SAĞLIK

Bebekler Niçin Sık Sık Ağlar? Ağlayan Bebekle Nasıl İletişim Kurulmalı?

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 22.05.2013 - Güncelleme : 14.09.2022

Geçmiş araştırmalar, ağlayan bebeklerin anında ve olumlu ilgi ile yaklaşılırsa, kendi haline bırakılanlara oranla, büyüdüklerinde ağlamaya daha az eğilimli olduklarını gösteriyor. Eğer ilk kez anne ve baba olduysanız yenidoğan bebeğiniz ağladığında onunla iletişim kurmakta sorunlar yaşayabilirsiniz, bu çok normal bir durum. 

Bebeğiniz ağladığında göstereceğiniz yakınlık ile onunla güven ve ilgiye dayalı, sevgi dolu bir bağın temellerini atarsınız. Hem siz hem de bebeğiniz bu zorlu ağlama dönemini atlatmaya çalışırken arada kurulan derin bağdan yarar göreceksiniz.

Bebeğinizin ilk ağlamasını hatırlıyor musunuz? Bebekler doğdukları andan itibaren iletişim kurmaya başlarlar.

İlk başta, yeni doğan bebeğinizin ağlaması yabancı bir dil gibi görünebilir. Ama siz farkına varmadan zamanla bebeğinizin "dilini" öğrenecek ve küçük çocuğunuzun ihtiyaçlarına cevap verebileceksiniz. Peki, bebekler özellikle de yenidoğan bebekler neden ağlar? Sık sık ağlayan bebekle nasıl iletişim kurulmalı? 

Ağlayan Bebekle Nasıl İletişim Kurulmalı

Yenidoğan bebek ve daha büyük bebekler neden sürekli ağlar? Hangi ağlama neye işaret eder?   

Ağlayan Bebek Nasıl Susturulur?

1. Ağlayan Bebekle Nasıl İletişim Kurulmalı?

Bebekler ağlama yeteneği ile doğarlar, bu şekilde bir süre iletişim kurarlar. Bebeğinizin ağlaması genellikle size bir şeylerin yanlış olduğunu söyler: Boş bir karın, ıslak bir alt, soğuk ayaklar, yorgunluk veya sarılmaya ihtiyaç duyma.

Bazen bir bebeğin neye ihtiyacı olduğu ağlama türüne göre belirlenebilir - örneğin, "Acıktım" ağlaması kısa ve tiz olabilirken, "üzüldüm" sesi dalgalı gelebilir. Siz farkına varmadan, muhtemelen bebeğinizin hangi ihtiyacı ifade ettiğini anlayabilecek ve buna göre yanıt verebileceksiniz.

Ancak bebekler, dünyanın tüm manzaraları ve sesleri tarafından boğulmuş hissettiklerinde ya da hiçbir açık neden olmaksızın ağlayabilirler. Bu nedenle, bebeğiniz ağlarsa ve hemen sakinleştirilemezse, ağlamanın bebeklerin aşırı yüklendiğinde tepki verme yollarından biri olduğunu unutmayın.

Bebekler ayrıca sizinle bağlantı kurmak için diğer sesleri, yüz ifadelerini ve vücut hareketlerini kullanır. Onları tanımayı öğrenmek ödüllendiricidir ve  bebeğinizle aranızdaki bağı güçlendirir.

Küçük çocuğunuzun sesinize nasıl tepki verdiğine dikkat edin. Sesi yemek, sıcaklık, dokunma ve rahatlık anlamına gelir. 

Bebeğiniz ağlıyorsa, yaklaşan sesinizin onları ne kadar çabuk susturduğuna bakın. Sevgi dolu tonlarda konuşurken bebeğinizin ne kadar yakından dinlediğini görün. 

Uzaklara bakarken bile, bebeğiniz siz konuşurken sesinize çok dikkat edecektir. Bebeğiniz, konuşmanızla birlikte vücut pozisyonunu veya yüz ifadesini ustaca ayarlayabilir, hatta kollarını ve bacaklarını zamanında hareket ettirebilir.

 

Ağlayan Bebeğe Nasıl Davranmalı?

2. Bebekler Niçin Ağlar?

Bebeğinizin ilk aylarda ağlamak için pek çok nedeni vardır. Bebeğiniz ağladığında onu rahatlatacak güvenli yollardan birini deneyin.

2.1.  Yenidoğan Bebeklerin Ağlama Nedenleri Neler Olabilir? (0-6 Ay Arası)

 • Açlık: Karnı acıktığında ağlayacaktır. Siz bir süre sonra bu ağlamayı tanıyacak ve ne zaman olacağını tahmin eder duruma geleceksiniz. Bebeğinizin beslenmesini belirli saatlerle kısıtlamak zorunda değilsiniz. ''Açlık ağlamasını'' duyduğunuzda onu besleyebilirsiniz.  

