İLİŞKİLER

İlk Buluşmada Yardımcı Olacak 10 Detay

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 06.02.2014

Ilk Bulusmada Yardimci Olacak 10 Detay

İlk buluşmalar her zaman en heyecanlı olanlarıdır. Hemen ilk görüşmede nasıl davranmanız gerektiğini planlamaya başlarsınız; elini mi sıkacaksınız yoksa yanaklarından mı öpeceksiniz, konuşmaya “nasılsın” sorusuyla mı gireceksiniz yoksa daha mı samimi davranacaksınız? Karşınızdaki insanlar ilgili bildiğiniz tüm bilgiler aklınızdan birer birer geçerken, hepsiyle ilgili neler konuşacağınızı, neler soracağınızı teker teker düşünür hatta bir de heyecanlanırsınız. Peki ama ilk buluşmada nelere dikkat etmeli? Heyecanınızı nasıl yenebilirsiniz? Hangi önlemleri almalı? Yazar Özlem Sakin “Reddedilemez Kadının Sırları” adlı kitabında bakın hangi ipuçlarını veriyor.

Peki ama heyecanınızı nasıl yeneceksiniz? Öncelikle unutmayın ki siz özel ve önemlisiniz, bu buluşma ve karşınızdaki kişi hiçbir şekilde sizden önemli değil. Belki hayatınızda büyük bir adım atıyor olabilirsiniz ama belki de bu akşamdan sonra onu bir daha görmek istemeyeceksiniz. Bu nedenle henüz belli olmayın bir şey için kendinizi strese sokmanın çok da faydalı olmayacağı gerçeğini kendinize hatırlatın. Heyecanlarınızı yendikten ve kendinize olan güveniniz ortaya çıkarttıktan sonar ise.. İşte size ilk buluşmada yardımcı olabilecek birkaç ipucu.
1)Normal, Aşırıya Kaçmadan Kaliteli Giyinin

İster pantolon ister etek olsun, ne giyecekseniz giyin ama mutlaka kıyafetinizin öncelikle karşınızdakine değil size hoş görünmesine dikkat edin. Yeni aldığınız kıyafeti giymek risklidir. Bu nedenle daha önceden denediğiniz ve size doğru seçim yaptığınızı hissettirmiş olan bir kıyafet her zaman işe yarar. Bir de tabi kaliteli giyinmeye özen gösterin. Üzerinizdeki sıradan bile olsa kaliteli kıyafetler her zaman kendini belli eder. Çok açık saçık kıyafetler yerine vücudunuzun güzelliğini hafif gizemli bir şekilde ortaya koyan bir şeyler giyin. Yanlış bir sinyal göndermemelisiniz.

2)Hareketleriniz Nazik ve Saygılı Olsun

Evden çıkmadan önce çantanıza en iye tavırlarınıza ve sizi en iyi tanıtan etiketleri koymayı unutmayın. Tatlı ve iyi görünün ama karşınızdakini boğacak ve sıkacak kadar değil. Unutmayın tek amacınız karşınızdakini elinden tutup “mutluluk” diyarına götürmek değil, siz de eğlenmeyi ve hoş zaman geçirmeyi hak ediyorsunuz. Nazik olun ama araya bir çizgi de çekin. Karşınızdakinin her dediğini onaylamak veya onun istediği gibi vakit geçirmek zorunda değilsiniz. Nazik, iyi ve saygılı görünün yeter, olduğunuzdan daha fazla değil.

3)İlk Buluşmada Sinemaya Gitmeyin

İlk buluşmada sinemaya gitmekten kaçının. Evet, sinema konuşmaya gerek duymayacağınız için her iki taraf açısından oldukça rahatlık sağlar ama aynı zamanda çok da zaman alır. Zaten 3-4 saat ayıracağınız bu gecenin yarısını karanlıkta oturup ekrana bakarak geçirmek ister misiniz, iyice bir düşünün. Hem bu zamanda gerçekten karşınızdakini tanıma fırsatını yakalayabileceğinizi de unutmayın. Oysa sinemaya giderseniz belki onunla ilgili çok enteresan ve hoşunuza gidecek bir detayı gözden kaçırabilirsiniz veya ona kendinizle ilgili özellikle vurgulayarak söylemek istediğiniz bir şeyleri anlatmaya fırsatınız, vaktiniz olmayabilir. Bir kahve veya öğle ya da akşam yemeği her zaman sinemaya tercih edilmelidir.

4) Hesabı Ortak Ödemeyi Teklif Edin

Bağımsız kadınlar erkekleri bazen korkutabilir ama aynı zamanda çok da etkiler. Erkekler onlara muhtaç değilmiş gibi görünen ama aynı zamanda da bir yönüyle hala muhtaç olan kadınlarla kendilerini daha rahat hissederler. Ama özellikle iş paraya gelince bağımsız olduğunuzu karşınızdakinin gözüne sokmadan mutlaka gösterin. Yemekten sonra hesap geldiğinde mutlaka hesabı paylaşmayı teklif edin, dikkat edin hesabı ödemeyi değil! Hesabın tamamını ödemeyi teklif ederseniz, erkekler bunu bir aşağılama olarak algılayabilir.

