MAKYAJ

Sarışınlar Nasıl Makyaj Yapmalı?

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 22.08.2010

Sarışınlar Nasıl Makyaj Yapmalı

Sarışınların ciltleri kendi aralarında da farklılık gösterdikleri için, hepsini bir tek cilt bakımı ve makyaj uygulaması altında gruplandırmak zordur. Bütün bu zorluğa karşın, sarışınlar, açık ve koyu tenli olarak gruplandırılabilir.

Güzellik uzmanları, sarışın bayanların karakteristik özelliklerini kullanmaları konusunda hemfikir.

Sarışın da olsanız esmer de olsanız iyi bir makyaj için öncelikle iyi bir zemin hazırlamanız gerek ki bu da cildiniz için doğru olan fondöteni seçmeniz anlamına geliyor. Ve fondöteni cilt tonunuza göre seçmelisiniz, saç renginize göre değil.

Doğru renkler özelliklerinizi gözler önüne serer, zira sarışınların teninin kaldırmayacağı renk yok denecek kadar azdır. Fakat makyaj yapıp hiç makyaj yapmamış gibi solgun görünmek de var. Bu yüzden sarışınlar, orta tonlarda renkleri tercih etmeliler; örneğin, kahveler ve altın tonları tam sarışınlara göredir.

Açık sarışınların, genellikle pembe-beyaz bir tenleri, kurumaya elverişli bir ciltleri ve açık renk kirpik ve kaşları vardır. Cilt bakımı olarak açık tenliler, ciltlerini sabah-akşam olmak üzere günde iki kere temizlemelidirler. Bu temizleme işlemi sırasında yumuşak sabun ve suyun yanında, hafif temizleme sütleri ve alkolsüz tonikler kullanılmalıdır. Cildin iyi nemlendirilmesi de gerekir.

Çok soğuk ve sıcak günlerde ekstra nemlendiriciler kullanılmalıdır; çünkü cilt tipleri çatlamaya ve güneş yanıklarına uygundur. Ciltleri çok kuru olanlar, haftada bir kez olmak üzere kendilerine maske uygulayabilirler. Ciltlerinin hassas olmaları nedeniyle krem ve şampuan seçiminde de dikkatli olmaları gerekmektedir.

Daha koyu bir ten rengine sahip olan sarışınlarsa -ki bunlar açık kumraldır- ciltlerini koruma konusunda daha şanslı sayılırlar; çünkü ciltlerinin rengi daha koyu olduğu için daha fazla sebum yani yağ üretirler. Bu grup sarışınların kirpik ve kaş renkleri de koyudur; ciltleri yağlanmaya uygundur. Burada yapılması gereken en önemli konu, cilt tipinin özenle incelenmesidir.

Cilt temizliği için, ürün seçiminde gözenekleri tamamıyla açabilecek kozmetikler seçilmelidir. Tonik kullanımında cilt tipi hassas değilse alkollü, aksi durumda alkolsüz tonik kullanılmalı ve su esaslı bir nemlendirici ile cilt nemlendirilmelidir. Makyaj malzemeleri seçiminde doğru renkleri seçmek ve aşırı makyajdan kaçınmak iyi sonuç verir.

Sarışınlar için genel kural, kozmetikleri düzenli; ancak hafif olarak uygulamak, kullanılan renkleri birbirine karıştırmamaktır. Yumuşak renkler, daha koyu sarışınlar için uygundur. Koyu sarışınlar, yumuşak kahverengi ve şeftali tonları kullanmalıdırlar.

Konular :