İLİŞKİLER

Nişanlılık Dönemi Ne Kadar Sürmeli?

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 15.11.2011

Nişanlılık Dönemi Ne Kadar Sürmeli

Kuşkusuz evlenmeye hazırlanan birçok çiftin sorduğu soruların başında, “Nişanlılık dönemi ne kadar sürmeli?” gelir. Bakın ünlü psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan konuya nasıl bir açıklık getiriyor.

Bu Devre, Evlilik Kararının Doğru Olup Olmadığının Test Edildiği Bir Dönemdir

Nişanlılık döneminin evlilik öncesi kritik bir süreç olması ve eş adaylarının birbirlerine yeterince tanıyıp tanımadıkları noktasında yaşadıkları tereddüt nişanlılıkta süre konusunu önemli hale getirir. Nişanlılık, eş adaylarının birbirini tanıdığı bir süreç olmaktan çok, evlilik kararın doğru olup olmadığının test edildiği bir dönemdir.

Çiftler Evliymiş Gibi Hareket Edip Birbirlerini Test Etmeliler

Birbirini tanımanın ardından, eş adaylarının evliliğe ilk adımı atarak nişanladıkları düşünülürse, nişanlılık döneminin süresinde tanıma konusu belirleyici olmamalıdır. Nişanlılık tarafların evlilik kararı üzerinde son bir kez düşünmesini sağlayacak ve birbirlerini evliymiş gibi test etmelerin yetecek kadar sürmelidir.

Bu Süre Ne Kadar Uzarsa Sorunlar O Kadar Artar

Bu süre de, kişilerin durumuna, evlilik öncesi yapılacak hazırlıklara göre değişir. Ancak süre ne kadar kısa olursa, o kadar iyidir. Çünkü bu dönem uzadıkça, daha fazla sorun yaşama riski artar.

Hem eş adaylarının hem de ailelerin şartlarının uzun süre birbirlerine uyması mümkün değildir. Süre uzadıkça, evlilik için duyulan maddi ve manevi ihtiyaçlar da çeşitlenir ve artar. Bu da ekonomik olarak aileleri, duygusal olarak da evlenecek gençleri yıpratır.

Ayrıca nişanlılık eş adaylarının ilişkisi açısından dış etkiye açık, zayıf bir dönemdir. Bu dönemi fidenin yeni dikildiği zamanalar benzetebiliriz.

Fide bu dönemde henüz kök salmadığı için en ufak bir rüzgardan zarar görebilir. Evlilik ilişkisinin henüzkök salmadığı nişanlılık döneminin kısa olması idealdir.

Konular :