EVLİLİK HAYATI

Sağlıklı Bir İlişki İstiyorsanız Bunları Asla İhmal Etmeyin! İşte, Güçlü Bir Evlilik Hayatının Sırları

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 04.04.2011 - Güncelleme : 30.08.2022

Faturalar gelmeye başladıktan ve çocuklar doğduktan sonra bile romantizmi canlı tutmak oldukça zor olabilir. Evli bir çift olarak, evliliğin beraberinde getirdiği sorumluluklar daha önce hiç yaşamadığınız yeni stresler ekleyebilir hayatınıza. 

Balayı evresi sonsuza kadar sürmez. Genellikle altı aydan bir yıla kadar süren “aşık” olma hissi zamanla kaybolmaya başlar. Hayatınızın geri kalanında partnerinizle günlük sorunlarla uğraşmak, bir noktadan sonra ilişkinizi yıpratabilir.

Neyse ki artnerinizle/eşinizle olan bağlantınızı canlı ve mutlu tutmak için gerekli olan bazı hassas noktalar var...  Uzmanlar bu unsurları "ilişki kontrol listesinin" bir parçası olarak görüyor. 

Evlilik ağacının kök ve filiz verip büyümesinin bulunduğu ortama bağlı olduğunu söyleyen Aile Terapisti Doç. Dr. Zülfikar Özkan:"Eşler saksı gibi kapalı bir ortam yerine, rahat bir ortamda yaşarlarsa, evlilikleri her geçen gün güçlenecektir." diyor. 

Sağlıklı bir aile oluşturmanın yolu, eşlerin her ikisinin de ayrı ayrı güçlerinin olduğuna olan inançtan geçer. Eşlerin bu güçlerini evlilik hayatı içinde sürekli geliştirmeleri gerekir. Geliştirilen güçlü evliliklerde eşler, birlikte güçlenirler diyen Doç. Dr. Özkan, sağlıklı bir ilişki isteyen çiftlere tavsiyelerde bulundu. 

İşte, çiftlerin güçlü ve sağlıklı bir ilişkiye sahip olması için yapması gerekenler...

Sağlıklı Bir İlişki İstiyorsanız Bunları Asla İhmal Etmeyin

Sağlıklı Bir İlişki İstiyorsanız Bunları Asla İhmal Etmeyin

 

Güçlü Bir Evlilik Hayatının Sırlarını Öğrenmeye Hazır mısınız?

1. Sorunları Görmezden Gelmeyin

Hayatınızın herhangi bir alanındaki sorunları görmezden gelmek, özellikle ilişkilerde yalnızca mutsuzluğa yol açar. İlişkiler bir sera gibidir. Çiçeklerinizi ve bitkilerinizi özellikle size çekici geldiği ve size keyif verdiği için seçtiniz.

Ancak tıpkı bir sera gibi, ilişkilerin gelişmesi için sevgi dolu bakıma ve ilgiye ihtiyacı vardır. Büyümek için beslenmeye ihtiyaçları var. Bu bakımı durdurduğunuzda içindeki yabani otlara engel olamazsınız... 

Geliştirilen güçlü evliliklerde eşler, birlikte güçlenirler. Sadece birbirlerini dinlemek bile onlara güç verir. Eşe baskıcı davranışlar uygulamak, her konuşmada rekabet ve zıtlaşma ortamı yaratmak ise eşlerin güçlerini giderek azaltır.

Kaliteli bir dille konuşmak ve ustaca dinlemek kadın ve erkeğin her ikisinin de gücünü mümkün olan en yüksek noktaya çıkarabilir. 

Sağlıklı Bir İlişki İstiyorsanız Bunları Asla İhmal Etmeyin
Uzun süreli evlilikler giderek daha nadir hale geldiğinden, çiftler kendi evliliklerinin mutlu olmasını nasıl sağlayabilir? 

Sağlıklı Bir İlişkinin Olmazsa Olmazları Neler?

