MAKYAJ

Kumral ve Esmerler Nasıl Makyaj Yapmalı?

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 22.08.2010

Kumral ve Esmerler Nasıl Makyaj Yapmalı

Her cilt birbiriyle aynı değildir. Saç rengi, cilt renginin belirlenmesinde ölçü olabilir. Farklı cilt renkleri için farklı makyaj önerilebilir.

Kumralların ve esmerlerin; saç ve ten renkleri de çok çeşitlilik gösterir. Soluk ten rengi olan esmerlerin ciltleri kurumaya yatkındır.

Bu tip ciltler için yağ esaslı bir nemlendirici kullanılmalı ve doğal olarak üretilen sebum (yağ) miktarının artması sağlanmalıdır. Fazlaca yağlı ciltlere sahip onalar daha kuvvetli temizleyici kremlere gereksinim duyarlar, gözeneklerin açılması, siyah noktaların oluşmaması için bu tür temizleyiciler uygundur ve sivilce oluşumunu da engeller.

Soluk tenli kumrallar, düzenli bir biçimde cilt temizliği yapmalıdır. Genellikle hafif ve su esaslı nemlendiriciler kullanarak, cildin nem dengesi korunmalıdır. Bu tür esmerler, genellikle cansız ve kuru görünümlü saçlara sahiptir; bu vücutlarında, hücre bazındaki su oranının düşüklüğü ile ilgili bir durumdur.

Saçları sağlıklı tutmak için bol bol su ve meyve suyu içilmelidir ve her banyodan sonra saçlar kremlenmeli, sert şampuanlardan kaçınılmalı ve olduğunca az fırçalanmalıdır. Makyaj malzemelerinin seçiminde ise, cilt rengi iyice tanınmalı ve ona uygun renkler seçilmelidir.

Kumral ve esmerler, açık renklilere göre daha çok makyaj yapabilirler. Açık tenli esmerler açık mor, kahverengi, şeftali tonları, pembe ve yeşil gibi yumuşak renkleri tercih edebilirler. Kumral ve esmerlerin dikkat etmesi gereken en önemli nokta, yüz ve boyun arasındaki renk farklılığıdır. Bu fark fondöten ya da pudra sürülerek giderilebilir. Kalın ve siyah kirpikler, bütün esmerlerin belirgin özelliklerindendir.

Zengin ve canlı renkler, özellikle altın rengi, kumral ve esmerlerde iyi görüntü verir. Saydam pudralar yerine, hafif renklendirilmiş pudralarla yüzü renklendirmek cilde canlılık verir.

Çok Koyu Tenli Esmerler İçin Makyaj

Çok koyu tenlilerin ciltleri hassas ve hatta alerjik bir yapıya sahiptir. Bu nedenle kullanılacak kozmetik ürünlerin özenle seçilmesi gereklidir.

Bu cilt tipi için çok koyu renkler, saç rengiyle uyum sağlayamayacağı içni kullanımamalıdır. Rahatlıkla kullanılabilecek renkler arsanda bakır, kızıl kahve, altın rengi, yeşil ve maviler önerilebilir. Yüz için ağır bir fondötenden çok hafifçe renklendirilmiş pudralar tercih edilmelidir.

Mat bir görünüş için saydam bir pudra sürülebilir. Yüzde kırmızı görüntü yaratabilecek allıktan kaçınılmalıdır. Pembe renkler yerine bakır, şeftali ve toprak renkleri tercih edilmelidir. Dudaklar kahverengi kalemle çerçevelendirilerek pas, şeftali, bakır ve koyu portakal tonlarında bir rujla renklendirilir.

Konular :