İLİŞKİLER

Mutlu Beraberlik Öğrenilebilir mi? İşte İyi Bir İlişki İçin 11 Önemli İpucu

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 07.11.2010 - Güncelleme : 15.08.2022

Mutlu beraberlik öğrenilebilen bir şey midir? İyi bir ilişki kurmanın ve bunu sürdürmenin yazılı olmayan kuralları nedir? Ailenin manevi değerini bilen bireyler, aile içinde yaşanabilecek problemleri en aza indirebiliyorlar. Peki ya birbirlerini çok sevmelerine rağmen sorun yaşayan çiftler ne yapmalı? Mutlu beraberlik öğrenilebilir mi? Uzmanlar bu soruya "evet" diyor ve bir ilişkiyi sağlıklı kılacak önemli ipuçları hakkında bakın neler söylüyorlar. 

İyi Bir İlişki İçin Sekiz Önemli İpucu

  "Seni seviyorum." Bu güçlü üç kelimenin her zaman yüksek sesle söylenmesi gerekmiyor. Bunu eşinize jestler, kaliteli zaman, fiziksel dokunuş ve hatta hediyeler şeklinde gösterebilirsiniz diyor uzmanlar. 

İyi Bir İlişki İçin 11 Önemli İpucu

1. Her İlişkinin Kurala İhtiyacı Vardır 

Başarılı beraberlik ve kalıcı aşk için eşinizle birlikte doğru ilişki kurallarını benimseyin...

Gerçek şu ki, aşk dünyadaki en güzel ve sıra dışı bir deneyimdir.  İlişki kuralları sıkıcı ve ezici olmak zorunda değildir. Doğru ilişki kuralları, hayalinizdeki aşk hayatını elde etmenize ve yaşamanıza yardımcı olur!

Aşk, filmlerde göründüğü kadar kolay değildir çünkü bir ilişkiyi sürdürmek için tutarlı bir çaba ve sıkı çalışma gerekir. Sürüklenen bir ilişkiyi romantik bir ilişkiye dönüştürebilecek birkaç ilişki kuralı vardır. 

Bir iş gibi hissettiren türden bir çaba değil, gerçekten çaba sarf etmek istediğiniz türden bir çaba. Doğru türde ilişki kurallarını kullanarak, ilişkinizin yürümesini sağlayacak beceriye sahip olabilirsiniz. 

Mutlu Bir Beraberlik İçin Aşık Kalmak Çaba Gerektirir 

Ne de olsa herkesin istediği bu değil mi, aşkın gerçekten bir ömür sürebileceğini kanıtlamak? Aşık olmanın zahmetsiz olması gerektiğine inananların sayısı oldukça fazladır. Doğru, aşık olmak kolaydır, ama aşık kalmak her zaman biraz emek gerektirir.

İster sağlıklı bir ilişki arıyor olun, ister ilişkinizi sonsuza kadar sürmesini dileyin, her durumda kurallar çok önemlidir. Bunu hemen fark etmeyebilirsiniz, ancak kuralların eksikliği, ilişkinizde yapı ve yön eksikliğine neden olabilir.

2. Eleştiriyi Minumumda Tutun ve Eşinizle Etkili İletişim Kurun 

İletişim, herhangi bir ilişkisinin anahtarıdır, bu nedenle ilişkinizin gerçekten kör şansını yenmesini istiyorsanız, iletişim kurmayı öğrenmeniz gerekir. Bu, çatışma olduğunda bile yüzleşmekten çekinmediğiniz anlamına gelir.

Birbirinizle iletişim kurun ve birlikte sevgiyle büyüyün, ancak yıllar geçtikçe iletişimsizlikten asla ayrı düşmeyin.

Eğer eşinizde sizi memnun etmeyen bir şeyler varsa, eleştirerek üstüne gitmek yerine, gelecekte böyle davranmamasını isteyin. 