2. Açık ve Şeffaf Bir Şekilde İletişim Kurun 

Her çift farklıdır ve ilişkileri de öyle. Yani, sonsuza kadar mutlu bir yaşam için herkese uyan tek bir sihirli formül yok. Bununla birlikte, uzun vadeli, sağlıklı bir ortaklığın bazı kilit unsurları vardır.

Evliliğinizde eşinizle olan iletişiminizde, açık ve şeffaf olun. Örtülü iletişim, diğer kişinin diğer kişinin ne istediğini bilmesi "gerektiği" varsayımıdır. Partnerinizin ne istediğinizi veya ne demek istediğinizi bildiğini asla varsaymayın. Bunun yerine, ne istediğinizi sorun. Bu bir tahmin oyunu değil evlilik…

Partnerinizin de ne istediğini bildiğinizi asla varsaymayın. Sorular sorun ve sizi doğru anlamasını sağlayın. 

 

3. Partnerinizle Bağlantı Kurun

Bir bağlantı, eşinize duygusal olarak ne kadar yakın hissettiğinizdir. Bu kişiye ne zaman bağlı hissediyorsunuz?

Onu kapıda karşılayabilir, yastığına bir aşk notu bırakabilirsiniz… Ya da gün içinde “çünkü” diye arayarak konuşmanızın arasına sevgi sözcükleri koyabilirsiniz.  

Özellikle kadınlar için, bağlı hissetmek çoğu zaman fiziksel yakınlığa yol açar. Erkekler tam tersi olma eğilimindedir: Çoğu erkek için fiziksel yakınlık bağlı hissetmeye yol açar... 

Bazen insanlar diğer kişiyle bağlantı kurmak için kavga çıkarır; çünkü başka nasıl bağlı hissedeceklerini bilmezler. Aşk hala oradadır ama kişi onu nasıl isteyeceğini bilemez.

 

4. Dikkat Dağıtıcı Şeylerden Kurtulun ve Eşinize Odaklanın

Telefonu bir kenara koyun ve gözlerinizi ekrandan uzaklaştırın. Eşinizle vakit geçirmek için zaman ayırmanız önemlidir. İster uzun bir çalışma gününden sonra evde romantik bir akşam yemeğinin tadını çıkarın, ister basit bir akşam yemeğinin tadını çıkarın, ikiniz arasındaki bu kaliteli zamanın evliliğinizde kaybolan kıvılcımı geri getireceğe emin olabilirsiniz.

Bu ilk başta çok çaba gerektirecektir. İşinizin doğası ve yaşamınızdaki diğer birçok faktör nedeniyle, sohbet ederek veya kaliteli zaman geçirerek kıvılcımı geri getirmenin zor olabileceğini görebilirsiniz. Ama garipliği bir kez aştığınızda, kıvılcım kesinlikle geri gelecektir.

İlişkinizin ilk aşamalarında nasıl bağlantı kurmayı başardığınızı hatırlayın. Bu, birçok yönden kas hafızasına benzer –artık eskisi gibi olmadığını düşünebilirsiniz- ancak hiçbir zaman tamamen gitmemiştir.

Sağlıklı Bir Evlilik Farklılıklara Saygı Göstermeyle Başlar

5. İkinizin de Farklı İhtiyaçları Olduğunu Anlayın

Sağlıklı bir evlilik kurmanın yolu, iyi bir insan olmaktan geçiyor. Genel olarak iç dünyamızda olumlu duygular uyandıran insanları seviyor ve onlara iyi insan diyoruz. Olumsuz duygular uyandıranlardan ise hoşlanmıyoruz ve onları iyi gözle görmüyoruz.

Bir insan, hiçbir duygu uyandırmıyorsa, ona bakışımızda nötr oluyor. Bu genelleme evlilikte de geçerlidir. Evlilikte, olumsuz tepki göstermek, suçlamalara, kırgınlıklara ve gerginliklere sebep oluyor. Olumlu davranış ise eşleri birbirlerine yaklaştırır. 

