PSİKOLOJİ VE KİŞİSEL GELİŞİM

Aşırı Gururlu Bir İnsana Nasıl Davranmak Gerekir?

Melis Demiryas Melis DEMİRYAS
Yayın : 07.02.2014 - Güncelleme : 06.06.2024

Gurur duygusunun özellikle gençlikte erişkinlerin hayatından çok daha fazla önem arz ettiğini söyleyen Prof. Dr. Nevzat Tarhan "Duyguların Psikolojisi" adlı kitabında ergenlikten yetişkinliğe aşırı gururlu insanlara nasıl davranılması gerektiğini bakın nasıl anlatıyor.

Aşırı Gururlu Bir İnsana Nasıl Davranmak Gerekir

Aşırı Gururun Sebebi Kibir ve Ego Olabiliyor 

1. Ergenlik Dönemindeki Gururla Nasıl Başedilir?

Ergenlerin, yetişkinlerle mücadele etmelerinin bir sebebi de gururdur. Bu davranış, bize ergenlikte gururu ön plana çıkarmanın ihtiyaç olduğunu gösterir. Aile büyükleri ergendeki bu duygunun farkına varılırsa yaptığı iyi şeyleri takdir edip överek çocukta özgüven oluşumunu sağlayıp onun gelişimine katkıda bulunurlar.

Ergenlik dönemindeki kişiler sık sık hayali özdeşleşmelere başvururlar. Bir sanatçıyla, liderle ya da markayla özdeşim kurmak, onlara geçici bir mutluluk getirir. Genç o anda kendi kendisine yapay bir değerlilik hissi oluşturmakta ve bunun verdiği keyfi yaşamaktadır.

Aynı zamanda bu durum onu hakikaten uzaklaştırarak benlik duygusunu zayıflatmaktadır. Gerçek hayata döndüğü zaman, hayalle gerçek arasındaki farkı görüp bocalaması da muhtemel durumlardandır.

 

Aşırı Gururlu Kişilere Doğru Yaklaşım Önerileri 

2. Peki Ama Aşırı Gururlu Birine Nasıl Davranmak Gerekir?

Gururlu ve kibirli insanların değer verdikleri en önemli şey egolarıdır. Fakat karşılarındaki insanları kendilerine karşı kararlı ve ciddi gördüklerinde değişim ihtiyacı hissederler. Bu kimselere açıkça ultimatom vermek gerekir.

Zira, gururlu insanla mücadele etmek ancak net bir tavır sergilenirse mümkün olabilir. Onları kırmamak için her söylediklerine “evet” derseniz, kendilerini sizi alt etmiş gibi hissederler. İncinmemeleri için yanlışlarına karşın onları korursanız, aslında onlara zarar vermiş olursunuz.

 

3. Aşırı Gururlu İnsanları Kimler Eleştirebilir?

Gururlu kişileri, hata yaptıklarında eleştirebilirsiniz ama bundan önce onların nazarında güçlü olmanız gerekir. Eleştirmediğiniz takdirde, övgüyü değil, susmayı tercih edebilirsiniz.

Gururlu insanlar, önem verdikleri kişilerin onayını almak için adeta çırpınırlar. Egolarını patlatmadığınız sürece, size kendilerini ispatlamak zorundaymış gibi davranırlar. İlişkileri esnasında daha çok kendi zekâlarını gösterme telaşındadırlar.

Aşırı Gururlu Bir İnsana Nasıl Davranmak Gerekir

Kendini çok değerli bulan biriyle ilişki kurmak zorundaysanız, kararlı ve tutarlı olmanız ilk şarttır. Ne istediğinizi bilmeli, her şeyi açık açık anlatmalı, gerekirse pazarlık yapmalısınız. Ona yaptıracağınız bir işte bunun bedelini peşin olarak anlatmazsanız sonradan incinebilirsiniz.

 

Aşırı Gururlu ve Bencil İnsanların Karşısında Nasıl Davranmalı?

4. Bu Kişi Çok Yakınınızdaysa Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Gururlu ve bencil bir insanla evlenen, birlikteliği olan, beraber çalışan kişiler sürekli fedakârlık etmeye devam ederlerse o kişi yüceltirler. Ama ona egosuna zarar verecek şekilde yaklaşırlarsa uyuşmazlık ortaya çıkar. 

Gururlu ve bencil insanların karşısında kişilikli olmak gerekir. Bu tip insanlarla beraber yaşayanların muhakkak en baştan tavır koyması, ne istediğini bilmesi, sınırları çizmesi lazımdır.

Gururlu insanlara istedikleri her şeyin kendi menfaatlerine olmadığını anlatıp bencil ve kendini beğenmiş tutumlarının benlik değerlerini azalttığını ifade ederseniz bundan etkilenirler.

Konular :

#aşırı gurur #bencillik #ego #ergenlikte gurur #ergenlikte  ego