UYKU

Bebeğinizin Uyku Sorununu Nasıl Çözebilirsiniz? - 1

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 02.09.2011

Bebeğinizin Uyku Sorunun Üstesinden Nasıl Gelinir

Bebeğiniz için her şeyi yapmaya hazırsınız ancak doğumdan birkaç ay geçmesine rağmen geceleyin o saat başı uyanıyor; hatta bazen uyuduktan birkaç dakika sonra hemen ağlamaya başlıyor ve geceleriniz bir kabus gibi geçiyor; uykusuzsunuz, mutsuzsunuz...

Bu durum, birçok anne ve baba için tanıdık gelir ve maalesef artık bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçek vardır ki, uykusuzluk mutsuzluğu en çok tetikleyen unsurların başında gelmektedir.

Ancak üzülmeyin çünkü bunun da bir çaresi var. İşte size yardımcı olacağına inandığmız yazı diziminizin birincisi. Bebeğinizle tatlı uykular, rahat geceler için yapmanız gerekenler...

Bebeğinizi Rahatlatmak İşin Püf Noktası

Bebeğiniz altıncı ayına geldiğinde geceyi beslenmeden geçirebilir; ancak uyku düzenini geceleri beslenmek için uyanacak biçimde düzenlemiştir. Bebeğinizin gece beslenmelerini kesmek istiyorsanız, bunu önce yavaş yavaş sütünü azaltarak yapmalısınız. Gece öğününü bütünüyle kestikten sonra, ağladığı sürece yatağına gidip onu rahatlatmalısınız.

Bebeğinize Kendi Kendine Uyumasını Öğretmeniz Gerekiyor

Gece beslenmeleri sırasında bebeğinizin ağzında biberon ya da meme ile uyuyup kalmasına izin vermeyin. Emerek değil, kendi kendine uyuyabilmeyi öğrenmelidir. Göz kapakları kapandığı an, memeyi ağzından çıkarıp bebeğinizi yatağına yatırın.

Birkaç gece için beslemeye devam edin; ancak sütün miktarını azaltın. Uyusun ya da uyumasın yatağına yatırıp onu öperek yanından ayrılın.

Sabır Göstermeniz Sizi Başarıya Ulaştıracaktır

Meme veriyorsanız, bebek sütünüzün kokusunu alacağı için bu aşamada devreye eşinizin girmesine sağlayın. Ağlamaya devam ediyorsa beş dakika bekleyip yanına gidin ve sırtını sıvazlayarak onu rahatlatmaya çalışın. Daha sonra ağlasa bile yatağınıza geri dönün.

Her beş dakikada bir sırtını sıvazlamayı sürdürün. Kendinden geçercesine ağlarsa, kucağınıza alıp hıçkırıkları azalınca tekrar yatırın ve onu birkaç dakika kadar yalnız bırakın. Bu iş birkaç saatinizi alabilir; ancak sabırlı olmalısınız.

Sonraki birkaç gece boyunca beslemeyin. Bunun yerine, geceleri kesintisiz uyumayı öğreninceye dek gece uyanmalarına karşı, aynı başlık altında vereceğimiz bir sonraki makalemizdeki taktikleri devreye sokun.

Konular :