İLİŞKİLER

Evleniyorum Demeden Önce Sevgi Dilinizi Keşfedin

Aysegul Baran Ayşegül BAŞARAN
Yayın : 01.01.2010 - Güncelleme : 21.04.2024

Erkekler ve kadınlar evlenmeden önce birbirlerini tanırken birbirleriyle konuşmakta çok fazla zorluk çekmezler. Bu, her iki ortak için de bilgi toplama zamanıdır.

Her ikisi de birbirlerinin hoşlandığı ve hoşlanmadığı şeyleri, kişisel geçmişini, ilgi alanlarını ve geleceğe yönelik planlarını keşfetme konusunda oldukça motivedir. Ancak evlendikten sonra birçok kadın, kendisiyle saatlerce konuşarak vakit geçiren erkeğin artık onunla konuşmaya olan tüm ilgisini kaybettiğini ve boş zamanlarını televizyon izleyerek, arkadaşlarıyla dışarı çıkarak, kitap okuyarak veya çalışarak geçirdiğini fark eder.

Mutluluk, eşlerin birbirine karşılıklı saygısıyla var olabilir. Evliliğinizi eşinizle karşılıklı bir mücadele ortamına dönüştürmeyin. Eşinizin yaptığı ya da yapmayı ihmal ettiği şeylerin hangisi sizi en çok üzer? En çok inciten şeyin zıddı sizin sevgi dilinizdir. Eşinizden en sık neyi rica edersiniz?

En sık istediğiniz şey, muhtemelen sevildiğinizi en çok hissetmenizi sağlayacak şeydir. Eşinize sevginizi ne şekilde ifade edersiniz? Bu yöntem sevildiğinizi hissetmenizi sağlayacak şeyin bir işareti olabilir. 

Evleniyorum Demeden Önce Sevgi Dilinizi Keşfedin

 

Erkekler ve kadınlar kesinlikle birbirinden farklıdır! Bunu söylemek için bilimsel kanıtlara gerek yok kuşkusuz. Bazı farklılıkları görmeye başlamak için tek yapmamız gereken, herhangi bir erkek veya kız grubunun nasıl etkileşime girdiğine dikkat etmek.

Erkeklerle kadınlar arasındaki farklardan sadece birkaçı:

  • Erkekler cesaretlendirilmeye ihtiyaç duyduklarında genellikle sahadaki arkadaşlarının sırtlarına tokat atarlar. Kadınlar cesaretlendirilmeye ihtiyaç duyduklarında destekleyici arkadaşlarından fikir alır, onlarla uzun uzun sohbet etme ihtiyacı duyor. 
  • Erkekler arkadaşlarının sadece arkadaş olmasını beklerler. Kadınlar arkadaşlıklarda duygusal bağ isterler. Kadınlar için, arkadaşıyla geçirdiği zamanda eğer iyi bir kahkaha atmadıysa veya dertlerini rahat rahat ona anlatamadıysa bu onun için iyi geçirilmiş bir zaman sayılmaz.
  • Erkekler yakınlığı fiziksel terimlerle (seks gibi) düşünürler; kadınlar yakınlığı duygusal açıdan düşünürler (konuşmak gibi).

Eşinizle Birlikte Sevgi Dilinizi Keşfedin 

Benim için ideal eş nedir? Eğer mükemmel bir eşim olsaydı nasıl biri olurdu? diye sormak da sevgi dilini ortaya çıkarır. 

Evlilikteki en büyük yanlış, eşlerinin kendilerinin bir parçası olmasını, kendi gibi düşünmesini, davranmasını ve her dediğine "evet" demesini istemeleridir. Daha doğrusu eşlerinin kendilerinin bir kopyası olmasında diretmeleridir. Halbuki, bu yaratılışa zıttır. Çünkü bir elma armuda, armut da elmaya dönüşemez. Fakat bir meyve tabağında yan yana yer alarak birbirlerini tamamlayabilirler.

Abraham Maslow, her insanda temel bazı ihtiyaçların olduğunu ileri sürer ve bu ihtiyaçları şöyle sıralıyor:

1. Fizyolojik ihtiyaçlar 

2. Güvenlikte olma ihtiyacı 

3. Sevme, sevilme, bir gruba ait olma ihtiyacı

4. İtibar görme, kendine saygı duyma, statü kazanma ihtiyacı

5. Kendini gerçekleştirme (anlama) ihtiyacı

6. Katkı ihtiyacı (Maslow bu ihtiyacı ölürken eklemiş.)

Bu ihtiyaçlar hiyerarşisini öğrenmek aileye acaba nasıl bir katkı sağlar?

Bunu aileye şöyle uygulayabiliriz:

• Fiziksel ihtiyaç, yeme-içme,

• Güvenlik, aile giderlerini beraber karşılama,

• Sevgi, saygı ve dostluk ihtiyacının ailede karşılanması,

• Saygı, eşin kişiliğine itibar gösterme,

• Kendini gerçekleştirme, eşle beraber kalıcı bir eser bırakma,

• Katkı, çocuk yetiştirerek topluma katkıda bulunmak.

Evlilikte, Kadının İhtiyacı ve Erkeğin İhtiyacı Farklı Olduğunda....

Kadın sevgi ihtiyacını karşılamaya çalışıyorken, koca kendini gerçekleştirme peşindeyse bu evlilikte sıkıntılar yaşanabilir. Bunun gibi koca, kariyer yapmaya çalışıyor ve eşinden saygı bekliyorken, kadın sevgi ihtiyacındaysa ve sıcaklık, yakınlık, şefkat, anlayış, romantizm bekliyorsa bu çiftler farklı ihtiyaç katmanına sahiptirler.

