İLİŞKİLER

“Erkekler Kolay Elde Ettiklerine Değer Vermez”

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 12.07.2012

Erkekler Kolay Elde Ettiklerine Değer Vermez

Psikiyatrist, Akademisyen, Yazar Prof. Dr. Nevzat Tarhan, evlilik öncesi flört dönemini, eş seçerken hangi kriterlere dikkat edilmesi gerektiğini, ideal eş seçme yöntemini “Evlilik Psikolojisi” adlı kitabında uzman gözüyle bakın nasıl anlatıyor.

Günümüzde “Evlilikten önce flört etmek gereklidir” deniliyor ama bu tür ilişkilerde eş adayları bazı taraflarını gizleyebiliyor. Altı-yedi sene arkadaşlık yapıp evliliklerinin sekizinci ayında ayrılan pek çok insan vardır. Bu konuda tanık olduğum bir örnek oldukça çarpıcı:

Erkekler Kolay Elde Ettiklerine Değer Vermez

Meslek liseli genç bir kız, gittiği barın barmenine aşık oluyor. Çıkmaya başlıyorlar. Barmen ekonomik durumu pek iyi olmayan birisi ama kız buna aldırmıyor, “Önemli değil, biz birbirmizi seviyoruz” diyor ve ailesinin muhalefetine rağmen barmenle evleniyor. Birkaç alışkanlıkları, seyrettiği televizyon programları, iletişim tarzları, zevk aldıkları faaliyetler yani hiçbir şeyleri uyuşmuyor. Evlilikleri yürümüyor ve ayrılıyorlar.

Sevgili Olunmadan Evlilik Olmaz mı?

Evlenecek çiftler arasında aşk ve sevgi olması elbette önemlidir ama öncelikle iyi bir ilişkiyi tesis edecek ortak notkalar olmalıdır. İyi ilişki ve kaliteli beraberliğin meyvesi olarak sevgi ve aşk yakalanabilir. Ancak baştan yakalanan eş, sonradan iyi bir ilişki ile korunamazsa buhar olup uçabilir.

"İnsanın Bazı Özellikleri Denenmez, Akıl Yoluyla Bulunur"

Günümüzde flörtün, evlilik öncesinde gençlerin birbirini tanıması için “sevgili olunmadan, evlilik olmaz” anlayışının bir ürünüdür asında. Halbuki insanın bazı özellikleri denenmez, akıl yoluyla bulunur. Eş adayları duygusal nedenlerle birbirlerine objektif bakamadıkları için, flört taraflar arasında gerçek manada bir tanışıklık sağlamayabilir. Görücu usulüyle yapılan evliliklerle, flörtle yapılan evliliklerde görülen boşanma oranının birbirine yakın olması da bunun en iyi göstergesidir.

Erkekler Kolay Elde Ettiklerine Değer Vermez

Flörtün Bedelini Kim Ödüyor?

Eş adaylarının birbirlerini tanımaları için flört tarzında yaşanan birlikteliklerin bedelini genellikle genç kızlar öderler. Ayrılmayla biten flörtler, daha duygusal yapıda oldukları için kızları daha çok etkiler. Karşı cinsle ilişkisinde cinselliği ön planda tutan erkek, ilk aşaması arkadaşlık, ikinci aşaması sevgililik, üçüncü aşaması ise cinsellikten oluşan flörtte, hemen üçüncü aşamaya geçmek ister. Eğer bunda başarılı olursa, bu kez kadın kendisini kullanılmış hisseder. Erkek de kolay elde ettiği şeye değer vermemeye başlar. Bu nedenle, genç kızların, erkeği daha iyi tanımak hususunda dikkatli olması gerekir.

İdeal Yöntem Hangisi?

Tarafları evliliğe götüren flörtler, evlilikten sonra bazı sorunlara neden olabilir. Evlenmeden önce erkek arkadaşının kendisine yönelik ilgisine alışan genç kız, evlendikten sonra erkeğin ilgisinin başka konulara kaymasından dolayı hayal kırıklığına uğrayabilir. “Evlendiğim kişi bu değildi” şekilnde düşünmeye başlayabilir.

Erkekler Kolay Elde Ettiklerine Değer Vermez

Günümüz şartları değerlendirildiğinde, eş adaylarının birbirlerini tanıyarak evlenmesi için en ideal yöntemi şöyle tarif edebiliriz: Genç, evleneceği kişiyi kendisi seçmeli ama anne babası ya da yakın akrabaları da eş adayının evlenmek için uygun biri olup olmadığı konusunda söz sahibi olmalıdır.

Konular :