 • Susuzluk: Mama ile beslenen bebeklerde öğünler arasında sterilize edilmiş su verilebilir. Bebeğiniz, anne sütü ile besleniyorsa susadığını düşündüğünüz durumlarda, su vermek yerine onu emzirin.

 • Kucaklanma İsteği: Bebeklerin sizin fiziksel temasınıza gereksinimi vardır. Onu kucağınıza alın ve göğsünüze dayayarak, kalp atışlarınızı duymasını sağlayacak şekilde taşıyın. Ağladığında, hızlı bir şekilde aşağı yukarı sallanmaktan hoşlanmayabilir. Yavaş, yumuşak ve rahatlatıcı hareketlerle onu sallayabilirsiniz. Müzik dinletmek veya sizin söyleyeceğiniz bir şarkı da bebeğinizi rahatlatabilir.

 • Üstünün Değiştirilmesi: Bebeğiniz, giysilerinin çıkarılmasından hoşlanmayabilir. Bunun nedeni üşümesi değil, sadece içinde rahat ettiği uyku tulumu veya yeleğin çıkarılmasındandır. Onu mümkün olduğunca çabuk soyun ve onunla konuşmayı deneyin. Üstünü değiştirirken eğer üzerine bir havlu veya hafif bir örtü koyarsanız ağlamasının azaldığını göreceksiniz, çünkü kumaşa tutunacak ve onu cildi üzerinde hissedecektir. Bu dönem birkaç hafta içinde geçer.

 • Çok Sıcak veya Çok Soğuk: Bebeği uykuya yatırdığınızda oda sıcaklığı sabit olmalıdır. İdeal oda sıcaklığı 22 derecedir. Bebeklerin uyurken bez, yelek ve tulumdan başka bir şeye gereksinimleri yoktur. Üzerini çok fazla örtmeyin. Bebeğinizin vücut ısısını karnına dokunarak anlayabilirsiniz: Çok sıcak ise gereğinden fazla giydirmiş veya örtmüş olabilirsiniz.

 • Korku: Bebeğiniz yüksek seslerden, parlak ışıklardan, ani ve hızlı hareketlerden irkilip rahatsız olabilir. Bunun sonucu ağlarsa, onu göğsünüze dayayarak sakinleştirmeye çalışın. Mümkünse, sıkıntısının kaynağını ortadan kaldırın.

 • Kolik: Akşam yemeği saati ve bebeğiniz aniden ağlamaya başladı. Tanıdığınız bir ağlama değil, amansız bir çığlık ve hiçbir şekilde onu susturamıyorsunuz. Ağlaması o kadar güçlü ve ısrarlı ki yüzü kızarıyor, vücudu bir top şeklini alıyor. Bu ağlama nöbetleri günün düzenli parçaları haline geliyorsa, muhtemelen bebeğinizin kolik şikayeti vardır. Bebeğin 20 günlük ile 3 aylık görülen kolik sancılarına neyin sebep olduğu ve kesin tedavisi bilinmemektedir. Üç ayın sonunda kendiliğinden geçecek bu sancı süresince sakin ve sabırlı olmaya çalışın. 
   

Ağlayan Bebekle Nasıl İletişim Kurulmalı

Ağlayan bebeğinizi sakinleştirmek için bu uzman önerilerini deneyebilirisiniz.

 

Bebeğinizin Ağlamasının Sebebi Kolik Olabilir

Kolik Nasıl Tedavi Edilebilir?

Koliğin hiçbir bilinen tedavisi yoktur. Ancak bazı önlemler yararlı olabilmektedir: 

 • Öncelikle bebeğinizi bir doktora götürün ve ağlama ve karın ağrısına neden olabilecek diğer hastalıklarla ayırıcı tanısının yapılmasını sağlayın.
 • Bebeğinizin rahat ve tok olmasını sağlayın.
 • Bebeğinizi dik olarak kucağınıza alın ve sırtına minik darbeler vurarak sakinleştirmeye çalışın.
 • Biberonla beslenme 20 dakikadan az sürüyorsa daha az delikli bir biberon başıyla beslemeyi deneyin. Böylece emme arzusunu giderin.
 • Sessiz ve daha az aydınlık bir oda dış uyaranları azaltarak yardımcı olabilir. Bebeği korkutabilecek ani hareketlerden sakının.
 • On dakikadan fazla süredir bebeğiniz ağlıyorsa yüzüstü yatırmayı deneyin.

 

Ağlayan Bebekle Nasıl İletişim Kurulmalı

Sık sık ağlayan bebeğinizin neyi olduğunu merak etmeniz çok normal. 

