PSİKOLOJİ VE KİŞİSEL GELİŞİM

Doğuştan Şanslı Değilseniz Sonradan Şanslı Olmayı Deneyin

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 26.09.2012 - Güncelleme : 21.07.2022

Doğuştan Şanslı Değilseniz Sonradan Şanslı Olmayı Deneyin

Hayatta hiçbir şey, istediğiniz gibi gitmezken sanki hayatın içinde kayar gibi yürüyen herkesin “doğuştan şanslı” dediğiniz arkadaşlarınız var mı?

Son zamanlarda yapılmış bir araştırma "şans" ile "fırsat" arasında büyük bir fark olduğunu gösteriyor. Ve siz de işlerin lehinize gelişmesini sağlayabilirsiniz. İşte kör talihi, "talihliye" çevirmenin yolları.

Aklınızı Yeniden Kurgulayın  

Şans sizin katkınız olmadan meydana gelen şeyleri kapsar. Örneğin, kalıtımsal bir hastalık ya da yolda para bulmak gibi. Ancak fırsat hayatınızı önünüze çıkan her olanaktan azami yararlanacak şekilde düzenleyerek, sizin de oluşturabileceğiniz bir şeydir. Bu nedenle, flörtteki kaderinizi kısmetinize bırakmayın ve talihiniz yaver gittiğinde olasılıkların çoktan lehinizde olmasını sağlayın.

Şansa Sırtınızı Dönmeyin

Yapmanız gereken ilk şey, kendinizi “tahilsiz” biri olarak algılamaktan vazgeçmektir. Pek çok kişi aklını, kendisinin şanslı olduğunu düşünerek yeniden programlıyor ve böylece şansını artırabiliyor. Bunun anlamı başınıza iyi şeylerin gelmesini ummak ve karşınıza çıkan fırsatları görebilmektir. Bu size, her şeyin gerçek olamayacak kadar iyi olduğuna inandığınız için, sırtınızı şansınıza dönmekten alıkoyar.

Şansınızı Döndürmeye Nerden Başlamalı?

Geçmiş başarısızlıklarınızı ve kaygılarınızı anımsamanın cazibesine direnerek başlayabilirsiniz. Bu keyfinizi kaçırabilir. Şanslı insanlar meselelerle bir bakış açısıyla yaklaşır, felaketleri atlatabilmenin yollarını arar ve hayattan istedikleri şeyleri elde etme şansını yakalamaları gerektiğini düşünür.

Doğuştan Şanslı Değilseniz Sonradan Şanslı Olmayı Deneyin

Not Edin!

İşler iyi gittiğinde, park yeri bulmak kadar küçük bir şey olsa bile, bunu kendi becerinize yorun. Bu size şansınızın kontrolünün elinizde olduğu hissini verecektir. Bunu yapmak zor geliyorsa, bunları takviminize ya da not defterinize not edin ve iyi şeylerin nasıl da üst üste geldiğini göreceksiniz.

Toplumsal Bir Kelebek Olmak

Araştırmalar şanslı insanların daha geniş toplumsal şebekeleri bulunduğunu ve yeni insanlarla tanışmak konusunda daha başarılı olduklarını gösteriyor.

Gerçek Öyle Olmasa da Şanslı Görünmeyi Deneyin

Öyleyse can yakın olmaya çalışın, örneğin düğün törenlerinde masanızda oturan herkese ismini, gelinin mi, yoksa damadın mı, arkadaşı olduklarını ilk soran siz olun. Bu sadece ilişki kurmanızı sağlamayacak, aynı zamanda ilk adımı attığınız için, size minnettar olmalaranı da sağlayacaktır. Şanslı görünerek bunu daha da kolaylaştırabilirsiniz.

Aşkta Nasıl Şanslı Olabilirsiniz?

Şanslı insanlar, kendilerini kabul etme tarzlarından yayılan talihlerinin iyi gitmesini uman iyimserlerdir. Bunu doğallıkla yapamıyorsanız hileye başvurabilirsiniz. Öyleyse insanların uzaklaşmasına neden olan, kollarını kavuşturmak, omuz silkmek ve göz temasına girmemek gibi davranışlardan kaçının. Açık olun ve etrafınıza bakın, kafedeki yakışıklının bakışlarını yakalama fırsatını kaçırırsanız, aşkta nasıl şanslı olabilirsiniz?

Bildiğinizi Biliyorsunuz

Güdülerinize güvenmek, özgüven kazanmanıza ve kendiniz için doğru olanı seçebileceğinize inanmanıza yardım edecektir. “Katı öğrenme”  gerçeklerle ilişkilidir; “yumuşak öğrenme” bu gerçeklerin sizde oluşturduğu duygularla. Her ikisi arasında gidip gelebilmelisiniz; böylelikle kararlarınızı ikisine de dayanarak verebilirsiniz. Bir şeyin doğru olduğunu hissediyor, ama karar veremiyorsanız, artı ve eksilerini yazıp sonucun duygularınızla örtüşüp örtüşmediğine bakın.

Doğuştan Şanslı Değilseniz Sonradan Şanslı Olmayı Deneyin

Hala Harekete Geçmek Size Zor mu Geliyor?..

Denemek özgüven kazanmanızı sağlar, çünkü risk almak istediğinizi elde etmek için çok önemlidir. Sıçramak hala zor mu geliyor? Birkaç starın otobiyografisini okumayı ya da hayatlarını anlatan filmleri izlemeyi deneyin, pek çok “başarılı” insanın bu noktaya nasıl yıllarca mücadele  ettikten sonra ulaştığını ve aynı zamanda hayatın bir sürü iniş ve çıkışlarıolduğunu göreceksiniz. Güvenebilecceğiniz şeylerden biri, neyse ki, hayatın değişeceğidir.

Konular :