CİLT BAKIMI VE ESTETİK

Sağlıklı Bir Cilt Hayal Değil

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 25.10.2010

Sağlıklı Bir Cilt Hayal Değil

Aşırı soğuk havalarda cildiniz gerekli olan nemini kaybedebilir ve bu nedenle de kuruyabilir. Ciddi kaygılar ve yoğun stres altında yoğrulan genel yaşam şekli düşünülecek olursa, cildin yorgun ve yıpranmış görünmesinin tek sebebinin harcanan yıllar olmadığı yadsınamaz bir gerçek. Soğuk kış günlerine girmeye başladığımız şu günlerde cilt tipiniz için uygun nemlendiricileri uygulamayı ihmal etmeyin.

Günlük yaşamın koşuşturma içinde kendinize ayıracağınız 10 dakika ile sağlıklı ve pırıl pırıl bir cilde sahip olabilmenin ne kadar kolay olduğunu anlayacaksınız.

Bir fincan içinde, bir kaşık balı, bir kaşık limon suyunu ve kıvamın koyuluğunu bozmayacak miktarda sütü karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı yüzünüze ve boynunuza yaydıktan sonra hafifçe kuruyana kadar bekleyin. Maskeyi nemli bir sünger yardımıyla silerek temizleyin. Balın bıraktığı iz, ışıl ışıl bir cilde sahip olmanızı sağlayacaktır.

İşte size cilt sağlığınızı korumanın ipuçları:

1. Öncelikle sigara içmeyin: Sigara cildin ihtiyacı olan oksijeni azalttığı için cildinizin yenilenmesini engeller. Cildinizin solgun görünmesine neden olur.

2. Sağlıklı beslenin: Cildiniz yediklerinizin yansımasıdır. Dolayısıyla vücudunuz için uygulayacağınız sağlıklı beslenme alışkanlıkları, cildiniz için de son derece faydalı olacaktır. Bol sebze ve meyve, lifli tahıllar, az yağlı, az şekerli ve az tuzlu gıdaları tercih edin. Yemeklerinizde asitli içecekler yerine yoğur veya ayranı tercih edebilirsiniz. Unutmayın yoğurt cildinizi içten besleyerek cildinizin sağlıklı kalmasına yardımcı olur.

3. Bu aylarda bol miktarda E ve C vitamini içeren besinler tüketmeye özen gösterin. Özellikle ıspanak, semizotu, pazı, marul gibi yeşil sebzeleri çiğ olarak tüketin.

4. Dışarı çıkarken cildinize nemlendirici kreminizi sürmeyi unutmayın. Veya kayısı, susam yağı gibi bitkisel yağlarla da cildinizi nemlendirebilirsiniz.

5. Yüzünüzü periyodik aralıklarla maden suyu ile yıkayın.

6. Cildinize haftada bir kez peeling yapın. Böylelikle cildinizdeki ölü derileri atmış yerin taptaze, yumuşacık bir ciltte sahip olursunuz.

7. Cilt kırışıklıklarının önemli bir nedeni güneş ışınlarıdır. Cilt tipinize uygun güneş koruyucunuzu dışarıya çıktığınızda sürmeyi unutmayın.

8. Kış aylarında çok sık görülen dudak çatlakları için de vazelin sürebilir böylelikle dudağınızın doğal nemini korumuş olursunuz.

9. Cildinizi bol bol nemlendirin: Günlük cilt temizliğinizin yanı sıra haftada bir maske veya nemlendiricinizi bol miktarda nemlendirici kreminizi sürerek 5-15 dakika nemlendirmeye bırakın. Daha sonra yüzünüzdeki kremin fazlasını bir mendil yardımıyla alın.

10. Ve son olarak bol bol su içmeyi unutmayın. Cildinizin sürekli nemli kalmasını ancak su ile sağlayabilirsiniz.

11. Gerek cilt sağlığımız gerekse genel sağlığımız için bol yeşil çayı ayrıca adaçayı, kuşburnu, keki biberiye ginseng, mate gibi doğal bitki çaylarını içmek son derece yararlıdır.

Konular :