PSİKOLOJİ VE KİŞİSEL GELİŞİM

Değişimi Nasıl Yönetiyorsunuz?

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 21.08.2010

Değişimi Nasıl Yönetiyorsunuz

Gerçekleştirmek istediğiniz temel değişimi bir kez karar verdikten sonra, dönüşümü hangi stil ve tarzda yürüteceğinize bakmalısınız. Örneğin, eğer işinizi değiştirmek istiyorsanız, bunun ayrıntılarını çıkarıp zamanını planlamak ister misiniz?

Dört temel değişim stili vardır:

Kontrollü: Planlı ve gözle görülür bir değişim programı izlersiniz. Bu geleceğinizi belli bir kurallar kümesine göre öngörebileceğiniz ve kontrol edebileceğiniz varsayımda bulunduğunuz anlamına gelir. Yeni bir ev satın almak ya da bahçeni etrafına çit çekmekte olduğu gibi.

Rastlantısal: Nereye gitmek istediğiniz hakkında kesin bir görüşünüz vardır; ama oraya ulaşmak için elinizde açık bir süreç yoktur. Ortam açık kontrolün hiçbir zaman işe yaramayacağı kadar dinamik olduğu için olayları kadere bırakmaktan mutluluk duyarsınız. Tatilinizi planlarken, evinizi dekore ederken ya da bahçenizi tasarlarken böyle yapıyor olabilirsiniz.

Tartışmalı: Burada değişim diyalogun gücü sayesinde gerçekleşir. Değişime açıksınızdır ve insanlarla dönüşüm üzerine konuşursunuz; ama bunu nasıl olabileceği konusunda planlı bir yaklaşımınız yoktur. İşyerinde ekibinizle bir amaçlar bilgirgesi hazırlarken yada bir davet için bir yemek mönüsüne karar verirken olduğu gibi.

Perde arkası: Değişimin nasıl yönetileceği konusunda açık bir planınız vardır; ama eylemlerin büyük bir kısmı koridorlarda ya da kapalı kapılar ardında gerçekleşir. Perde arkası modelini sandığımızdan daha sık kullanırız; çocukları tabaklarındaki yemeği bitirmeye ikna ederken, köpeğin maması içine bir hapı gizlerken ya da bir randevu alabilmek için şefin sekreteriyle sohbet ederken yaptığımız genellikle budur.

Doğal ve tercih ettiğiniz değişim stiliniz şimdiye kadar size iyi hizmet sunmuş olabilir; ama çalkantılı bir dünyada ayakta kalıp gelişmek için kişisel alet kutunuzda mümkün olduğu kadar geniş bir stiller yelpazesine ihtiyacınız olacaktır. Nasıl değişeceğinizi seçme arzu ve becerisi, bu karmaşık ve kafa karıştırıcı dünyada esnekliğinizi ve iş görme yeteneğinizi artırabilir.

Yürek, Beyin ve El/Mick Cope

Konular :