5) Aptalca Hareket Etmemeye Çalışın

Eğer akıllı ve kültürlüyseniz bu özelliklerinizi sırf karşınızdaki korkutmamak adına içinizde tutmayın. Zaten eğer sizin kültürünüz ve zekanız karşınızdaki erkeği korkutuyorsa boş verin, onsuz da yapabilirsiniz. Ayrıca heyecanlanıp konudan konuya atlamak ve her konuşla ilgili ne bildiğinizi karşınızdakine göstermek de o insanı sizden uzaklaştırabilir, utanmanıza ve kendinizi aptal gibi hissetmenize sebep olabilir. Heyecanlanmadan ve konudan konuya atlamadan sakin bir şekilde konuşmaya çalışın. Asla olmadığınız biri gibi davranmayın. Fazla şımarık davranmak ilk buluşmada erkeklere çok itici gelen hareketlerdendir.

Ilk Bulusmada Yardimci Olacak 10 Detay

6) İyi bir Dinleyici Olun

Karşınızdakinin neden bahsettiğine her zaman dikkat edin. Kafanızdan her ne kadar bir sonra söyleyeceğiniz cümleler geçse de unutmayın, dinlemek onu tanımanın tek ve en iyi yolu. Bir insanı görüşleri, zevkleri ve sevmediklerinin öğrendikten sonra yargılayabilirsiniz. Ve bunları öğrenebileceğiniz birincil kaynak da onun konuşmasıdır. İyi bir dinleyici olursanız hem onun söyledikleri hem de söylemek istediklerini, yani direkt ve açık olarak dile getiremediklerini anlayabilirsiniz.

7) Kendinizden Fazla Bahsetmeyin

İlk buluşmada karşınızdakine hakkınızdaki her şeyi söylemeniz sizin açınızdan çok da yararlı olmaz. Çünkü karşınızdaki kişi hakkında ne kadar çok şey bilirseniz o insanın çekiciliği ve gizemi de aynı oranda ortadan kalkar. İşiniz, oturduğunuz yer vb. konularda açık sözlü olmak gerekir ancak hobileriniz, huylarınız, zevkleriniz gibi konularda kendinizi gereğinden fazla anlatmanız hoş bir özellik olarak karşılanmayabilir. Ayrıca ilk buluşma heyecanı içerisinde kendiniz hakkında çok da doğru olmayan şeyler söyleyebilirsiniz. Bu nedenle iyisi mi siz bazı sürprizleri sonraya saklayın.

8) Acele Etmeyin

Buluşma ne kadar iyi giderse gitsin ve size ne kadar iyi davranırsa davransın asla hemen gelecek planları yapmaya başlamayı; ne sözlerinizde ne de kafanızda. Hemen gelecek planların dalmak hem ileride üzülmenize sebep olabilir hem de karşınızdakini sizden soğutmaya. Nasıl siz en iyi yüzünüz gösteriyorsanız, o da size en iyi, en nazik, en sevecen yüzünü gösteriyordur. Ayrıca ayrılırken sizi arayıp aramayacağını sormak veya bir daha ki buluşma günümüzü kararlaştırmaya çalışmak da anlamak olur. Bırakın olaylar kendiliğinden gelişin. Zaten siz ne kadar müdahale ederseniz edin bir erkek sizi arayacaksa arar, aramayacaksa da siz ne yaparsanız yapın aramaz.

9) Sarhoş Olmayın

Kimse sarhoş insanlardan hoşlanmaz. Hele erkekler sarhoş kadınlardan hiç hoşlanmaz. Sarhoş olan herkesin bildiği gibi özellikle kadınlar alkolün etkisiyle daha duygusal bir ruh haline girerek ağlamaya ve söylenmeye daha meyilli olurlar. Alkollü olduğunuzda içinizdeki bazı gerçekler daha kolay su yüzüne çıkar ve daha henüz tanımadığınız bir insanın sizinle ilgili, derinlerde yatan duygu ve düşünceleri öğrenmesini ertesi sabah uyandığınızda istemeyebilirsiniz. Çünkü hafif çakırkeyifken bile aslında onun öğrenmesini istemeyeceğiniz şeyleri daha rahat bir ruh hali içerisinde açıklıkla söyleyebilirsiniz ki inanın buna ilk geceden gerek yok.

10) Her Zaman Gardınızı Alın

İlk kez buluştuğunuz bir insan ne olursa olsun bir yabancıdır. Çok hoş vakitte geçirebilirsiniz ama çok kötü zaman da geçirme ihtimaliniz vardır. Dışarıdan size bir prens gibi görünen biri birkaç cümle sonra bir daha asla görmek istemeyeceğiniz biri haline gelebilir. Bu nedenle her zaman ilk buluşmalarda cep telefonunuzu açık tutun, hatta gideceğiniz yeri ve döneceğiniz zamanı arkadaşlarınıza veya ailenize söyleyin.

Başınıza bir şey gelme ihtimalini veya en azından sıkılma ihtimalinizi her zaman aklınızda tutun. Hatta gerekirse, buluşacağınız insanla ilgili ciddi şüphelerinizi varsa bir arkadaşınızdan belli bir saatte sizi aramasını isteyin. Böylece ortamdan kaçmak istediğinizde en azından acil bir işiniz çıktığı bahanesine sahip olursunuz.

Konular :