ÇOCUK EĞİTİMİ

İstanbul Modern'den Yarıyıl Tatili Atölye Çalışmaları

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 18.01.2013 - Güncelleme : 14.07.2022
İstanbul Modernden Yarıyıl Tatili Atölye Çalışmaları

İstanbul Modern, 7-12 yaş grubundaki çocuklar için, okulların yarıyıl tatilinde olduğu 28 Ocak – 8 Şubat 2013 tarihleri arasında sanatla dolu, eğlenceli bir program hazırladı. Her gün farklı bir etkinliğin düzenlendiği 7-12 Yaş Grubu İçin Yarıyıl Sanat Atölyeleri’nde çocuklar resim, heykel, fotoğraf, animasyon, yerleştirme ve performans gibi disiplinlerin yanı sıra edebiyat ve tasarımı da içeren uygulamalar yapıyorlar.

Haftanın Her Günü Farklı Program Uygulanıyor

Yarıyıl tatili boyunca çocuklara, sabah ve öğleden sonraları için iki program seçeneği sunuluyor.

Hafta içi her gün 09.00-12.00 saatleri arasında düzenlenen üç saatlik sabah atölyelerinde pazartesi günleri “Evcil Dostuma Özel Bir Mekan”, salı günleri “Çınar Ağacı Sahnesi”, çarşamba günleri “Lunapark Atölyesi”, perşembe günleri “Nuh’un Gemisi Animasyon Atölyesi” ve cuma günleri “Düşler Adası” başlıklı programlar düzenleniyor. Çocuklar bu atölyelerde, sanatta kendini ifade etmenin farklı yolları ve teknikleriyle tanışıyor.

Çocuklar bu atölye çalışmalarında, evlerine götürebilecekleri maketler kuruyor, masallardan yola çıkarak hayal güçlerinin sınırlarını zorluyor ve doğaçlama tekniğini kullanarak bir tiyatro oyunu sergiliyorlar. İki aşamalı olarak düzenlenen sabah atölyeleri, bir meyve molasıyla bölünüyor.

İstanbul Modernden Yarıyıl Tatili Atölye Çalışmaları

Hafta içi her gün 13.00-14.30 saatleri arasında düzenlenen bir buçuk saatlik öğleden sonra atölyelerinde pazartesi günleri “Konuşan Ejderhalar Kukla Yapım Atölyesi”, salı günleri “Kostüm Tasarım Atölyesi”, çarşamba günleri “Geleceğin Mimarları”, perşembe günleri “Renkli Hayvanlar”, cuma günleri “Mozaik Atölyesi” başlıklı programlar düzenleniyor. Çocuklar, bu atölye çalışmalarında sanatta kendilerini ifade etmenin farklı yolları ve teknikleriyle tanışıyorlar ve evlerine götürebilecekleri kuklalar ve maketler tasarlıyor, heykeller yaratıyorlar.

3 SAATLİK SABAH ATÖLYELERİ

"Evcil Dostuma Özel Bir Mekan"

28 OCAK, 4 ŞUBAT, 09.00-12.00

Çocuklar bu atölyede çevrelerinde yaşayan hayvanların yaşam biçimleri hakkında bilgilerini ve fikirlerini paylaşarak, sevdikleri hayvan dostları için barınaklar ve oyun alanları tasarlıyorlar. Böylece doğanın dengesini ve uyumunu korumanın temel adımı olarak hayvanların yaşam alanlarına duydukları saygıyı ortaya koyuyorlar.

"Çınar Ağacı Sahnesi"

29 OCAK, 5 ŞUBAT, 09.00-12.00

Günümüzün önemli yazar ve çizerlerinden Behiç Ak’ın “Yüksek Tansiyonlu Çınar Ağacı” adlı kitabının okunmasıyla başlayan atölye çalışması, çocukların doğal yaşama duyarlılıklarını artırmayı amaçlıyor. Drama çalışmalarının, kostüm ve dekor tasarımlarının gerçekleştirildiği programın sonunda doğaçlama bir tiyatro oyunu sahneleniyor. Çocuklar atölye çalışmasında oynadıkları tiyatro oyunun kaydını hatıra olarak yanlarında götürebiliyorlar.