Mutlu Beraberliği Öğrenmek Emek İster 

3. Eşinize “Hayır” Demekten Kaçının 

Mümkün olduğunca “Evet” demeye çalışın. Her şeye otomatik olarak “Hayır” diyenler acıya ve içerlemeye yol açar. Eşler sevilmeyi, kabul edilmeyi ve değer verilmeyi isterler. Mantıklı isteklere “Hayır” demek zehirleyicidir. Eğer “Evet” diyemiyorsanız, durumu açıkça anlatın.

Partnerinizin/eşinizin üstüne çıkmaya çalışmayın. İlişkilerde genellikle bir güç mücadelesi görülür. Bir ilişkinin her zaman ortaklık ve dostlukla ilgili olduğunu unutmayın. Eşinizden üstün veya aşağı değilsiniz. Sizde eksik olanı eşiniz tamamlıyor bu yüzden birbirinizi seçtiniz. Eşinizi kontrol etmeye çalışmadan önce bunu daima aklınızda bulundurun.

4. Ona Değer Verdiğinizi Gösterin 

İlişkiler beslenmelidir. Takdir ve övgü ifadeleri evliliğin yolunda gitmesi için gereklidir. Her şey yolundayken çoğu insan sessiz kalmayı tercih eder ama hoşlarına gitmeyen bir şey olduğunda eleştirmeye ve şikâyet etmeye başlarlar. Arabanıza koyduğunuz benzin ne ise evliliğe getireceğiniz olumlu pekiştiriciler de odur.

Eşinizin en iyi arkadaşı olun. En iyi duygu, eşinizin sadece hayatınızın aşkı değil, aynı zamanda en iyi arkadaşınız olduğu zamandır. İlişki dışında bir arkadaşlığa sahip olmak, birçok kavga ve çatışmayı önler. Bu, son derece zor olduğunuz zamanlarda bile sizi herkesten daha fazla anladıkları anlamına gelir.

Mutlu Beraberlik Öğrenilebilir mi

Ara sıra çocuk gibi davranın. Birkaç yastık kavgası ya da sevimli güreşlerden kimseye bir zarar gelmez...

5. Gereksiz Tavsiyelerde Bulunmayın ve Karşılaştırma Yapmayın 

Çoğu insan istemediği halde verilen bedava tavsiyelerden rahatsız olur ve içerler. Fikriniz sorulmuşsa, eşinizin hissetmesi, düşünmesi ya da yapması gerekenlerle ilgili inançlarınızı ifade etmenizde sorun yok. Sorulmamışsa, sizin görüşünüzü dinlemek isteyip istemediğini sorabilirsiniz. Cevap, ”Hayır, teşekkürler” ise ısrar etmeyin.

Sürekli eşinizi başkalarının eşleriyle karşılaştırmayı bir kenara bırakın. Bu, o önemli ilişki kurallarından biridir, bu yüzden çok dikkat edin! İlişkinizi başkalarıyla karşılaştırmayı bırakın, çünkü hiçbir ilişki asla birbirine benzemez.

Başkasının ilişkisinden bir şeyler öğrenmek yerine, kendi ilişkinizin başarılarından ve başarısızlıklarından öğrenin. Emin olun bu daha öğretici olacaktır...

Evliliklerde Mutlu Beraberlik Hayal Değil, Bunu Yeter ki İsteyin 

6. Zihin Okuyucu Olmayın 

Birisine ne düşündüğünü veya hissettiğini söylemek ciddi bir hatadır. 

Örneğin: Ahmet: “Ağabeyinin sana tepeden baktığına inanıyorsun.”

Suzan: “Bunu da nereden çıkardın?”

Ahmet: “Beni kandıramazsın”

Bu tür söz düellosu sorun yaratır. “Ağabeyinin sana tepeden baktığını düşünüyorum. Haklı mıyım?” şeklinde sorgulamak daha iyi olur. Ve tersine kanıtlayamadığınız sürece karşınızdakinin cevabını kabul edin.