 • Çok aktif bebeklerde bebeğin bir battaniye ile sarmalanması işe yarayabilir.
 • Bazı bebekler araba yolculuğu ile bazıları da saç kurutma makinası veya elektrik süpürgesi sesi ile sakinleşebilmektedirler.
 • Ana baba olarak çocuğunuzun sağlıklı bir bebek olduğunu, infantil koliğin çocuğunuzun büyüme ve gelişmesi üzerinde hiçbir olumsuz etkisi olmayacağını ve bir müddet sonra kendiliğinden geçeceğini unutmayın ve moralinizi bozmayın.
 • Bebeğinizi formül mamaları ile besliyorsanız mamayı değiştirin. İnek sütü proteini olan mamalar yerine soya formüllü mamalar bazen yararlı olabilmektedir. 
 • Bebeğinizi emziriyorsanız yediğiniz gıdalara dikkat edin (Lahana, karnabahar, brokoli, inek sütü, çikolata ve soğandan uzak durmayı deneyin.)
 • Koliklerde kullanılan hiçbir ilacın faydası kanıtlanamamıştır. Kimi zaman bazı yan etkilere neden olabilirler.

Bebeğinizin Neden Ağladığını Bulduğunuzda Onunla Rahat İletişim Kurabilirsiniz

2.2. 6 Aydan Büyük Bebeklerin Ağlamasının Nedeni Ne Olabilir?

Bebek büyüdükçe; hayal kırıklığı çocuğun sıkıntısının en büyük nedeni haline gelir. Emeklemeyi ve sonra da yürümeyi öğrendi mi dünyayı araştırma olanağı olacak, aynı zamanda başını belaya sokacaktır.

Onun kapıları açıp kapamasını mutfak dolabından eşyaları almasını engellemeye çalıştığınızda hayal kırıklığına bağlı göz yaşlarının akmaya başladığını göreceksiniz. Fakat kısa bir süre sonra ona oynayacak başka birşey verdiğinizde bunu unutacaktır.

Bebeğiniz 2-3 yaşına girdiğinde, ağlama nedenleri daha karmaşıklaşacak ve tercihlerini, duygularını içerecektir. Bebeğiniz daha önce bahsedilen nedenlerle ağlayabileceği gibi, ağlamayı dikkat çekmek için kullanabilecek, hatta bunu bir krize bile dönüştürebilecektir.

Kızgınlığını, korkularını ifade etmek için ağlayacaktır. Kendini güvende hissetmediği, sizden ayrı kaldığı hatta kısa bir süre için yan odaya geçtiğinizde dahi ağlayacaktır. Yeni birşeyler öğrendikçe, yeni insanlar tanıdığında, hoşuna gitmeyen şeyler olacak ve hemen gözyaşları akmaya başlayacaktır.

Zaman içinde, bebeğinizin ağlama nedenlerini belirleyip onu rahatlatacak yöntemleri bulacaksınız. Ancak bebeğinizi çok kısa süre dahi yalnız bırakamıyorsanız ve ciddi bir korku problemi oluştuğunu düşünüyorsanız doktorunuza danışın.

Ağlayan bebek nasıl susturulur

 Ağlama nöbetleri özellikle anneler üzerinde stres yaratabilir; bu sebeple arada sırada bebeğiniz olmadan yürüyüşe çıkmayı deneyebilirsiniz. 

Ağlayan Bebekle İletişim Nasıl Kurulur?

3. Bebeğiniz Ağlağında Onu Sakinleştirmek İçin Bunları Deneyin

Emzik ve biberon işe yarar, ancak bebeğinizin onu saatlerce emmesine izin vermeyin. Emzik ve biberonun tatlıya batırılması ve tatlı içeceklerle kullanılması diş çürüklerine neden olabilir.

Şarkı söyleyin ve onunla dans etmeyi deneyin. Radyo veya teypten gelen dinlendirici bir müzik işe yarayabilir. Tabii o çıngırak gibi gürültü çıkarabileceği bir oyuncağı da tercih edebilir. Seyredebileceği renkli ve hareketli birşeyler hoşuna gidecektir.

Kanguruda sizinle temas edebilecek şekilde tutun. Onunla yürüyüş yapın veya dans edin. Onu kollarınızda veya ayaklarınızda hafifçe sallayarak uyutmayı deneyin.

Onu arabanızla veya kendi bebek arabasıyla dışarı gezmeye çıkarın. Özellikle geceleri çok etkili bir yöntemdir. Bebeğinizin sık ağlaması sizin için büyük bir endişe kaynağı olabilir. Tüm gün boyunca ve her fırsatta ağlayan birçocukla uğraşmaktan sinirleriniz yıpranabilir.

