İLİŞKİLER

Düşünceli ve Saygılı Bir Eş Nasıl Olunur?

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 23.07.2011

Düşünceli ve Saygılı Bir Eş Nasıl Olunur?

Düşünceli ve Saygılı Bir Eş Nasıl Olunur

İster erkek olsun ister kadın eşler arasındaki ilişkinin temeli, eşlerin kendilerine bu soruyu günlük yaşamın her anında sürekli soruyor olmalarına ve gereğini yerine getirmelerine dayanır.

"Eğer nasıl davranırsam, neleri yapıp neleri yapmazsam eşime karşı düşünceli ve saygılı davranmış olurum?" diyorsanız bu haberimizi mutlaka okumalısınız.

Nasıl mı, İşte Böyle…

Aile içi tartışmaların birçoğu, yerinde ve zamanında yapılmayan eleştirilerle büyür de büyür. Eşinizle ilgili bir sorununuz mu var? Bir an önce konuşun, sakın ertelemeyin. Tartışmanızı da çocuğunuzun olmadığı bir zamanda evinizde yapın.

Eşinize adıyla hitap edin. Ona "kızım, oğlum" gibi sözcüklerle seslenmeniz hiç hoş olmaz. Ona başkalarının yanında eleştirmeyin. Başkalarının yananda, işinden, aile içi davranışlarından dolayı eleştirilen kişi savunmaya geçeceğinden hiçbir sonuca varamazsınız. Özellikle de erkekler; ailelerinin, anne, baba ve kardeşlerinin yanında eleştirilmekten asla hoşlanmazlar.

Eşinize arada sırada hoşunuza giden bir davranışından ötürü övmekten de çekinmeyin; zira şımaracak yaşı çoktan geçmiş olmalı.

Eşinize karşı dürüst olmanın rahatlığını yaşayın. Dürüst davrandığınızda çok zor gibi görünen sorunlar bile kolay aşılacaktır.

Sabah kalkınca eşinize, çocuklarınıza “günaydın” akşam yatarken “iyi geceler” demeyi ihmal etmeyin. Bir arada yaşayan insanların birbirini selamlamasından daha doğru ne olabilir ki?

Eşinizi işyerinden sürekli arayıp rahatsız etmeyin. Onu, telefonla konuşmasını kısa kesmesi gerektiği kendisine hatırlatılmak zorunda bırakmayın.

Eşinizle evde iş bölümü yapmanız, ona olan sevginizin bir göstergesidir. İş bölümü bir yana, kahve pişirmek, yemeği hazırlamak, hatta bulaşık yıkamak gibi sürprizlerle de karınızı mutlu edebilirsiniz.

Bir tatil günü, evinizdesiniz ve şöyle ayaklarınızı uzatıp bütün gün televizyon izlemek ya da kitap okumak istiyorsunuz. Bu, sizin kadar karınızın da hakkı. Siz dinlenmenin keyfini çıkarırken, bırakın ev işlerinden bunalmış olan eşiniz de bir parça nefes alsın.

Ailenin tüm bireyleri için zaman çok değerlidir. Nasıl olsa arkanızdan terliklerinizi, dağılmış gazete ve dergilerinizi, pijamalarınızı toplayacak biri var diye düşünmekle sevgi anlayışınızı gölgeleyebilirsiniz.

Eşinizden bir şey isterken "getir" ya da "ver" diye bağırmak görgüsüzlük. Cümlenizin başında ya da sonunda "lütfen" diyerek aynı isteği hem de ince bir dille iletebilirsiniz. Teşekkür etmeyi de ihmal etmeyin. Her fırsatta teşekkür etmelisiniz. Teşekkür etmenin yolları da geliştirebilirsiniz.

Evlilikte her şey sizin için iyi gidiyor olsa da, hayat arkadaşınız için iyi gitmediğini düşünün ve çocuklarınızdan ayrı sadece ikinize ait özel zamanlar yaratmaya çalışın.

Yüksel Sönmez- “Görgüsüzlük Çağı”

Konular :