 

7. Geçmişi Kurcalamaktan Vazgeçin 

Geçmişteki olumsuz deneyimlerle takılıp kalmışsanız ve onları birer sopa gibi kullanıyorsanız, sorun arıyorsunuz demektir. Çok az şey, geçmişte işlediği hataları ya da yaptığı veya söylediği talihsiz şeyleri sürekli birinin başına kakmak kadar mesafe ve içerleme yaratır. Geçmiş geçip gitmiştir. Bırakın! Ama hoş hatıralara ve olaylara tutunun.

8. Kontrol Delisi Olmayın 

Başka biri tarafından kontrol edilmekten, onun etkisi altında yaşamaktan hoşlanan insanlar olabilir ama azınlıktadır. Kontrol delileri dizginleri her zaman kendi ellerinde tutmak isterler. İdareyi ele alır, kurallar, yönetmelikler, hükümler, emirler, yetkiler, talimatlar ve talepler belirlerler.

İki kontrol delisi evlendiğinde kavga çıkar. Birine sürekli ne yapacağını ne yapmayacağını önlemek küstahlığın dik alasıdır. Bunun için genellikle ödenmesi gereken yüksek bir bedel vardır.

9. Kabalığı Ödüllendirmeyin ve Birbirinizi Kötülemeyin 

Çoğu kişi, kötü huylu ve kaba birine karşı kibar ve hoş davranırlarsa karşılığında cömertlik ve iyilik görecekleri gibi asılsız bir inanç besler. Tam tersine! Kişi kabalığa nezaketle karşılık verirse, söndürülmesi gereken davranışı ödüllendirmiş olur.

Nezaket o insanı kötü huyunu sürdürmeye iter. Neden değişsin ki? Ancak eğer o insan sade başkalarında benzer davranışlarla karşılaştığında dostça, nazik ve iyi kalpli davranıyorsa, nahoş tavrında azalma ihtimali vardır.

Birbirinizi kötülemeyin. Bu sağduyu gibi görünüyor, ancak birçok çift öfkeyle birbirlerine saldırıyor ve küfrediyor. Bu tam olarak toksik ilişkilere yol açan şeydir, bu yüzden uyulması gereken önemli ilişki kurallarından biridir. Öfke ya da hayal kırıklığı ile dolu olsanız bile, birbirinize asla söylenmeyin ya da birbirinize karşı kötü sözler sarf etmeyin. 

10. Daima Birlikte Kaliteli Zaman Geçirin

Kaliteli zaman her zaman yorucu veya ayrıntılı olmak zorunda değildir. Bazen ev yapımı bir akşam yemeği gibi basit bir şey olabilir veya belki birlikte evi toparlamak olabilir. Kaliteli zaman, birbirinize sevildiğinizi hissettirmeniz ve kimyanızı yeniden alevlendirmenizdir.

Birbirinizle kaliteli zaman geçirmeyi öğrenin. İlişki büyüdükçe birbirinize daha fazla aşık olmanın daha iyi bir yolu yok çünkü...

11. Sevginizi Gösterirken Spontane Davranın 

Sevginizi ifade etmek için her zaman özel günleri veya anları beklemeyin. Spontane sürprizler her zaman planlanmış sürprizlerden daha çok mutluluk verir.

Eşinizi özenle hazırlanmış bir akşam yemeği veya harika bir hediye ile şımartmak için Sevgililer Günü veya yıldönümünüz olmak zorunda değil. Aslında en güzel duygu sıradan bir günde şaşırmaktır.

Son Bir Not: Tüm iyi evlilikler, beraberlikler uzlaşmaya dayanır. Mutlu, başarılı bir evlilikte insanlar birbirlerinin yaşamını paylaşırlar. Birbirlerinin yaşamına müdahale etmezler.

Her şeyden önce, lütfen evliliğin romantik bir piyes olmadığını fark edin. Evlilik uygulamalı, ciddi bir ilişkidir. Ve gerçekten iyi bir evlilik, değerli olmaktan da ötedir; yaşanması gereken bir keyiftir.

Konular :

Mutlu Birliktelik, Mutlu Evlilik, Evlilik Kuralları, İlişki Kuralları