4. Bebeğinizin Ağlaması Sizde Endişe Yaratmasın 

Bebeğinizin sık ağlaması sizin için büyük bir endişe kaynağı olabilir. Tüm gün boyunca ve her fırsatta ağlayan bir çocukla uğraşmaktan sinirleriniz yıpranabilir. Bebeğinin ağlamasından, her anne baba farklı şekillerde etkilenirler.

Arada Sırada Bebeğiniz Yanınızda Olmadan Dışarı Çıkmayı Deneyin 

Bazı anne babalar endişelenip, çocuklarının ağlamasından kendilerini sorıımlu tutarlar. Diğerleri bu gürültüden ve bölünen gecelerden rahatsız olurlar. Kendilerini kaybetme noktasına gelenler, eğer susmazsa çocuğu fiziksel olarak cezalandırmakla tehdit ederler. Böyle bir davranış, bebek tarafından kolayca algılanır ve çok daha fazla ağlamasına neden olur.

Eğer çocuğunuzun ağlaması sizi çok kötü etkiliyor ve onu hırpalayabileceğinizi hissediyorsanız, bu durumu bir yakınınızla veya doktorunuzla konuşun. Yeni anne baba olmak zordur, bu nedenle sıkıntınızı tartışmak sizi rahatlatacaktır. Kendinize de bir miktar zaman ayırmayı unutmayın ve arada sırada bebeğiniz yanınızda olmadan da dışarı çıkmayı deneyin.

5. Bebekle İletişim Nasıl Kurulur? 

Doğumdan sonra bebeğinizi kucağınıza alır almaz ilk bakışlarınızı, seslerinizi ve dokunuşlarınızı değiştirerek birbirinizle iletişim kurmaya başlayacaksınız. Bebekler duyuları aracılığıyla dünyayı çabucak öğrenirler, emin olun.

Fırsatınız olduğunda bebeğinizle konuşun: Bebeğiniz ne dediğinizi anlamasa da sakin, güven verici sesiniz güvenliği ifade eder. Yeni doğan bebeğiniz neredeyse her dokunuşla hayatı öğreniyor, bu yüzden çok sayıda hassas öpücükler verin ve küçük çocuğunuzun dünyayı rahatlatıcı bir yer olarak hissetmesini sağlayın.

Her zaman yeni doğan bebeğinizin çığlıklarına cevap verin: Bebekler çok fazla dikkatle şımartılamazlar. Çığlıklarına hızlı tepkiler, güvende olduklarını ve önemsendiklerini bilmelerini sağlar. Muhtemelen bebeğinizin tüm ihtiyaçlarını karşılasanız dahi ağlamasını susturamayacağınız  zamanlar olacaktır. Endişelenmeyin yorgun olabilir veya görünürde bir sebep olmadan sadece iyi bir ağlamaya ihtiyacı da olabilir.

Bebeğinizi sakinleştirmeye çalışın: Üzüldüklerinde, bazı bebekler sallanma veya odanın içinde ileri geri yürüme gibi hareketlerle teselli edilir. Diğerleri, yumuşak müzik veya elektrikli süpürgenin uğultusu gibi seslere tepki verir. Bu stresli dönemlerde bebeğinizi en iyi neyin rahatlattığını bulmak biraz zaman alabilir.

6. Ne Zaman Endişelenmeli?

Çoğu bebek, genellikle akşamın erken saatlerinde başlayan, her gün yaklaşık aynı saatte telaşlı, ağlamaklı bir dönemden geçer.  Tüm yenidoğanların ağlaması, huysuzluk yapması normal kabul edilir.   

Sağlıklı olan bir bebek en az 3 hafta boyunca günde 3 saatten fazla, haftada 3 günden fazla ağlıyorsa kolik olarak bilinen bir sorunu yaşıyor olabilir. Bu üzücü olabilir, ancak iyi haber şu ki çoğu bebek 3 veya 4 aylıkken bu durumu rahatça aşar.

Aşağıdaki durumlarda doktoru arayın:

 • Bebeğiniz uzun süre hiç susmadan ağladığında.
 • Çığlıkları size garip geldiğinde.
 • Ağlayan bebeğinizin aktivite azalması, yetersiz beslenme, ateş, nefes almada zorluk veya ağrı gibi başka semptomları gözlemlediğinizde. 

Diğer endişeleriniz varsa, özellikle de yenidoğan bebeğinizin işitme veya görme sorunu yaşayabileceğinden endişeleniyorsanız yine mutlaka doktorunu arayın. Gerekirse yenidoğanlar çeşitli testler geçirilebilir.  Unutmayın, bir sorun ne kadar erken tespit edilerse, o kadar iyi tedavi edilir.

Konular :

#Ağlayan bebek #Yenidoğan bebek #Bebekle iletişim