İLİŞKİLER

Bir Kadın ve Bir Erkek Aslında Ne İster?

Aysegul Baran Ayşegül BAŞARAN
Yayın : 07.12.2011 - Güncelleme : 06.05.2024

"Erkekler Mars'tan, Kadınlar Venüs'ten" diye boşa dememişler. Her iki cinsinden ilişkilerinde beklentileri farklıdır doğal olarak; bir tek konu hariç: Saygı duymak ve takdir edilmek. İşte bu iki önemli konu aslında temelleri sağlam ilişkinin en önemli özelliğidir.

Birbirini anlamakta zorluk çeken ve sorun yaşayan çiftlerin bu makaleden sonra işlerinin kolaylaşacağı kesin.

Bir Kadın ve Bir Erkek Aslında Ne İster

Kadınlar; verdikleri sözleri yerine getiren, ihtiyaç duyulduğunda yanında olan, seçimlerinde ve eylemlerinde tutarlılık gösteren erkeklerden hoşlanıyor.

1. İşe Farklılıklarınızı Kabul Ederek Başlayın 

Bir erkek sürdürdüğü ilişkide kadının eşitliğini kabul ederek haklarına saygı duymayı öğrenince, ona verdiklerinin karşılığında daha fazla takdir edildiğini hissedecektir. Bir kadının haklarına saygı duymak için erkeğin öncelikle aralarındaki farklılıkları kabul etmesi gerekir. 

Kadının bazen hatalı davranmasını ya da duygusal tepki göstermesini eşi kendisine karşı yapılan bir hakaret olarak görmemeyi öğrenmelidir. Kadına saygı duymak bazen iş yükünün altında ezildiğini hissedeceğini ya da aklının karmakarışık olacağını ve bu gibi durumlarda da erkeğin desteğine layık olduğunu anlamak demektir.

Kadınlar Bir Erkekte Gerçekten Ne İster? 

2. Saygı Göstermenin ve Takdir Etmenin Gücüne Güvenin 

Kadınlar, onların duygularını ve bakış açılarını anlayıp paylaşabilen erkekleri takdir ederler. Partnerinin deneyimleri ve duygularıyla empati kurabilen bir erkek, ilişkide daha derin bir bağ kurar.

Kadının haklarına saygı göstermek, onu önemli ölçüde etkileyecek tüm kararları alırken, ona da danışmak demektir. Erkek herhangi bir karar verince, eşinin fikrini de sormalıdır: “Sence bir sakıncası var mı?”, “Ben şunu yapmak istiyorum, sen ne dersin?” ya da “Bence şöyle yapması daha doğru olur, sen ne diyorsun?” gibi basit sorular yeterlidir. 

Aralarında bir anlaşmazlık olunca erkek eşine duyduğu saygı nedeniyle, belirli bir çözüme ulaşana dek konuşmayı sürdürme gereğini hissedecektir.

3. Eşine Saygı Duyan Erkek Kazanır 

  • Eşine Saygı Duyan Bir Erkek, Kadının Kendini Değerli Hissetmesini Sağlar

Kadına saygı duyulduğu zaman, özel gereksinimlerini öğrenmek için zaman ayırmaya, hatta her seferinde istediğini belirtmesine gerek kalmadan tahmin edip yerine getirmeye de çaba gösterilir.

Kadına saygı duymak aynı zamanda onun düşlerini ve hedeflerini gerçekleştirmesi için yardımcı olmak demektir. Saygı duyan bir erkek, kadının kendini değerli, özel biri görmesine, duygularını ve haklarını açıklamasına destek olacaktır.

Kadınların İlişkiden Beklentileri 

4. Bir Kadının En Önemli Gereksinimini Fark Edin 

Kendini özel biri gibi hissetmek bir kadının en önemli gereksinimlerinden biridir ve bu duyguyu sağlamsa aşk ve romantizmin temelini oluşturur. Örneğin eve elinde bir buket çiçekle gelen bir erkek kadınlığına saygı duyduğunu, yücelttiğini göstermektedir.

Kadının dişiliğine saygı göstermenin en güçlü ve temel yolu ona sadık kalmak ve cinsel açıdan tek eşli beraberliği sürdürmektir. Sadakat göstermek kadının, eşi için çok özel biri olduğunu hissetmesine neden olur. Cinsel açıdan tek eşlilik ise her iki taraf için son derece özel ve değerli olan bir armağanı birlikte paylaşmayı sürdüreceklerini anlatır.

Kendisine gösterilen bu saygının karşılığında kadın rahatlayabilir ve eşit olduğunu kanıtlamak için çaba göstermesine gerek kalmadan, eşitlik duygusunu besleyebilir.

Erkekler Kendilerine Nasıl Davranılmasından Hoşlanırlar

Yaptıkları için takdir kazanma peşinde koşmayacağından, erkeğine değer vermek ve yaşamını kolaylaştırmak için onun yaptıklarını takdir etme konusunda daha fazla yoğunlaşacaktır. Erkeği için herhangi bir fedakârlık yaparken karşılığını beklemeyecek, sunduğu her armağan duyduğu takdir ve minnetin ifadesi olacaktır.

Erkekler Bir İlişkide Kadından Ne Bekler? 

5. Erkeğin Bir Kadından Beklentisi 

  • Erkekler Kendilerine Nasıl Davranılmasından Hoşlanırlar?

Çoğu kadın, bir erkeği bayıltmak ve sırılsıklam aşık etmek için önemli olan tek şeyin harika görünüm olduğunu varsayar. Ancak erkeklerin bir kadında neyi çekici bulduğu gerçeği oldukça geniş kapsamlıdır.

Bir erkeğe değer vermenin anlamı ise yaşamını kolaylaştırmak için kadının elinden geleni yapmaya hazır olmasıdır. Erkeğin kendini önemli, değerli, özel biri olarak duyumsayacağı ve eşini mutlu etme yeteneğine ulaşacağı huzurlu ve güzel ortamı ancak onu takdir eden bir kadın yaratabilir.

Kadın eşini takdir ettiği zaman ona karşı cinsel arzusu artar ve kendini çekici hale getirebilmek için çabalar. Bir bakıma erkeğe sarayındaki bir konukmuş gibi davranın.

  • Bir Erkeği Takdir Etmenin Sunduğu Mutluluk

Takdir eden bir kadın, duygularını inceler ve erkeğe karşı olabildiğince iyimser bir havada bulunmaya gayret eder. Kırgınlık hislerinin birikmesine izin vermeden, içinden geçenleri ona anlatmak için özel bir çaba harcar. 

Sinirli ya da yorgun olduğunda bu durumun erkekten kaynaklanmadığını açıklamaya ancak takdir ettiği zaman yanaşır. Bir erkeği takdir etmek, bu erkeğin yaşamının bir parçası olduğu için, gerçek bir mutluluk duymak demektir. 

Eşi özellikle sormadığı zaman onu takdir eden bir kadın eleştiriye yönelik fikirlerini açığa vurmaktan kaçınır. Bir erkeği takdir etmek, sunduğu desteği kabullenmek anlamını taşıdığı için, kadının gereğinden fazla yorulmasını engelleyecektir.

 

Konular :

#evlilikte mutluluk #ilişkide mutluluk #erkekler ne ister #kadınlar ne ister