SAÇ BAKIM VE MODELLERİ

Her Saç Tipine Göre 8 Nem Maskesi

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 24.07.2013

Her Saç Tipine Göre 8 Nem Maskesi

Yumurta, yoğurt ve bal... İlk bakışta lezzetli bir kahvaltı önerisi gibi geliyor öyle değil mi?.. Tamamen doğal bu gıdalarla saçlarınıza nemlendirip canlandırabileceğini biliyor musunuz?

Sadece bunlarla değil, avokado gibi saç için son derecefaydalı yağların bulunduğu birçok gıdayla doğal ve ucuz yollardan saçlarınızı mükemmel bir görünüme kavuşturabilirsiniz.

1)Yumurta ile Tüm Saçlar İçin Nem Maskesi

“Evde Doğal Güzellik” kitabının yazarı Janice Cox, yağ ve protein açısından zengin yumurta sarısının saçlar için doğal bir nemlendirici madde olduğunu söylüyor.

Nasıl Kullanılır?

Yumurta sarısı, kuru ve kırılgan saçları nemlendirir, eski canlılığını ve parlaklığını geri kazandırır. Normal saçlar, yumurtanın bütününü kullanabilir. Yağlı saçlar ise yalnızca yumurta akı ile bu saç maskesini yapabilir.

1/2 su bardağı yumurta karışımını temiz ve nemli saçınıza uygulayın. Saçlarınızınihtiyacıkadaryumurta kullanın. Saçınıza ve kafa derinize masaj yaparak saçlarınıza yumurtayı sürün. Maskeyi saçınızda 20 dakika bekletin. Daha sonra saçınızı soğuk su ile durulayın ve daha sonra şampuanla saçlarınızı temizleyin.

Ayda bir kez bu maskeyi uygulayabilirsiniz. Yağlı saçları olanlar iki haftada bir bu maskeyi uygulayabilir.

2) Nemini Kaybetmiş Mat Saçlar İçin Yoğurt Maskesi

Hava kirliliği, boya ve bakım ihmali saçların mat ve cansız görünmesine neden olur. Yoğurt gibi süt ve süt ürünleriyle saçlarınızdaki mat görünümü yok edip, saçlarınızıncanlı ve parlak görünmesini sağlayabilirsiniz.“Kozmetik Yemek” adlı kitabın yazarı Lise Belkin, süt ürünlerindeki yağın saçları doğal yollardannemlendirdiğini, laktik asiti nazikçe saçlardan uzaklaştırdığını söylüyor.

Nasıl Uygulanır?

Temiz ve nemli saçınıza 1/2 su bardağı ev yapımı yoğurdu sürün. Saçınızda 20 dakika bekletin. Saçınızı ılık su ile durulayın. Daha sonra soğuk su ile durulayın. Her zamanki gibi şampuanlayın.

Bu maskeyi iki haftada bir uygulayabilirsiniz.

3) Kaşıntılı Saç Derisi için Zeytinyağı Maskesi

Yanlışbeslenme, stres ve hava koşulları saç diplerinde pullanmaya, kepeklenmeye doğal olarak da kaşıntıya neden olabilir. Limon suyu ve zeytinyağı karışımının mucizevi etkisiyle bu sorunun üstesinden gelebileceğinizi biliyor muydunuz?

Zeytinyağı saçı nemlendirir, limon suyundaki asit, derinizi rahatlatarak, kafanızdaki pul pul dökülmeleri önler.

Nasıl Uygulanır?

Malzemeler:

2 yemek kaşığı limon suyu
2 yemek kaşığı zeytinyağı
2 yemek kaşığı su

Tüm malzemeleri cam bir kasede karıştırın. Nemli saç diplerinize masaj yaparak uygulayın. Maskeyi saçınızda 20 dakika bekletin. Sonra ılık suyla durulayın ve her zamanki gibişampuanlayın.

Maskeyi iki haftada bir uygulayabilirsiniz.

Her Saç Tipine Göre 8 Nem Maskesi

4)İnce Telli Saçlar İçin Bira Maskesi

Fermente bir içecek olan bira, içindeki maya sayesinde saçlar için inanılmaz besleyicidir.

Nasıl Kullanılır?

Bir kap içine 1/2 su bardağı birayı dökün. Birkaç saat mutfak tezgahında bekletin. 1 tatlı kaşığı ayçiçek yağı ve 1 adet çiğ yumurtayı biranın içine ilave edin ve karıştırın. Temiz ve soğuk su ile nemlendirdiğiniz saçınıza uygulayın. 15 dakika saçınızda bekletmeniz yeterlidir.

Veya kuru saçlarınızın üzerine, sprey şişeye koyduğunuz bira maskesiyle saçlarınızı ıslatabilirsiniz. Daha sonra saçlarınızı durulayın.

Maskeyi her iki haftada bir uygulayabilirsiniz.

5) Kuru ve Güneşten, Havuzdan Yıpranmış Saçlar İçin Bal Maskesi


Sert ve klorlu su ve güneşe aşırı maruz kalmak saçın nem dengesini bozar. Tatil dönüşü saçlarınızauygulayabileceğinizdoğal nemlendirici bakım maskesi tarif:

Tarif 1:

1/2 fincan doğal bal ile saçlarınıza masaj yapın ve saçınızda 20 dakika bekletin. Balı saçınıza daha rahat uygulayabilmek için içine 1-2 yemek kaşığı zeytinyağı ilave edebilirsiniz.

Tarif 2 :

Güneşten ve havuz suyundan zarar görmüş saçlar için, avokado veya yumurta sarısı gibi proteinden zengin bir gıdaya, 2 yemek kaşığı bal ilave ederek de saçınıza nem maskesi yapabilirsiniz. Saçıınızda 20 dakika bekletmeniz yeterli. Önce saçınızı ılık su ile durulayın, daha sonra her zamanki gibi şampuanlayın.

Ayda bir kez bu maskeyi uygulayabilirsiniz

6) Yağlı Saçlar İçin Doğal Nem Maskesi

Yağlı saçlar için mısır unu veya mısır nişastası doğal nemlendirici bir maddedir.

Nasıl Uygulanır?

Boş bir tuzluğu 1 yemek kaşığı mısır unu veya mısır nişastası ile doldurun. Kuru saçlarınıza ve saç derinize serpin. 10 dakika sonra bir fırça ile saçlarınızdan mısır nişastasını temizleyin. Saçlarınızın yağlığından çok şikayetçiyseniz bu tedaviyi her gün uygulayabilirsiniz.

Her Saç Tipine Göre 8 Nem Maskesi

7) Kıvırcık Saçlar İçin Avokado Maskesi

1/2 rendelenmiş avokadonun içine 1-2 yemek kaşığı mayonez, 1 adet yumurta sarısı ekleyin, iyice çırpın. Saç ve saç diplerinize uygulayın. Saçları besler ve saçlarınızdaki elektiriklenmeyi önleyerek, buklelerin daha güzel görünmesini sağlar.

Maskeyi saçınızda 15 dakika bekletin. Önce saçlarınızı durulayın daha sonra saçlarınızı her zamanki gibi şampuanlayın.

Maskeyi iki haftada bir uygulayabilirsiniz.

8) Kabartma Tozuyla Tüm Saçlar İçin Nem Maskesi

1-2 yemek kaşığı kabartma tozuna az miktarda su ilave edin. Nemli saçınıza sürün ve 15 dakika bekletin. Saçlarınızı soğuk su ile durulayın, daha sonra şampuanlayın.

Her iki haftada bir uygulayabilirsiniz.

Konular :