6. Farklılıklarınıza Hoşgörüyle Yaklaşın 

Eşlerin kişilikleri birbirlerinden farklı olabilir. Mesela biri dışa dönük ve şakacı bir kişiliğe sahipken, diğeri hassas ve içe dönük olabilir. Ama kişilikleri ne olursa olsun bütün insanlar sevildiğini hissetmek ister.

Bu duygu sağlıklı ve mutlu bir ailenin temelini oluşturur. Sağlıklı bir evlilik, eşin değerini bilmeyi, farklılıklara saygı göstermeyi ve eşle her zaman ilgilenmeyi gerektirir.

Eşinizle bireysel ihtiyaçlarınızı karşılamak için pazarlık yapmanız gerekebilir. Bazı çiftler kendilerine yer açmak için bilinçaltında bir tartışma yaratırlar. Mesafe, onların sağlıklı bir "ben" alanına sahip olmalarını sağlar.

Bunun yerine, neye ihtiyacınız olduğunu sorun. Çiftlerin aynı ihtiyaçlara sahip olmaması normaldir. 

 Sağlıklı Bir İlişki Yaratmanın En Önemli Anahtarı 

7. İlişkide Kendinizi Kaybetmeyin

İlişkinizde benlik kaybı yaşayabilirsiniz. Bu durum, çiftlerin genç yaşta evlendiği ve kendi bireysel kimliklerine tam olarak sahip olmadığı durumlarda daha sık görülür.

Sağlıklı bir ilişkide çiftlerin kendilerine özel bireysel aktivite, hobi vb. alanları yaratmaları önemlidir.  Bu, yalnızca 'kendinize' özel zaman ayırmanız anlamına gelir. Bir kitap okuyun, TV izleyin veya belki bir arkadaşınızla öğle yemeği yiyin. Sinemaya veya akşam yemeğine gidin ya da sakinleşmek ve rahatlamak için yürüyüşe çıkın ve eşinizin de aynısını yapmasına izin verin. Evlilikte her şeyi birlikte yapmak zorunda olmadığınızı bilin... 

Güçlü Bir Evlilik Hayatının Sırları

 Uzmanlar bir evlilikte en önemli üç unsurun bağlılık, aşk ve saygı olduğunu söylüyor.

Evlilik Ağacının Kök ve Filiz Verip Büyümesi, Bulunduğu Ortama Bağlıdır

8. Birlikte Zaman Geçirin

Sadece ikinize ait bir zaman yaratın.  Bunu, bir öncelik haline getirin.  Bu zamanı ayırmazsanız düzelmesini istediğiniz şeylerin olmayacağını düşünün.... 

En az iki haftada bir eşinizle başbaşa randevuya çıkın. İki haftadan daha az sıklıktaysa, bağlantınızın çoğunu kaybedersiniz.

Randevu saati, çocuklar dahil dünyanın geri kalanını ayarladığınız zamandır. "Aile zamanı" çiftlerin zamanı ile aynı şey değildir. Mesele bir çift olarak yeniden bağlantı kurmak… Anne ve baba olarak değil.

Bir çiftin birlikte oynaması gerekiyor. Birbirinize odaklanın. Bu, çocuklar hakkında konuşmak yok demektir! Sevgiliyken yaptığınız bazı şeyleri yapın. Bu faaliyetler tekrar işe yarayabilir. Böylelikle eşinize daha fazla bağlı olup olmadığınızı fark edin.

Evlilik hayatının hızla sıkıcı olmasının en büyük nedenlerinden biri, zamanla monotonlaşabilmesidir. Bu nedenle ilişkiye biraz çeşitlilik ve kendiliğindenlik katmak önemlidir. En sevdiğiniz konsere bilet gibi basit bir şeyden, bir filme veya bir oyuna birlikte gitmek olabilir. Eşinizi şaşırtmak için bütün bir akşam veya hafta sonu özel planlama olabilir... 