Muhtemelen birbirlerinde aradıklarını bulamayacaklar ve hırçınlaşacaklardır. Ama eğer birbirlerinin ihtiyaç katmanlarını anlarlarsa birbirlerine anlayış gösterecek ve yardımcı olacaklardır.

Peki kocanızın veya karınızın ne istediğini ve neye ihtiyacı olduğunu nasıl bileceksiniz? Erkeklerin ve Kadınların 5 Sevgi İhtiyacı adlı kitap için ülke çapında 700'den fazla çiftle yapılan ankette onlardan eşlerinden ne istediklerini sıralamalarını istenmiş. Sonuçlar sizi şaşırtabilir!

Kilit Nokta: Eşin 4 Sevgi İhtiyacını Anlamak

  • Koşulsuz Sevgi ve Kabul

Eşinizin sizi, hatalarınızla her türlü arızanızla hiç çekinmeden, tümüyle sevdiğini hayal edin. Hayal gibi öyle değil mi? Asında koşulsuz sevginin özü budur.  Eşinizi cesaretlendirerek, her zaman yanında durarak, ona iltifat ederek, fikirlerine saygı duyarak, onunla konuşarak,  onu dinleyerek, onunla vakit geçirerek ve ona hizmet ederek ona olan sevginizi yansıtabilirsiniz.

Sevgi, ilginin ifadesidir ve muhtemelen bir kadının en önemli ihtiyacıdır. Sevgi, herhangi bir ilişkide güvenlik, koruma, rahatlık ve onayın önemli bileşenlerini gösterir. Bir eş diğerine şefkatle yaklaştığında ona şu mesajları verir:

o Sen benim için önemlisin.

o Seninle her zaman ilgileneceğim ve seni koruyacağım.

o Karşılaştığınız sorunlarla ilgileniyorum ve bana ihtiyacın olduğunda her zaman yanında olacağım.

  • Duygusal Yakınlık ve İletişim

Kadınlar genellikle yakınlık kelimesini duyduğunda duygusal bağ ve iletişimi düşünür.  Eşler sıklıkla içsel düşüncelerin, duyguların, ruhun ve gerçek benliğin savunmasız bir şekilde paylaşıldığı bir evlilik isterler. Onu her zaman dinleyin. Ona ilgi ve şefkat gösterin. Onunla yakınlık kurun. Anlaşmazlıkları çözün ve her durumda ilişkinizi koruyun.

  • Teşvik ve Onaylanma:

Davranışlarını hızlandırmak için eşinize günlük dozlarda cesaret verin. Ona sizin en iyi arkadaşınız olduğunu, en iyi eş olduğunu söyleyin, ihtiyacı olduğunda ona biraz yer açın, teşekkür notları bırakın ve eşinize ev işlerinde ekstra yardım verin. 

  • En İyi Arkadaşı Olmak:

Eşiniz için arkadaşlık, samimi iletişim, sizinle özel vakit geçirmek ve birlikte yaşlanmak demektir. Eşinizle kurduğunuz arkadaşlık; birlikte gülmenize, birlikte oynamanıza, evliliğinizin yolunda gitmesine ve aranızdaki kaçınılmaz farklılıkları çözmenize yardımcı olur.

Kadınların çoğu, kocalarının eğlence amaçlı ilgilerinin çok azını paylaşıyor. Birçok çift, evlilikten önce ve evlilikten hemen sonra birlikte yürüyüşe çıkmak, küçük geziler yapmak gibi eğlence amaçlı şeyleri yaparak ilikiye başlıyor. Ancak bir süre sonra bu alışkanlıkları yok olabiliyor.

Evlilik sürecinde koca, en çok keyif aldığı eğlence etkinliklerinde karısı yerine arkadaşlarına katılmaya başlayabilir. Bu aslında ilişki için tehlikeli bir durumdur. Karşı cinsten bir başkası, en sevdiği eğlence etkinliklerinde eşinize katılırsa, o kişiye aşık olma riskiyle karşı karşıya kalabilir. Eğer en çok keyif aldığınız anda  eşinizle birlikte değilseniz, birbirinize olan sevginizi derinleştirme şansını kaçırıyorsunuz demektir. Unutmayın ki en çok sevmeniz gereken kişi, eşinizdir; eşiniz bu hayatta hem iyi hem de kötü anları paylaştığınız kişi olmalıdır.

Eşiniz İçin Her Zaman Çekici Olun, Odağında Kalın

  • Fiziksel Çekiciliğinizi Koruyun 

Sizi eşinize ilk çeken şey onun fiziksel çekiciliği olabilir. Erkekler çok görsel insanlardır. Bu, kocaların aslında eşlerinin görünümüne fazlasıyla önem verdikleri anlamına gelir. Bu aynı zamanda mutlu evli erkeklerin bile diğer kadınların imajına kapılma sorunu yaşayabileceği anlamına geliyor.

Bu, kadınlara belirli bir şekilde görünmeleri veya belli bir şekilde olmaları konusunda baskı yapmamalı, ancak eşlerinin, sağlıklarına ve görünümlerine dikkat etme konusunda çaba göstermelerini takdir ettiklerini bilmelidirler. İster erkek ister kadın olun kıyafet seçimimiz, saç stilimiz ve kişisel hijyenimiz çekiciliğimizi etkiler.

Konular :

#evlilik hayatı, evlenmeden önce #sevgi dilini keşfetmek #ideal karıkoca ilişkisi