İLİŞKİLER

Çocuklu Bir Bekarsınız ve Biriyle Çıkmaya Karar Veremiyor musunuz?

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 06.10.2012

Çocuklu Bekarlardansınız ve Biriyle Çıkmaya Karar Veremiyorsanız

Boşandınız ve uzun bir süre sonra cesaretinizi toplayarak biriyle çıkmaya karar verdiniz. Bu doğal hakkınız; herkesin sevgiye, desteğe ve ilgiye ihtiyacı vardır. “Peki ya çocuklar ne der?” sorusu kafanızı kemirip duruyorsa bir de böyle düşünün....

Çocuklar da İşin İçine Girer

Günah çıkarmamak için kendinizi çocuklarınıza adama düşüncesiyle özel hayat fikrinden vazgeçersiniz. Boşandığınız için kendinizi daha az suçlu hissedebilirsiniz. Ama suçluluk hissi garip bir şeydir...

Dikkat! Suçluluk Duygusu Zamanla Yerini Kine Bırakır

Kendinizi sürekli inkar ederek suçluluk hissinizi gömmeye çalışırsanız, çocuklarınız büyüdükçe aynı şeyi onların da yaptıklarını görebilirsiniz. Kendilerini sizden sorumlu hissedebilirler; siz onlar için bunca şeyi feda ettikten sonra sizi evde yalnız otururken düşünüp evden ayrılmayacaklarını ve özgürlüklerinin tadını çıkaramayacaklarını düşünebilirler. Ve hepimizin bildiği gibi, suçluluk duygusu kısa zamanda kine dönüşebilir.

Bu Biraz Acımasızca Görünmüyor mu?

Belki, ama nasıl boşanmanıza rağmen çocuklarınıza da aynı şekilde hayatın devam ettiğini –örnek olarak- göstermeniz gerekir. Yeni arkadaşlar, ilgi alanları ve hatta yeni bir eş bularak, onlara azmetmenin zorluklarla baş etmenin en iyi yolu olduğunu gösterirsiniz. Aksi takdirde, boşandıktan on beş yıl sonra kendinizi bir şala sarınmış olarak babalarının yeni karısına lanet yağdırırken bulursunuz; üstelik sadece kırk yaşında olabilirsiniz!

Hiçbir Zaman Çocuklarınız Yokmuş Gibi Davranmayın

Hayatta bazı şeyler tartışılmaz: Zamanın geçiciliği, dondurmanın şişmanlattığı ve çocuklarınız olduğu gibi... Harika bir adamla karşılaştığınızda, onun önce çocuklu biriyle beraber olmayı zor bulması, tamamen kabul edilebilir bir şeydir. Ama onlar yokmuş gibi yapmak da sizin açınızdan kabul edilemez.

Çocuklarınızla tanıştırmadan önce birbirinize kur yaptığınız ilk günleri mutlaka baş başa geçirin; ama çocuklarınızın hayatınızın ne kadar merkezinde oldukları ve olmaları gerektiğinin de üstünü örtmeye çalışmayın. Sonuçta, her şey yolunda giderse, onun da hayatının merkezine yerleşirler.

Çocuklu Bekarlardansınız ve Biriyle Çıkmaya Karar Veremiyorsanız

Aynı şekilde çocuklarınıza biriyle çıktığınızı söyleyebilirsiniz, ama bir gelecek göremediğiniz kimseleri evinize getirmemelisiniz.

İlişkinizi Çocuklarınızdan Önce Siz Söyleyin Eski Eşinize

Çocuklarınız onun telefon numarasını, sizi aramadığını değil, biriyle çıktığınızı, mutlu olduğunuzu ve bunun da normal bir şey olduğunu bilmelidir. Ayrıca eski kocanıza hele bir de aranızda husumet varsa bunu anlatmak zordur; ancak yapılmalıdır. Bunu ona çocuklarınızın söylemesinden daha kötü bir şey olamaz. Çocuklar daha kelimeler ağızlarından çıkar çıkmaz, babalarının bunu bilmediğini anlar ve bu durumdan ürker.

Senden Nefret Ediyorum!

Bunu her çocuk hayatının bir ya da birkaç uğrağında annesine veya babasına söyler. Birinden hoşlanıyorsanız ve onu eve getirmeye hazırsanız, bazı olumsuz tavırlara da hazır olun. Çocuklar büyük değişimlerden, özellikle de kısa süre önce bir tane geçirmişlerse, korkar ve artık yanlarında olmayan anne veya babaya karşı bir bağlılık hisseder.

Kimi Durumlarda Sınır Koymak Daha İyidir

Ergenlik çağındaki gençler bile anne-babalarının yeniden birleşmesi hayalleri kurabilir; bu nedenle onlara zaman tanıyın. Ve eğer çıktığınız kişi duyarlı biriyse, o da bunlara hazırlıklı olmalıdır. Bununla birlikte evin kapısını kilitleyip onu içeri almayan çocuklarınıza da bir sınır koymanız gerekebilir.

Çocuklarla Tanıştırmanın Doğru Zaman, Ne Zamandır?

Biraz daha yaşlı olmanız, kırılganlığa karşı bağışık sayılmanızı gerektirmez, özellikle de kendinizi boşanma nedeniyle ihmal edilmiş ve hırpalanmış hissediyorsanız. Bu nedenle, yeni aşkınızın esnemesinin bile şirin göründüğü baştaki üç aylık sürede sakın tanıştırmayın; bu ilişkinin nasıl bir şey olduğunu gerçekten görmek yerine sadece anlamaya çalışıyor olabilirsiniz.

İlişkinizi Gerçek Temellere Oturmaya Başlamadan Önce...

Konunun sadece hormonlarınızın yükselmesiyle ilgili olmadığını anladığınızda, çocuklar istilaya uğramış hissetmesinler diye, evden uzakta bir yerde buluşun. Çıktığınız kişinin çocukları varsa, onları işin içine daha sonra sokun; bir anda çok fazlası başlarını döndürebilir. Odalarını üvey bir kardeşle paylaşma fikriyle panik yapıp her şeye kapalı hale gelebilirler. Yeni partnerinizde çocuklarınızın henüz göremediği mükemmel yetişkin davranışları olabilir: Sabırlı olun!

Karşınıza bir adam çıktığında; kendinize şu soruyu sorun: “Bu çocuklarımını hafta sonlarını birlikte geçirmelerini isteyeceğim bir adam mı?”

Konular :