Bunu yapmanın pek çok yolu var. Örneğin, evdeki işleri bölüşme konusunda tartışmak yerine (kimin yemek yapması ve kimin bulaşık yıkaması gerektiği konusunda tartışmaya girmek yerine) işleri birlikte yapın.

Pohpohlama kalıplarınızı değiştirerek samimiyetinizi ve yakınlığınızı eşinizin hoşlandığı şekilde göstermeniz, fiziksel ilişkinizi geliştirmede de harika etkiler yaratabilir.

Günün sonunda, şunu aklınızdan çıkarmayın: Evlilikte fazla rahatlık, ilişkiyi öldürür. Sağlıklı bir evlilik emek ve çaba gerektirir. 

9. Ortak Hedefler İçin Aynı Noktada Buluşun  

Bu, birbirinizin çıkarlarını göz önünde bulundurduğunuz anlamına gelir. Örnekler arasında bir ebeveynin çocukları futbol oyunları için alması, diğerinin yapamaması veya eşinizin görevleri tamamlamasına yardımcı olması sayılabilir. Ev projelerine yardımcı olabilir veya birlikte yaşam zorluklarının üstesinden gelebilirsiniz.

Eşinize bu şekilde yardımcı olduğunuzda, çocuklara karşı da güçlü bir bağınızın olduğunu göstermiş olursunuz.  

 

Evliliğinizde Sevildiğinizi Hissediyor musunuz? 

10. Hangi Aşk Dilline İhtiyacınız Olduğunu Öğrenin 

Her birimiz diğer kişiye olan sevgimizi ifade etmek için belirli bir yöntemi tercih ederiz. "The 5 Love Languages" kitabının yazarı Dr. Gary Chapman'a göre, bu sevgi dilleri şunlar: Fiziksel temas, onaylama veya takdir sözleri, hediye alma, hizmet eylemleri ve kaliteli zaman. 

İstatistiksel olarak, erkekler takdir edilmek ve kadınları mutlu edebileceklerini hissetmek isterler.

Kadınlar anlaşıldığını ve değer verildiğini hissetmek ister.

Bu nedenle, sevginizi sevgi dilinizden ziyade eşinizin dilinde ifade etmeniz gerekir.

11. Birbirinize Olan Güveninizi ve Saygınızı Gösterin

İlişkide duygusal olarak güvende hissetmek inanılmaz derecede önemlidir. Her eş evliliğini karşılıklı saygı, itibar ve güven içerisinde yürütmeye gayret etmelidir.

Birbirinize sahipsiniz. İhanet veya duygusal, sözlü veya fiziksel tacizin sağlıklı giden bir evlilikte yeri yoktur.

Partnerlerden biri kendini incinmiş hissettiğinde, diğeri bu davranışı incitici olduğunu kabul etmese bile hemen özür dilemesi sağlıklı yürüyen bir evliliğin olmazsa olmazıdır. 

Doğru ya da yanlış olmakla ilgili bir durum değildir bu. Birbirimize karşılıklı saygı göstermektir. Diğer kişinin bakış açısını anlamaya çalışmak çok önemlidir. Anlaşmayla ilgili değil.

  

12. Sık Karşılaşılan Tuzaklara Dikkat Edin

İlk önce diğerinin değişmesini bekleyen eş, ilişkilerde yaygın bir tuzak örneğidir. 

Evlilikte karşılaşılan sorunlar karşısında bir diğeri, olumlu niyet ve çaba gösterirken diğerinin hiçbir şey yapmaması uzun süren ilişkilerde sıkça karşılaşılan bir durumdur.  

Oysa ki evliliklerde her eş, diğer kişinin inisiyatifine bağlı olmadan bir çaba sarf etmelidir. Bu olduğunda, bir ortak diğerinin sözlerine ve eylemlerine genel olarak olumsuz bir niyet atfedebilir.

Çözülmemiş bir sorunla ilgili olarak geçmiş bir olayı şimdiki zamanla karıştırmadığınızdan emin olun. Neyin yanlış olduğuna değil, neyin doğru olduğuna odaklanın.

