HAMİLELİK ÖNCESİ

33'ten Sonra Doğuranların Ömrü Uzuyor

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 01.07.2014

33ten Sonra Doguranların Omru Uzuyor

Amerikalı bilim adamları, 33 yaşından sonra son bebeğini doğuran kadınların ömrünün daha uzun olduğunu belirledi. Araştırmacılara göre; 40 yaşından sonra doğuranların 100 yaşını görme ihtimali 4 kat fazla.

100 Yaşını Görme İhtimali 4 Kat Artıyor

ABD'deki Boston Üniversitesi'nden bilim adamlarının araştırması, 33 yaşından sonra son bebeğini doğuran kadınların ömrünün daha uzun olduğunu gösterdi.

Araştırma, 33 yaşından sonra tüp bebek gibi yöntemlere başvurmadan bebek sahibi olan kadınların 95 yaşına kadar yaşama ihtimalinin 2 kat artığını ortaya koydu. 40 yaşından sonra doğuranların ise 100 yaşını görme ihtimalinin 4 kat fazla olduğu belirlendi.

Bilim adamları, 95 yaşına kadar yaşayan 311 kadının sağlık verilerini, daha erken yaşamını yitiren kadınlarınkiyle karşılaştırdı.

Araştırmaya imza atanlardan Prof. Thomas Perls, doğal yollardan ileri yaşta gebe kalabilmenin kadının üreme sisteminin, dolayısıyla tüm vücudunun yavaş yaşlandığının bir göstergesi olduğunu vurguladı.

İlk Bebeği Ne Zaman Doğurmalı?

Ancak sonuçların kadınların geç bebek sahibi olması gerektiği anlamına gelmediğini belirten Perls, vücudun geç yaşlanmasının ileri yaşta doğurmayı mümkün kılan genetik bir yatkınlık olduğuna dikkati çekti.

Fakat İleri Yaşta Düşük Riski 2 KatArtıyor

Peris, 40'lı yaşlardan sonra düşük riskinin 20'li yaşlardan 2 kat fazla olduğunu da hatırlattı.

AA

Konular :