DAVRANIŞ SORUNLARI

Çocuğunuzun Öfke Nöbetiyle Nasıl Baş Edebilirsiniz?

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 24.07.2012

Çocuğunuzun Öfke Nöbetiyle Nasıl Baş Edebilirsiniz

Çocuklarda öfke nöbetleri genelikle 1.5 -2.5 yaş civarında sıklıkla görülür. Bu dönem, anne-baba ve çocuk arasında ilk çekişmenin yaşandığı bir dönem olduğu için, onların dengeli ve tutarlı davranışları sürecin kolay atlatılmasında önemli bir etkendir. Uzmanlar, bu süreçten çocuğun sağlıklı şekilde çıkabilmesinde uygun anne baba tutumunun belirleyici olduğunu söylüyor. Peki ama öfke nöbeti sırasında uygun ebeveyn tutumu nasıl olmalıdır? İşte uzmanlardan anne babalara altın öneriler.

Öfke Nöbetleri Doğal Bir Durumdur

Öfke nöbeti sırasında çocuklar ağlar, tutturur, kendilerini yere atarlar hatta zaman zaman başlarını yere yada duvara vurur, nefeslerini tutarlar. Çocukların mizaç yapıları değişkenlik gösterdiği gibi öfke nöbeti yaşama şekilleri ve sıklıkları da değişkendir.

Bu dönemin doğal bir gelişim süreci olduğunu unutmayın.

Çocuğunuzun 2-3 yaş tepkilerini kişisel olarak algılamayın, özellikle kalabalık ortamlarda kendiniz başarısız hissetmeyin ve utanmayın. Kimse sizin kötü anne-baba olduğunuzu düşünmeyecektir.

Çaresiz hissetmeyin. Bu dönemde çocuğunuzun duygularını kontrol etme becerisinin henüz tam olarak gelişmediğini unutmayın.

Öfke nöbetlerinde çocuğunuzun da hissettiğini ve en az sizin kadar yıprandığını unutmayın.

Çocuğunuzu iyi gözlemleyerek hangi durumlarda aşırı öfkeli tepki verdiğini fark ederek öfke nöbeti yaratacak ortamlar oluşturmaktan kaçının.

Yaşadığı küçük hayal kırıklıkları çocuğun gelecekteki problem çözme becerisinin güçlü olması açsıından çok önemli deneyimlerdir. Hayal kırıklığı yaşamaması için aşırı koruyucu davranmaktan kaçının.

Çocuğunuzun Öfke Nöbetiyle Nasıl Baş Edebilirsiniz

Çocuğunuzun dikkatini bir oyuncağa ya da başka bir yöne çekin, onu öfkelendiren konudan uzaklaşmasını sağlayın. Ancak bu yöntemi öfke nöbeti sırasında uygulamayın. Çocuk öfkelendiği zaman istediğinin yapıldığını fark ederse bu nöbetlerin sıklığı artacaktır.

Çocuğunuza duygularını ifade ederken kullanabileceği kelimeleri öğretin.

Çocuğunuza içindeki öfkeyi dışa vurması için fırsat tanıyın; örneğin yüksek sesle şarkı söylemek, parkta koşmak gibi.

Aldığınız her türlü önleme rağmen çocuğunuz bir ya da birkaç öfke nöbeti geçirecektir. Bu durumda çocuğunuz sakinleşince ona sarılarak kucağınıza alarak onunla konuşun. Bu durumla ilgili duygularınızı söyleyin ama mutlaka onu ne kadar sevdiğinizi de.

Öfke nöbetleri neden olur?

Öfke nöbetleri çocukların gelişiminin doğal bir sürecidir. Fakat bu süreçten çocukların sağlıklı bir biçimde çıkabilmesi ve nöbetlerin sorun olmasını önlemek için bu davranışlar iyi tanınmalı ve kontrol edilmelidir.

Öfke nöbetleri, çocukların bağlanma ve bağımsızlaşma arasında yaşadığı içsel çatışmanın dışa vurumu olarak yorumlanabilir. Bu dönemde çocukların otonomi kazanma arzusu çok yüksektir. Bağımsızlık ve çevre üstünde kontrol sahibi olmak isterler, ("kendim yapabilirim", "bunu ben yapıcam" vs.). Nöbetler çocukların fiziksel olarak zorlandıkları yada bilişsel becerilerine kıyasla zor olan durumlarda ortaya cıkar. Ayrıca bu yaş döneminde çocukların dil becerilerinin kendi istek ve duygularını dile getirebilecek düzeyde henüz gelişmediğini düşünürsek, çocukların yaşadığı gerginlik ve hayal kırıklığı kaçınılmazdır.

Hangi durumlarda bir uzmana danışılmalı?

•Çocuğunuz sık (günde yaklaşık 3 kereden fazla) ve uzun süreli (yaklaşık 15 dakikadan uzun) öfke nöbetleri yaşıyor ve kendi kendine yatışmakta güçlük çekiyor ise,

•Çocuğunuz 4 yaşını geçmiş olmasına rağmen öfke nöbetleri yaşamaya devam ediyor ise,

•Çocuğunuz öfke nöbetleri sırasında kendisine veya çevresine zarar veriyor ve saldırgan davranışlar gösteriyor ise,

•Çocuğunuzun öfke nöbetleri sırasında duygularınızı kontrol edemiyor ve nasıl davranmanız gerektiğini bilemiyor iseniz bir uzmana danışmalısınız.

Konular :