Eşler Rahat Bir Ortamda Yaşarlarsa, Evlilik Her Geçen Gün Güçlenir

13. Birbirinizin Özgürlüğüne Saygı Duyun 

Bahçeyi sulamazsanız ilişkiniz yabani ot yetiştirmeye başlar... Güçlü ve zayıf yönlerinizin nerede olduğunu ve bir şeyleri iyileştirebileceğiniz yerleri bir çift olarak belirleyin.

Güçlü ailelerde, birbirlerinin ayrı ayrı fikirleri olmasına, duygu ve düşüncelerini serbestçe birbirlerine açmalarına ve gerçek kişilikleriyle görünmelerine her zaman izin verirler. Ayrıca, böyle bir ortam hazırlamak için ellerinden gelen her şeyi yaparlar.

Evlilik ağacının kök ve filiz verip büyümesi bulunduğu ortama bağlıdır. Bir bitkiyi, saksıya diktiğiniz zaman, şartları uygunsa, gelişmesi saksının büyüklüğü ölçüsünde olacaktır. 30 cm büyüklüğünde bir saksıda bir çınar ağacı oluşmaz. Saksı bitkinin gelişmesini engelleyebilir.

Bitkisi saksı yerine bahçeye diktiğimizde, güneş, hava ve yeterli toprak varsa bitki büyüyebildi kadar büyüyecektir. Eşler saksı gibi kapalı bir ortam yerine, bahçe gibi açık ve rahat bir ortamda yaşarlarsa, evlilik her geçen gün güçlenecektir.

 

Evliliğinde Mutluluğu Yakalayanlar Kendilerine Soru Soranlardır

14. Kimler Evlilikte Mutluluğu Yakalar?

Başarılı evliliklerde, bireyler dili ustaca kullanırlar. Daha iyi ve daha kaliteli sorular sorarak, kaliteli bir hayat oluştururlar. Onlar “nasıl” sorusunu sorarak çözüm üretirler.

En çok sordukları sorular şunlardır:

• Bu evliliğe en iyi şekilde nasıl sürdürebilirim?
• Kaynaklarımı nasıl kullanabilirim?
• Bu bunalımdan nasıl çıkabilirim?
• Şu anda evliliğimizin en iyi tarafı ne?
• Bu evliliğimizi nasıl daha iyi hale getirebilirim?
• Eşimin en çok hangi yönünü seviyorum ve en çok nesine saygı duyuyorum?  

Bir şeyin nasıl kullanılacağını, bir ilişkiden nasıl en iyi şekilde faydalanılacağını sormakla, herhangi bir ilişkiden nasıl en iyi şekilde faydalanılacağını sormakla, herhangi bir sorunu ele alıp ona fayda verecek duruma getirmiş oluruz.

Partnerinizden ne istersiniz?

Unutmayın, bu doğru ya da yanlış olmakla ilgili bir durum değildir bu yüzden yaşadığınız sorunlar karşısında eşinizi suçlamaktan kaçının.

Son olarak, birlikte oturun ve bunu tartışın. Her iki ortağın da ihtiyaçlarının karşılandığı sağlıklı bir ilişkiye sahip olabilmeniz için bu kavram ve etkinliklerden bazılarının nasıl kullanılacağına dair bir eylem planı hazırlayın.

Bulduğunuz her konu için özel örnekler verin ve birlikte tartışın. İyileştirilmesi gereken alanlar için bir eylem planı belirleyin, ancak güçlü yönlerinizi ve gelişmelerinizi de kutlamayı unutmayın. 

Evlilikteki sorunlarınızdan bunaldıysanız veya hala nereden başlayacağınızı bilemiyorsanız, bu süreçte size yardımcı olması için kısa süreli de olsa evlilik danışmanlarından yardım almaktan korkmayın!

Konular :

#Sağlıklı evlilik #Sağlıklı İlişki  #Mutlu evlilik #Eşler #Uzun ömürlü evlilik