasındadır. Bu nedenle,çiftler ellerindeki en güçlü ve şifa veren silahı yani seksi daha çok kullanmalı ve hayatlarında vazgeçilmez bir yere koymalıdır."

Konular :