Lunapark Atölyesi
30 OCAK, 6 ŞUBAT, 09.00-12.00

Çocuklar bu atölyede yapıları, işlevleri, kullanımları, mekanizmaları ve görünümleriyle dönme dolap, çarpışan araba, atlıkarınca gibi birimler üretiyor ve birlikte bir lunapark oluşturuyorlar. Bu sırada fikirlerini aktarıyor, üretim için kendilerine bir yol belirliyor, görev paylaşımında bulunuyor ve ahşap parçaları, kağıt, makas gibi malzemeleri kullanarak lunaparklarını kuruyorlar.

Nuh'un Gemisi Animasyon Atölyesi
31 OCAK, 7 ŞUBAT, 09.00-12.00

Bu atölyede çocuklar stopmotion tekniğini kullanarak Nuh efsanesini bir animasyon çalışmasında yorumluyorlar. Program, animasyon sanatının temel prensiplerinin denenerek keşfedilmesini amaçlıyor. Çocuklar günün hatırası olarak atölye çalışmasından, yarattıkları animasyonun kaydıyla ayrılıyorlar.

Düşler Adası
1, 8 ŞUBAT, 09.00-12.00

Bu atölye çalışmasında çocuklar, James Matthew Barrie’nin “Peter Pan” kitabının özetini dinliyor, hikayenin geçtiği Düşler Ülkesi’ni hayal ediyor ve son olarak buranın bir maketini kurup boyuyorlar.

İstanbul Modernden Yarıyıl Tatili Atölye Çalışmaları

1,5 SAATLİK ÖĞLEDEN SONRA ATÖLYELERİ

"Konuşan Ejderhalar Kukla Yapım Atölyesi"
28 OCAK, 4 ŞUBAT, 13.00-14.30

Çocuklar bu atölye çalışmasına masallara konu olan efsanevi ejderhaların görüntülerini ve olağanüstü güçlerini hayal ederek başlıyorlar. Renkli kağıtları ve kumaşları bir araya getiriyor, ejderhalarını tasarlıyor ve tasarladıkları ejderhalarla doğaçlama bir kukla oyunu sahneleyerek programı tamamlıyorlar.

Kostüm Tasarım Atölyesi
29 OCAK, 5 ŞUBAT, 13.00-14.30

Bu atölyede çocuklar, uzman rehber eşliğinde İstanbul Modern’i gezerek yapıtlardaki
renk kullanımını ve lekeci anlatımları inceliyor, ardından inceledikleri yapıtlardan hoşlarına giden renkleri ve lekeleri tasarlayacakları kostümlere taşıyorlar.

Geleceğin Mimarları
30 OCAK, 6 ŞUBAT, 13.00-14.30

Çocuklar bu atölyede onlar için özel hazırlanmış geometrik biçimleri bir araya getirip boyayarak oyun alanlarıyla dolu yeşil bir kent yaratıyorlar. Çalışma, çocuklarda kent kavramını geliştirmeyi ve çevre bilincini güçlendirmeyi amaçlıyor.

Renkli Hayvanlar
31 OCAK, 7 ŞUBAT, 13.00-14.30

Sanatta form ve figür kavramına odaklanan atölye çalışmasında çocuklar, etkinliğe İstanbul Modern’in koleksiyon

sergisinde yer alan heykel formlarını ve figüratif çalışmaları inceleyerek başlıyorlar. Programın uygulama aşamasında, farklı hayvanlarla ilgili ipuçları veren formları bir araya getirerek figüratif heykeller yaratıyorlar.

Mozaik Atölyesi
1, 8 ŞUBAT, 13.00-14.30

Bu atölye çalışması

ilk örnekleri tarih öncesi yıllara kadar uzanan mozaik sanatına ve mozaik sanatından esinlenilerek üretilmiş modern ve çağdaş sanat yapıtlarına odaklanıyor. Müze uzmanlarıyla birlikte koleksiyon sergisini gezen çocuklar, atölye çalışmasında farklı renklerdeki küçük ahşap parçaları bir araya getirerek mozaikler üretiyorlar.

Atölyeler ücretlidir. Katılım kontenjanla sınırlıdır.

Programlar hakkında ayrıntılı bilgi ve kayıt için: 0212 334 73 52 no.lu telefonu arayabilirsiniz.

Konular :
BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR