CİNSEL HAYAT

Kimler, Neden Orgazm Sorunu Yaşar?

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 05.12.2012

Kimler Neden Orgazm Sorunu Yaşar

“Eşim her seks yaptığımızda zevk duyuyor ama ben orgazm olmuşnumarası yapmak zorunda kalıyorum. Onu çok seviyorum ama seksten soğuyacağım bu gidişle. Bu bir hastalık mı? Psikologa mı yoksa kadın doğum uzmanına mı gitmeliyim?” diyen kadınların sayısı günümüzde bir hayli fazla. Bakın CİSED Cinsel Sağlık Enstitüsü Onursal Başkanı Dr. A. Cem Keçe, orgazm sorunu yaşayan kadınlara bakın hangi önerilerde bulunuyor.

"Sevişme İçinde Yalanı ve Endişeyi Barındırmamalı"

Orgazm olamayan her kadın, cinsel ilişki esnasında kendini orgazm taklidi yapmak zorunda hissedebilir. Daha çok kendini beğenmeyen ve yetersiz gören, sevişmekten zevk almayan veya alamayan kadınların başvurduğu bu durum, kadının partnerini değil kendi kendini kandırmasıdır. Oysa sevişmek ve cinsel ilişkiye girmek iki insanın doğallıkla gerçekleştirdiği, içinde yalanı ve endişeyi barındırmaması gereken dünyanın en muhteşem eylemlerinden birisidir.

Cinsellik Öğrenilebilen Bir Davranıştır; Rahat Olun!

Orgazm ise; hem ruhsal hem de bedensel olarak bir rahatlama halidir. Ancak orgazmı bir hedef ya da takıntı haline getirmemek gerekir. Cinsel ilişki sırasında orgazmı bir hedef olmaktan çıkaran, uygun şekilde ve yeterli bir süre uyarılan her kadın, kendi bedenini bir başkasının bedeniyle paylaşarak haz almayı yani orgazm olmayı öğrenebilir. Çünkü cinsellik öğrenilebilen bir davranıştır, rahat olun.

Eşinizin Anlayışlı Yaklaşımı Çok Önemli

Öğrenme sürecinde eşinizin anlayışlı yaklaşımları ve size yardımcı olması da çok önemlidir. Bu nedenle klitoral olarak en iyi uyarılabileceğiniz sizin üstte sevgilinizin altta olduğu ilişki pozisyonunu seçin, önsevişme dönemini uzun tutun, meme uçları, kulak arkaları, bacakların iç yüzleri gibi erojen bölgelerinizin daha fazla uyarılmasını isteyin, sık sık cinsel fantezi kurun veya yardımcı erotik materyaller kullanın. Bu önerilerle orgazm olamama probleminizi gideremezseniz bir cinsel terapiste başvurmaktan çekinmeyin.

Kimler Neden Orgazm Sorunu Yaşar

Cinsel ilişki sırasında orgazmı bir hedef olmaktan çıkaran her kadın, kendisine haz alma izni verdiğinde ve organik bir sorunu yoksa, uygun şekilde ve yeterli süre uyarıldığında, kendi bedenini bir başkasının bedeniyle paylaşarak haz almayı yani orgazm olmayı öğrenebilir.

Çözüme Giden Yolda Göz Önünde Bulundurulması Gereken Noktalar

Eşinizin orgazm olabilmeniz için gerekli koşulları sağlamak için çaba göstermemesi, yetiştirilme tarzınız, yaygın tabularınız, sosyo-kültürel yasaklamalar, işinizin yoğun olması, katı dinsel inançlar, cinsel bilgisizlik, kendi cinsel organlarınızı yeterince tanımıyor olmanız, eşinizin var olan erken boşalma gibi cinsel sorunları ve içinde bulunduğunuz ortam çözüme giden yolda önem arz edebilir.

Neden Orgazm Olamadığınızın Sebebini Bulmanız SiziÇözüme Ulaştırır

Erkekler çok kısa sürelerde orgazm olabilirlerken kadınlar için orgazm olabilme süresi çok daha uzundur. Bu süre bir yandan sizin ilişkiye ruhsal ve fiziksel olarak ne kadar hazır olduğunuzla, öte yandan ilişkide klitoris gibi duyarlı bölgelerinizin ne kadar uyarıldığıyla ilgilidir.

Orgazm olabilmeniz için direkt klitoris uyarısı gerekiyor olabilir. Bu nedenle klitoral olarak en iyi uyarılabileceğiniz sizin üstte eşinizin altta olduğu ilişki pozisyonunu seçmenizi, önsevişme dönemini uzun tutmanızı, meme uçları, kulak arkaları, bacakların iç yüzleri gibi erojen bölgelerinizin daha fazla uyarılmasını istemenizi öneririm. Ayrıca cinsel fantezi kurabilir veya yardımcı erotik materyaller kullanabilirsiniz.

Cinsellik İki Kişeye Özel Bir Durumdur

Cinsellik birbirini seven ve arzulayan iki kişi arasında ruh ve bedenin, sevginin ve zevkin paylaşılmasıdır, iki kişiye özel bir durumdur. Hem kadın hem erkek cinsellikten zevk almak ve aynı zamanda partnerinin de zevk aldığını görmek ister. Cinsel ilişkide orgazm olamamanızın altında yatan birçok neden olabilir, bunlar büyük oranda psikolojik sebeplerdir.

Orgazm Takıntı Haline Getirmeyin

İlişkiye tam olarak konsantre olamama, yetersiz uyarılma, bazı olumsuz düşünceleri kafadan atamama, suçluluk, endişe ve huzursuzluk duyguları kişinin cinsellikten zevk almasını engelleyebilir. Çift olarak orgazmı takıntı haline getirmeyin, sonuca odaklanmak yerine sevişmenin her anından zevk almaya çalışın. Cinsellik konusundaki istek ve beklentilerinizi sevgilinizle paylaşın, zamanla bu sorunun üstesinden geleceksiniz, rahat olun.

Konular :